Voditelji članic EU se drugi dan neformalnega zasedanja v Budimpešti osredotočajo na krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je opozoril, da so razmere trenutno zaskrbljujoče, danes pa pričakuje odprto politično razpravo o iskanju rešitev."V zadnjih 20 letih se je evropski delež svetovnega BDP prepolovil. Ukrepati moramo takoj. Prišla je enajsta ura," je opozoril v vabilu voditeljem.
Zasedanja se je udeležil tudi avtor poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU Mario Draghi. Ta je v septembra objavljenem poročilu opozoril na upočasnjevanje gospodarske rasti in nizko produktivnost v EU, medtem ko se potrebe povečujejo.
Ob prihodu je dejal, da je ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump. Uresničitev priporočil iz omenjenega priporočila je po njegovih besedah že tako in tako nujna glede na trenutne gospodarske razmere: "Po volitvah v ZDA pa je to postalo še bolj nujno."
Izrazil je prepričanje, da bo administracija novoizvoljenega ameriškega predsednika zagotovo prinesla velike spremembe v odnosih med EU in ZDA. "Te ne bodo nujno povsem negativne, vendar jih moramo vzeti v obzir," je poudaril nekdanji italijanski premier Draghi in nekdanji predsednik Evropske centralne banke.
Med drugim pričakuje, da bo Trumpova administracija dala velik dodaten zagon visokotehnološkemu sektorju, ki je bistven za povečanje produktivnosti. Razlika v produktivnosti med ZDA in EU pa je že zdaj "zelo velika", je povedal.
Trump bo poleg tega po Draghijevem mnenju močno ščitil tradicionalne industrijske panoge. To pa so panoge, v katerih evropska podjetja največ izvažajo v ZDA. "Z ameriškimi zavezniki se moramo pogajati v duhu enotnosti, da bi zaščitili naše proizvajalce," je poudaril.
Golob: Evropa se mora postaviti na svoje noge
Današnjega srečanje se udeležuje tudi premier Robert Golob. Pred začetkom neformalnega zasedanja evropskih voditeljev je Golob ocenil, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge. Prepričan je, da Slovenija to ve že nekaj časa in zato tudi pospešuje vlaganja v raziskave.
"Jaz mislim, da je najbolj ključno spoznanje, ki ga mora Evropa sprejeti, da je na nas samih, da smo konkurenčni, nenazadnje svet niso samo Združene države Amerike, ampak bistveno več in Evropa se mora znati postaviti na svoje noge," je dejal.
Pojasnil je, da Slovenija to ve že nekaj časa. "Zato tudi pod to vlado aktivno pospešujemo vlaganja v raziskave in razvoj. Samo znanje je tisto, ki nas bo lahko delalo konkurenčne na globalnem nivoju in s tega vidika bomo delovali tudi naprej," je dodal.
Prepričan je, da se bo v prihodnje še okrepilo sodelovanje z ZDA, predvsem na področju znanosti in razvoja. Ob tem pa je znova čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu za zmago, "ki ne pušča dvoma o tem, kaj ameriški volivci hočejo in edino pravilno je, da tudi mi to njihovo voljo sprejmemo". Ameriške volitve bodo sicer zaznamovale tudi omenjeno zasedanje evropskih voditeljev.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.