Republiški Urad za varstvo konkurence je v Uradnem listu objavil, da je na podlagi prvega odstavka 23. člena zakona o preprečevanju omejevanja konkurence (ZPOmK) po uradni dolžnosti uvedel postopek proti podjetjema Poslovni sistem Mercator in Spar Slovenija, in sicer zaradi domnevne kršitve prvega odstavka 5. člena ZPOmK, ki govori o prepovedi in ničnosti sporazumov med podjetji o pogojih poslovanja na trgu, katerih cilj ali učinek je preprečevati, ovirati ali izkrivljati konkurenco v Republiki Sloveniji. Urad je namreč pridobil protokol o sodelovanju med Mercatorjem in Sparom, iz katerega izhaja verjetnost, da gre za omejevalni sporazum v smislu omenjenih določb.
Omejevalna narava protokola pa se izkazuje z dogovorom o skupni nabavi obeh podjetij od dobaviteljev na slovenskem trgu. "Iz suma namreč izhaja, da gre pri sporazumu med družbama o skupnih nabavah za t. i. nedopustno koncentracijo pri skupni nabavi, ki je lahko sporna s stališča konkurenčno pravne zakonodaje, in sicer zaradi skupnega nastopa oz. skupnega diktata proti proizvajalcem. Glede na to, da smo omenjeni sporazum dobili, smo morali sprožiti postopek po uradni dolžnosti," je potezo Urada za varstvo konkurence utemeljil direktor Urada Andrej Plahutnik.
"Urad je s sklepom uvedel postopek, zato bomo morali še pridobiti ustrezne podatke, predvsem tiste, ki se nanašajo na t. i. omejevanje konkurence oz. če so določila sporazuma res omejevalna. Prav tako se imata tudi obe stranki v postopku pravico opredeliti do omenjenih navedb, šele nato bo možno reči kaj več o tem. Ker smo šele na začetku postopka, je trenutno še nemogoče prejudicirati, ali gre za kršitev ali ne. Iz omenjenih določil izhaja namreč t. i. verjetnost, zato moramo sprožiti postopek. V tem trenutku nas tudi zanima, koliko bomo dobili prijav za podelitev statusa stranke v postopku ali drugih dokazil oz. navajanj, da bi bile omenjene stvari lahko sporne", je še dejal Plahutnik.
Urad zato poziva fizične in pravne osebe, ki imajo pravni interes za udeležbo v postopku, da mu v 30 dneh od objave prijavijo svojo udeležbo in pošljejo pisna mnenja o postopku ter dokumente, ki bi lahko bili pomembni za odločitev, ne da bi formalno zahtevali status udeleženca v postopku. Prijava mora v skladu s 26. členom ZPOmK vsebovati navedbe in dokaze, ki izkazujejo pravni interes prijavitelja za udeležbo v postopku.
Na uvedbo postopka so se odzvali tudi v Mercatorju. Kot je povedal predsednik uprave družbe Zoran Jankovič, je pravica in dolžnost urada za varstvo konkurence, da izvaja določene aktivnosti, za katere je zadolžen. Glede konkretnega sporazuma s Sparom pa, kar se tiče Mercatorja, ki je tudi 20-odstotni lastnik Spara Slovenija, tu ni nič spornega, saj gre le za dogovor o izkoriščanje skupnih nabavnih poti.