Slovenija se z gospodarsko rastjo in doseženimi spremembami uvršča med najuspešnejše nove članice EU, "kljub temu pa se socialne razlike zaradi neustrezne politike države povečujejo," je na današnjem kongresu Konfederacije sindikatov KS 90 v Ljubljani poudaril njen predsednik Boris Mazalin.
Visoka cena za odpoved ekonomski varnosti
"Neprijetna dediščina tranzicije hromi hitrejšo gospodarsko rast in družbeni razvoj, zato so potrebne spremembe. Hkrati je treba ohranjati doseženo, zato je nujen najširši družbeni konsenz," je dejal Mazalin in dodal, da vladni predlog gospodarskih in socialnih reform ne gre v to smer. "Preslišali so naše zahteve, da morajo imeti spremembe konsenz socialnih partnerjev," je bil kritičen predsednik KS 90.
Po mnenju vodje sindikalne konfederacije dosedanji predlogi reform vsebujejo "nesprejemljivo visoko ceno za socialno in ekonomsko varnost najnižjih in srednjih slojev, negativni učinki reform pa bi se razširili tudi na nekatere panoge, zlasti preko enotne davčne stopnje". Zato enotni davčni stopnji v konfederaciji nasprotujejo in se zavzemajo za najmanj dve stopnji davka na dodano vrednost in progresivno obdavčitev pri dohodnini.
Sindikati se bodo ostro odzvali
Če bo vlada skušala reforme uresničevati tako, da se bo na eni strani pogajala s sindikati za nov socialni sporazum, na drugi pa bo posamične ukrepe iz reform dnevno uresničevala mimo socialnih partnerjev, se bodo sindikati najostreje odzvali, je napovedal Mazalin.
"Za najmanj 200.000 delavcev se je že pred desetletjem vedelo, da delajo v neperspektivnih panogah, a se ti delavci niso izobraževali in pripravljali za nova, tehnološko ali programsko drugačna in bolj zahtevna dela," je bil kritičen Mazalin.
Slepilna politika zaposlovanja
Tudi aktivna politika zaposlovanja je po njegovem le "slepilni manever in je lahko le eden od gasilskih ukrepov, strukturna brezposelnost je postala zakon, delodajalci izobraževanje vidijo kot strošek, za relativno visoko brezposelnost pa krivijo neprožen trg dela". A večina vzrokov za brezposelnost po Mazalinovem mnenju tiči v dejstvu, da "kapital in država potrebujeta armado brezposelnih s katero uravnavata ceno dela in državno intervencijo na trgu dela", je še ocenil Mazalin.
KS 90 so leta 1990 ustanovile samostojne sindikalne organizacije s sklenitvijo konfederalne pogodbe, z delovanjem pa je neodvisna sindikalna organizacija začela februarja 1991, ko so pripravili tudi prvi kongres.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.