Z novimi ukrepi na področju regulacije pogonskih, ki jih je po seji vlade sporočil predsednik vlade Robert Golob, bodo cene goriv v Sloveniji podobne tistim na Hrvaškem izven avtocest. Istočasno je zagotovil, da bodo nižje kot cene v Avstriji in Italiji.
"Počakati moramo na borzno dogajanje, zato je kakršna koli napoved cene neumestna in preuranjena," je poudaril premier. Kljub temu pa je navedel cene, ki bi jih imeli, če bi ukrep v veljavo stopil včeraj. Za liter 95-oktanskega bencina bi tako odšteli okoli 1,70 evra, za liter dizla pa okoli 1,80 evra, pravi premier. Poudaril je, da so tržne cene za dizel v nekaterih državah celo višje od 2,1 evra. "Iskali smo ravnovesje pri tem, kaj naši potrošniki še lahko prenesejo," je dodal.
"Poudarjam, da so to cene izven avtocest. Na avtocestah so namreč cene tržne in tam lahko pričakujemo tudi do 20 odstotkov višje cene," je dejal ter dodal, da bodo cene odvisne od razmer na tujih trgih.
Vlada je na seji znova uvedla delno regulacijo cen pogonskih goriv. To pomeni, da bodo marže trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest znova regulirane, sprostila pa bo marže in cene goriv na avtocestah. Režim bo v veljavo stopil 21. junija, trajal pa bo 12 mesecev.
Da pa bi bil cenovni šok z naslednjim torkom manjši, se je vlada danes odločila še za začasno odpravo več okoljskih dajatev, ki določajo končno ceno pogonskih goriv. Ta korak bo vplival tudi na nekatere druge energente. Tako je začasno ukinila obveznost plačila okoljske dajatve za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida za dizel, bencin, kurilno olje in zemeljski plin. Ukinitev je začasna in velja do 17. avgusta.
Vlada je še z eno uredbo na nič znižala prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. Znižanje velja najdlje eno leto, torej za čas delne regulacije pogonskih goriv. Na vrednost nič je za čas regulacije cen pogonskih goriv znižala tudi prispevek za energetsko učinkovitost.
Prevozniki ob napovedanih ukrepi razburjeni
Sprostitev marž in cen goriva na avtocestah močno razburja prevoznike, ki gorivo točijo predvsem tam. "To ne bo dobro niti za potrošnika niti za gospodarstvo," je jasen predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek.
Medtem pa energetski strokovnjak in dekan Fakultete za energetiko Sebastijan Seme meni, da je to edina prava pot. "V nekem delu bodo šle cene gor, kar seveda narekuje trg z naftnimi derivati. A to ne pomeni, da bodo cene tako drastične, saj bo država s tem pristopom dejansko regulirala samo ceno z vidika ponudnikov," pravi. Z Golobom se sicer strinja, da bodo cene na avtocestah okoli 20 odstotkov višje.
Odpravo regulacije na avtocestah so podprli tudi pri Petrolu: "To je trgovce obremenjevalo, primorani smo bili prodajati gorivo pod nabavnimi stroški, z vsakim prodanim litrom pa da so ustvarjali izgube."
KOMENTARJI (831)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.