Stečajni upravitelj Adrie Airways Janez Pustatičnik je pojasnil, da se vrednosti prodajanega premoženja ne da oceniti na podlagi primerljivih tržnih cen, saj je stečajni postopek letalskega prevoznika dimenzij Adrie Airways v Sloveniji specifičen primer, je razvidno iz sklepa sodišča, objavljenega na spletni strani Ajpesa.
Kupec bo moral odpraviti neskladja, ki so nastala po preklicu operativne licence
V zbiranju nezavezujočih ponudb pa je pridobil tudi pisno ponudbo za nakup poslovne celote - spričevalo, priročnike oz. dokumente, ki predstavljajo dokumentarno gradivo - v višini 45.000 evrov, zato se je odločil za tako izklicno ceno.
Iz nakupa dovoljenj pa izhajajo tudi različne obveznosti. Med drugim bo moral kupec odpraviti neskladja, ki so nastala po preklicu operativne licence in začetku stečajnega postopka, sicer premoženja ne bo mogel uporabiti.
Spričevalo preneha veljati konec leta, a je direktor agencije za civilno letalstvo Rok Marolt nedavno povedal, da ga bodo zelo verjetno podaljšali. Poudaril pa je, da lahko spričevalo koristi le kupcu poslovne celote Adrie.
Za premoženje Adrie naj bi se zanimali Pečečnik, Rastoder in Boscarol
Ker je agencija Adriii že odvzela licenco, je po mnenju stečajnega upravitelja smiselno kar najhitreje prodati dovoljenja, in sicer še pred izvedbo preizkusa prijavljenih terjatev in objavo seznama preizkušenih terjatev, da bo kupec premoženja lahko odpravil neskladja in bo predmet prodaje sploh uporaben.
"Pri dokumentih, ki so predmet prodaje, gre torej za spremljajoče gradivo za pridobitev dovoljenja za opravljanje letalskih prevozov, oziroma za vzpostavitev operacij letenja," je pojasnil stečajni upravitelj.
Stečajni upravitelj Adrie Airways je sicer prejel pet ponudb za tisto, kar je ostalo od propadle Adrie Airways. Celotno premoženje bi po poročanju medijev kupil Joc Pečečnik, Izeta Rastoderja pa zanima spričevalo za komercialne polete. Ivo Boscarol je potrdil, da je oddal ponudbo za Adrijino letalsko šolo.
Kako namerava DUTB izboljšati letalsko povezanost Slovenije?
Da bi lahko bilo v začetku novega leta več znanega o rešitvi za boljšo povezanost Slovenije s štirimi evropskimi vozlišči, pa je namignil glavni izvršni direktor DUTB Matej Pirc. Medtem ko se ustanovitev novega prevoznika ni izkazala za ekonomsko smiselno, imajo zdaj v igri alternativen scenarij, po katerem bi lete izvajali regionalni prevozniki.
Kot je dejal Pirc, so se s primerom Adrie Airways začeli ukvarjati še pred stečajem letalskega prevoznika. K njim je namreč prišlo vodstvo podjetja in jih prosilo za finančno pomoč. Ko so analizirali poslovanje, so ugotovili, da je stanje alarmantno, in pristojnim na vladi poročali, da pomoč ne bi bila smiselna.
Letna izguba novega letalskega prevoznika bi bila okrog 10 milijonov evrov
Po jesenskem stečaju Adrie Airways pa so v navezi z gospodarskim in finančnim ministrstvom začeli delati izračune glede ustanovitve novega državnega prevoznika. Pri tem so si, tako Pirc, pomagali z letalskimi strokovnjaki, nekdanjimi zaposlenimi, najemodajalci letal in drugimi deležniki, ki se spoznajo na specifičen letalski sektor.
Ugotovili so, da sta ključni spremenljivki dve: zasedenost letal in cena letalske vozovnice. Na tej podlagi so pripravili različne scenarije poslovanja in ugotovili, da bi se dosežena letna izguba novega prevoznika gibala okoli 10 milijonov evrov, prvo leto mogoče nekoliko več, v naslednjih pa morda nekoliko manj. Dolgoročno bi se izguba lahko ustalila nekje okoli osmih milijonov evrov, pod predpostavko normalne zasedenosti letal.
Več o povezanosti Slovenije bi lahko bilo znano po novem letu
Predvideli so tudi vsa možna tveganja, npr. glede pridobitve časovnih slotov na najpomembnejših letališčih, ki so po stečaju Adrie večinoma že šli v druge roke, in obnovitve odnosov z združenjem Star Alliance, ki je Adrii omogočala nadaljnje povezave z letališči drugod po Evropi in svetu.
Ko so vključili še ta tveganja, so ugotovili, da bi bila izguba lahko tudi večja, zato so pristopili k alternativnemu poslovnemu modelu, o katerem se zdaj pogovarjajo s potencialnimi partnerji. Več bi bilo lahko znano v začetku novega leta, ko bodo o tem lahko poročali ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, je ocenil Pirc.
Skrivnostno o novih prevoznikih: 'Gre za evropske regionalne prevoznike'
Po Pirčevih besedah gre za povezljivost s štirimi evropskimi vozlišči: Frankfurtom, Münchnom, Zürichom in Brusljem. Cilj je, da se doseže od tri do štiri lete dnevno, ob različnih urah dneva, torej tudi zjutraj. Poletni vozni red prevoznikov, ki so po propadu Adrie linije v omenjena mesta obnovili, take frekvence letov ne predvideva, pri čemer so za državno upravo pomembni jutranji leti v Bruselj.
Lete bi po alternativnem scenariju izvajali do trije prevozniki, ki bi jim država za to izplačevala nadomestilo. Pirc zaradi občutljivosti položaja ni želel povedati, za koga gre, je pa dejal, da gre za evropske regionalne prevoznike.
'Zadeva ni enostavna'
Glavna prednost tega scenarija je po njegovem ta, da se lahko izvaja nadzor nad stroški, hkrati pa se dosežejo vsi cilji glede povezljivosti Slovenije s svetom, tako da gospodarstvo in turizem ne bi utrpela škode na ta račun. Cilj pa je, da to sofinanciranje letov ne bi trajalo v nedogled, ampak bi bilo omejeno, je pripomnil Pirc.
Po oceni DUTB bi bil v tem primeru letni strošek za državo manjši in precej bolj pod nadzorom od dokapitalizacij, ki bi bile potrebne za pokrivanje izgube novega letalskega prevoznika.
Je pa priznal, da "zadeva ni enostavna", saj bi jo drugače pogosteje uporabile tudi druge države.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.