Gospodarstvo

Katerih študentov delodajalci ne zaposlujejo?

Ljubljana, 21. 09. 2010 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na stotine razlogov je, zakaj se ljudje odločajo znova sesti v šolske klopi tudi v obdobju, ko že imajo zaposlitev, družino in vse 'odrasle' obveznosti. Najpogosteje pa gre za vprašanje časa.

Študij na daljavo s pomočjo spleta ima v Sloveniji vse več privržencev. Podobno kot drugod po svetu. Kljub temu pa marsikdo v Sloveniji na 'spletne' študente še vedno gleda nekoliko z viška, saj naj bi do izobrazbe prišli lažje.

Študij na daljavo ni ne lažji ne težji, z vidika stroškov je lahko cenejši, saj odpadejo stroški bivanja v oddaljenem mestu ter stroški hrane in prevoza, ali pa tudi ne, saj so lahko šolnine zelo visoke. Pomembna razlika pa je, da zahteva jekleno voljo in samodisciplino, priznavajo tisti, ki so proces tovrstnega izobraževanja uspešno prebrodili.

In kako so potem s študijem, kjer ni 'klasičnega praktičnega pouka' dobili zaposlitev? „Delodajalci kandidate ponavadi izbirajo na podlagi tega, kako cenjena je ustanova, ki je izdala potrdilo o končani izobrazbi. Resne in priznane ustanove že poskrbijo, da so tudi 'spletni' študentje dobri. Pa še nekaj morate upoštevati. Danes na trgu dela ni dovolj več samo papir, saj ima tega vsak drugi, ki se sprehaja po ulici. Pomembna je prilagodljivost, samostojnost in hitro učenje, tega pa imajo ti študentje na pretek. Delodajalcem gredo najbolj na živce nesamostojni in leni ljudje. Z izobrazbo ali pa brez!“ trdi svetovalec za zaposlovanje Según Randstad.

Preberite izkušnje ljudi, ki so se lotili študija preko spleta, kaj o tem menijo na zavodu za zaposlovanje, ali bi 'online' študenta zaposlili na Telekomu, kako uspešni so pri napredovanju v karieri 'spletni' študenti mariborske Dobe in kakšen naj bi bil študij v prihodnosti.

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User422514
23. 09. 2010 10.13
Katerih študentov? Tistih, ki nimajo vez oz. VIP ! Če pa je "ati" lastnik firme, ga lahko zaposli brez "potrebe po delavcih" (borza).
totnhem
22. 09. 2010 08.39
Ja takšnih je večina parlamentarcev.
User278031
22. 09. 2010 08.19
Ali lahko z 800eur/mes se postavim hiso ali kupim stanovanje, kot so ga moji starsi pred 20 leti? NE Imam diplomo s tehnicnega podrocja pa si lahko rit obrisem z njo. Da ne govorim o druzboslovcih, ki cakajo na delo po vec let od diplome. Ni ga cez storitvenega dela - nihce ne ve koliko si zares zasluzil. Cisti neprijavljen dobicek pa samo meces v zep. Blagor FRIZERJEM, MEHANIKOM, INSTALATERJEM, CISTILCEM, ... s poklicno izobrazbo imajo po 2000eur in 4000eur na mesec....Tudi zobozdravniki niso nic boljsi. KAPO DOL, NE PA RAZMILJAT O MAGISTERIJU, DOKTORATU...izumili tako ali tako nismo nic v 20 letah, niti ne bomo - milijardo Kitajcev, 70mili.Nemcev in 350mio Americanov ima vec moznosti ze v startu (vlagajo v razvoj).
User523194
22. 09. 2010 06.34
raje dajte članek kateri delodajalci plačujejo redne plače in vse obvezne dodatke, bo bol zanimivo.potem bomo videli lenobo na delovnih mestih.začne se pri vrhu
User401708
21. 09. 2010 18.09
v gospodarstvu kolikor znaš toliko veljaš, v javni upravi pa kolikor lezeš v rit in kolikor se rodiš z zlato žlico v riti tok veljaš
Jimi1
21. 09. 2010 16.20
Hja... Spoštovanje in nagrajevanje razvojnikov pri nas ne obstaja... Zato se tako izredno razvijamo.... V podjetjih in družbi velja pravilo negativne selekcije, ko v praksi dobro organizirani idi-oti preprečujejo zaposlitve onim resničnim inženirjem ali pa jih naganjajo iz podjetij... Računi za neumnost pa že kakšno desetletje neusmiljeno prihajajo...
big_foot
21. 09. 2010 13.38
Ah papir je dobrodošel NIKAKOR pa odločilen faktor pri zaposlitvi. Imam svoje podjetje, ampak kakor stvari stojijo v Slo. mi papir ne pomeni skoraj nič. Pomembne so delovne izkušnje. Šele potem, če sta na voljo dva kandidata podobno izkušena pogledam diplomo. Kajti imaš olala ing., mag., dr. itd ki nimajo IQ niti od marjetice... kot da bi diplomo iz neta sprintal. In še nekaj če pa že zaposliš nekoga z visoko izobrazbo je lahko problem ker, ima tak delavec višji osnovo, daljši odpovedni rok.... precej ugodnosti kar je sicer prav in vse super dokler podjetje dobro posluje. AMPAK če se pa kaj zalomi in si prisiljen odpuščati....!!! V teh časih enostavno ne moreš zanesljivo vedeti kako bo naslednji mesec zato pa se podjetniki težko odločamo za zaposlitev. Pa da ne bo dileme odpuščanje dobrega delavca je absolutno zadnja opcija. Druga pesem pa je v državnih podjetjih/upravi... kajti z tujim k... po koprivah mlatit pa res ni težko. No sedaj pa kar minuse nabijajte.
User430262
21. 09. 2010 13.16
basted21.09.2010, 12:31 Daj si tole floskulo, ki si jo tule zapisal, nekam pribileži in mi javi TVOJE zaposlitvno STANJE v Sloveniji, ko boš dopolnil 50 let.
User484913
21. 09. 2010 13.15
basted 21.09.2010, 12:31 "Ne vem no, kakor berem se tukaj oglašate taki ni nimate / ali imate izobrazbo pa ne veste kaj in kako bi s tem. In je potem lažje govorit o temu koliko je enim lažje ... bla bla bla. Če ste vi preleni oz. ste zapravili svoje šanse zaradi takšnih in drugačnih razlogov vam niso krivi niti tisti ki obiskujejo e-študij, izredni, ali pa celo fdv. Čisto mimogrede pa tisti, ki kljub izobrazbi nimate službe ... Vaš problem je, da niste dovolj dobri. To ne pomeni, da se morate bodočemu delodajalcu prilizovat 200 na uro ampak morate samo pokazat in dokazat, da ste boljši od konkurence. Bit morate iznajdljivi. In spet, če se je določen folk znašel, ne pljuvat čež njih. vsi imamo iste možnosti, odločitve pa vsak zase sprejme drugače" Basted: Ne nimamo/-jo vsi enaka izhodisca, ne vem kje zivis ampak na realnih tleh sigurno ne..
User430262
21. 09. 2010 13.12
stasaustasa21.09.2010, 11:53 he, he, tole si pa lepo naložil stasaustasa! Moja hčera se je po diplomi nekaj mesecev matrala z iskanjem službe v Sloveniji. Ker ni bilo NOBENEGA odgovora je šla v tujino in po dveh mesecih dobila službo s plačo, ki jo jaz nikoli nisem videl - pa imam tudi diplomo v žepu!
User479163
21. 09. 2010 12.31
Ne vem no, kakor berem se tukaj oglašate taki ni nimate / ali imate izobrazbo pa ne veste kaj in kako bi s tem. In je potem lažje govorit o temu koliko je enim lažje ... bla bla bla. Če ste vi preleni oz. ste zapravili svoje šanse zaradi takšnih in drugačnih razlogov vam niso krivi niti tisti ki obiskujejo e-študij, izredni, ali pa celo fdv. Čisto mimogrede pa tisti, ki kljub izobrazbi nimate službe ... Vaš problem je, da niste dovolj dobri. To ne pomeni, da se morate bodočemu delodajalcu prilizovat 200 na uro ampak morate samo pokazat in dokazat, da ste boljši od konkurence. Bit morate iznajdljivi. In spet, če se je določen folk znašel, ne pljuvat čež njih. vsi imamo iste možnosti, odločitve pa vsak zase sprejme drugače
User492548
21. 09. 2010 12.30
B77, kaj bi rad povedal? Da samo studentje FDV-ja imajo starse? Da samo starsi studentov FDV- ja imajo denar, da bi njihovi otroci lahko studirali do 30 leta? Ajd ne kakaj! Niso studentje FDV-ja krivi, da se jih tezko zaposli oz. skoraj pa nic na podrocjih za katera so osposobljeni in zato vlecejo status, ker drugace ne bodo prisli do denarja. Ti pa se drzi Zmagota in njegovih smesnih izjav o FDV-ju in njemu podobnih...
Uroš Palhartinger
21. 09. 2010 12.25
Vsak delodajalec si želi vrhunsko izobraženega delavca, ki ga potem minimalno plača...
User489830
21. 09. 2010 11.53
Ne razumem; več ko imamo družboslovcev, bolj je družba v ****??????? (mogoče zato, ker ne morejo objektivno preštudirat kaj je dobro za družbo, ampak morajo privzeti neko gledišče: LEVO ALI DESNO in potem trobiti v ta rog?) SPLOH OBSTAJA KAKŠEN OBJEKTIVEN DRUŽBOSLOVEC KI NI NE LEVI NE DESNI?????
StašaLoko
21. 09. 2010 11.53
Lisjak Naj ti pojasnim kako gredo zadeve v tujini govorim za italijo kjer razmere dobro poznam. Moj brat se je šolal na univerzi v trstu in sicer smer strojništvo. Tam je diplomiral in kasneje tudi doktoriral. Sedaj dela v razvojnem oddelku podjetja ducati v montebelunu. Razlika v plači v njihovem podjetju je naprimer med delavcem v proizvodni in inžinirjem strojništva približno 300 evrov, kajti Italijani gledajo na delavca kot na tisterga ki prinaša dohodek stalno vsaki dan ko izdeluje izdelke, inžinir pa to dela samo nekaj časa toliko časa da stvar razvije. Delavci v proizvodnji imajo okrog 1500 evrov plače inžiniri v razvoju pa 1800. Tako da ne sanjat o neki bajni plači v tujini. Poskusi it delat v tujino in potem govori.
User484913
21. 09. 2010 11.46
Brez izkusenj je moznost zaposlitve razmeroma majhna. Brez vez in poznansetv veliko veliko manjsa. Osnove ekonomije vidim da ne poznate veliko. Cetudi ni redne zaposlitve, je potem vsaj to dobro da lahko podaljsas status pri xy faksu... s tem lahko delas naprej vsaj za nekaj denarja in tako ustvarjas nek dohodek pri sebi in s tem generalno ustvarjas potrosnjo, ki pa je nujna za gospodarstvo in s tem dvig rasti le-tega. Prides na zavod ti ponudijo tri moznosti zaposlitve, vse tri so neprimerne za zagotavljanja normalnega in rednega dohodka. Potem te izpisejo iz zavoda. Govorijo o 100 tisocih ljudi ki so nezaposleni. Veliko je se takih ki so ze bili na zavodu pa sedaj niso zaposleni, pac delajo po sistemu "znajdi se". Stevilke nezaposlenih se mnogo visje. Negotovost med podjetij je velika. Banke so po teh skandalih nezaupanja vredne, velike firme ki smo jih tako hvalili so na majavih temeljih. Cela slovenija sloni na malih in srednjih podjetij, ki so pa premalo da bi lahko zivele celo gospodarstvo... Res upam da se tole popravi in da nasa generacija mladih 20-30 let ne izgine v pozabo...
User405333
21. 09. 2010 11.45
Lisjak, točno tako, zgodil se bo t.i. beg možganov. Ne govorite tukaj totalnih neumnosti- če si priden študent, pridobiš ogromno znanja. Očitno se tukaj nekateri sami sebe opravičujete, da nimate nobene izobrazbe. Če pa mislite, da je tako lahko pa naredite mag. in dr. pa boste doktorji znanosti. To pa ne bo šlo kajne?
User443503
21. 09. 2010 11.26
Rešitev je preprosta, mladi z diplomo v žepu bodo začeli hoditi v tujino na delo, kjer bodo za svoje delo še enkrat višjo plačo... država pa namesto, da bi pomagala podjetjem in privabljala tuje investitorje j nam...pa še dodatno zviša davke... tako Sloveniji ne uhaja samo pamet v tujino, ampak tudi uspešna podjetja.
kimg
21. 09. 2010 11.23
Mah diploma nima več veljave pri nas, je res da je pomembno da zaključiš fakulteto, vendar je še bolj pomembno da imaš vsaj nekaj izkušenj, da med časom faksa kaj delaš in si tako nabiraš uzkušnje. Kdo pa bo vzel diplomiranca ki je brez izkušenj??? Tko da bi morali fakultete priredit temu in ne pa da sedaj želijo ufurati malo delo, ta naš sistem šolstva in vse kar je povezano z njim je čisto mimo....
orangensaft
21. 09. 2010 10.50
@ Gangrena666 Okej... Ravno o tem govorim, pa je očitno ostalo nerazumljeno. Jaz osebno imam raje izobražene ljudi, s katerimi se da razvijat dobre debate, kot pa "izobražene", ki ne znajo drugega kot debatirat o zadnjih big brotherjih in novičkah v Lady. Ali izobraženih, ki znajo samo tistih nekaj knjig, ki so jih uspeli stlačit v možgane in končat z zavidljivo povprečno oceno. Koliko študentov študira zaradi pridobljenega znanja in koliko zaradi ugodnosti študentskega statusa? Naj mi bo oproščeno, ampak poznam celo polavo ljudi, ki so se vpisali na kvazi fakultete (zaradi reklame jih ne mislim omenjat), kjer ti že z vpisom garantirajo diplomo. Eden od teh ne zna niti na pamet povedat slovenske abecede. Ne hecam se. Eden od teh je bil še toliko nesposoben, da je ati moral z debelo denarnico na obisk. Zaradi tega je padla cena izobraženim ljudem. Meni so, po preteku absolventskega staža povedali, da če ne morem dobit napotnice od koga drugega, me ne potrebujejo več. In to na takem delovnem mestu, ki mi je že od malih nog bilo "uau". Dokončan študij na eni od fakultet, kjer sprejmejo (no, po bolonjcu ne vem kako gre) 40 študentov na letnik, upad je 70%, povprečno pa študij traja več kot 7 let, ker profesorji zelo pomagajo, da se študentje pošteno preznojijo. Rezultat je, da še tisti, ki končajo, nimajo velike želje po tem, da bi delali v stroki. Če pa že, je bolj zanimiv tisti, z recimo podobno smerjo srednje šole, nas pa porabijo samo, če potrebujejo koga, ki lahko dobi ustrezne licence. Pri tem pa sploh ne gre za dobro plačo. Res je, da vsi delamo zato, da živimo in ne živimo zato, da bi delali. Zato ni in ne more biti prav, da tisti z višjo stopnjo (recimo magisterij) ne more dobiti službe zaradi prekvalificiranosti, en iz kvazifakultete, s prepihom v glavi, pa je dovolj primeren, samo zato, ker se ga da manj plačati. Pa naj še nekdo reče, da nivo v Sloveniji ni upadel? Če ne nivo, pa vsaj prioritete in kurja logika. Nekaj je definitivno narobe.