Gospodarstvo

Jutranjka brez večine zaposlenih

Sevnica, 03. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V sevniškem tekstilnem podjetju so odpustili večino delavk, tako da se je proizvodnja praktično ustavila. Ostalo je le devet šivilj.

Z današnjo prijavo na Zavodu za zaposlovanje je brez dela ostalo 75 delavk v Jutranjkini proizvodnji. Zaposlitev je obdržalo še 83 delavcev, in sicer predvsem v režiji in v komerciali, v proizvodnji pa naj bi ostalo le še devet šivilj. Proizvodnja se je v družbi s tem praktično ustavila, ker pa imajo v podjetju že sklenjene pogodbe za celo poletje, nameravajo že z naslednjim tednom v proizvodnji postopoma zaposlovati za določen čas, je povedala direktorica družbe Tatjana Baloh.

Balohova je pojasnila, da v družbi še vedno pričakujejo ugoden odziv države oz. ministrstva za delo, ki naj bi podjetju Korotaj iz Kranja kot morebitnemu prevzemniku del v Jutranjki, zagotovilo pomoč v višini okrog 60 milijonov tolarjev. To naj bi omogočilo prihodnjo proizvodnjo v tej sevniški družbi.

V Korotaju naj bi po besedah Balohove že pripravili ustrezen program prestrukturiranja, težavo pa predstavlja področje potrebnih hipotek ter bančnih garancij, zato v Jutranjki pričakujejo predvsem ustrezen odziv države.

Kot je znano, je nekaj več kot 150 zaposlenih v Jutranjki v začetku aprila prejelo 30.000 tolarjev gotovine iz sklada samopomoči, saj še vedno niso prejeli plače, ki naj bi jim bila izplačana predvidoma 18. marca. Omenjenega izplačila pa takrat ni prejelo 23 odpuščenih delavcev, ki so brez dela ostali februarja.

Kako bo z odpravninami?

Upravičencem do odpravnine se še vedno zdi zavajajoče stališče uprave o izplačilu odpravnin, če v družbi nimajo niti za plače. Odpravnine naj bi po današnjih besedah predstavnice sindikata v družbi Slavice Mirt glede na predviden poseben dogovor z upravo sicer izplačali v več obrokih v roku enega leta.

Vprašljivo pa je tudi izplačilo odpravnin današnjim 75 odpuščenim delavcem. Kot je dejala Mirtova, bo vse odvisno od pričakovane pomoči države, ki naj bi omogočila zaposlitev odpuščenih delavcev v Korotaju. Če se država ne bo odzvala, namreč tudi današnjim odpuščenim pripada ustrezna odpravnina.

Podobne težave tudi v Lisci

S podobno težavo se soočajo še v eni sevniški tekstilni družbi, Lisci, kjer so pogovori med državo in potencialnim prevzemnikom del, lokalnim podjetnikom Samom Valantom, v Lisci trenutno mrtvi točki. Valant naj bi glede na dogovore z Liscino upravo prevzel vseh izmed 101 zaposlenih. Dobra polovica naj bi jih imela delo zagotovljeno že od 1. maja naprej, druga polovica pa od 1. oktobra.

Kot je danes dejal Valant, ki je že dobil podporo občine in sevniškega župana Kristijana Janca, naj bi odločitev glede prevzema proizvodnje v Lisci padla ob koncu tega tedna. Valant je sicer državi pripravljen dati ustrezne garancije, od nje pa pričakuje 180 milijonov tolarjev za ohranjanje delovnih mest, v naslednjih letih pa tudi pomoč pri naložbah ter razvoju blagovne znamke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10