Enakopraven dostop do kabelske kanalizacije ni vzpostavljen, saj je prešla v last monopolista, čeprav je v gradnji omrežja sodelovalo več akterjev, je povedal predsednik uprave ZKOS Mitja Zupan, ki ga je skupščina ponovno izvolila za predsednika devetčlanske uprave s štiriletnim mandatom. Odnos države do kabelskih operaterjev je mačehovski, še gotavlja Zupan.
"Romantično" obdobje kabelskega operaterstva se je končalo s sprejemom zakonodaje (zakon o telekomunikacijah, zakon o medijih in zakon o avtorskih pravicah), v veliki meri tudi z novelo zakona o gradnji objektov ter z ustreznimi podzakonskimi akti, je udeležencem redne letne skupščine povedal predsednik uprave ZKOS. Napovedal je kruto obdobje tržnega liberalizma. Bojazni, ki nastajajo med kabelskimi operaterji, pa izhajajo iz lastništva kabelskih sistemov. Ob tem je še dodal, da je mnogo bolj pomembna kakovost ponudbe, katero bo mogoče zagotoviti s pravočasnim tehničnim in organizacijskim povezovanjem kabelskih upravljavcev in lastnikov.
Zupan je izpostavil deklarativno liberalizacijo trga telekomunikacij. "Prenos storitev v povezane hčerinske firme ni nikakršna demonopolizacija temveč zgolj zavajanje in postavljanje še trdnejših monopolov," je povedal Zupan. Nerazrešen lastninski status kabelskih kanalizacij, ki so bile v veliki meri zgrajene z denarjem lokalnih skupnosti ali celo s samoprispevkom, so nazoren primer. Država jih je mirno prepustila v last monopolista in vse ostale ponudnike potisnila v podrejeni položaj, menijo v ZKOS. Ob tem je Zupan povzel mednarodno izkušnjo, da se država, kljub večinskemu lastništvu v nacionalnih telekomih, postavi na stran kabelskih operaterjev in s svojimi ukrepi omogoči enakopraven položaj in s tem zdravo konkurenco na trgu.
ZKOS kot stanovsko združenje od države terja, naj mu prizna vlogo pri podeljevanju licenc za opravljanje tržnih telekomunikacij. Le tako bo mogoče zaščititi stroko od šarlatanstva, je prepričan Zupan.
Z vstopom Sloveniji v EU pa predsednik uprave ZKOS upa, da bo prišlo do večjega spoštovanja zakonskih regulativ s tega področja, hkrati pa napoveduje kruto konkurenco.
V ZKOS je vključenih približno 80 kabelskih operaterjev, različnih organizacijskih struktur, od gospodarskih družb, zadrug do zavodov, medtem ko društva te dejavnosti ne smejo več opravljati.