V javnosti kroži pismo, ki naj bi ga spisali zaposleni v zdravstveni zavarovalnici Vzajemna. Pisci svarijo pred načrtvano združitvijo Vzajemne z Adriatic Slovenico in poudarjajo, da se bodo v skupni družbi dela podvajala, zato se odpuščanju ne bo mogoče izogniti. Upravo Vzajemne še obtožujejo, da jih je silila v nezakonite posle. Vodstvo Vzajemne in predstavniki delavcev trdijo, da je anonimka delo njihovih konkurentov.
Pisci anonimke trdijo, da je postal strah v kolektivu Vzajemne stalnica vsakodnevnih odnosov. Prisluškovanje, spremljanje elektronske pošte in nadzor telefonskih klicev so dejstva, s katerimi se moramo spopadati na delovnem mestu, pravijo. Zaposlene pa naj bi med drugim silili v nezakonita početja, kot so netočni in za stranke škodljivi napotki ob sklepanju zavarovanj. Predstavniki delavcev pa so poudarili, da naj bi to anonimno pismo bilo delo tekmecev na trgu.
"Vsem je jasno, da gre tuaj za usklajeno PR akcijo, ki je zelo podobna akcijam, ki jih je ena od konkurenčnih zavarovalnic imela za pridobivanje zavarovancev. Tudi sicer ne poznam prakse, da bi kdo anonimko pisal v 10 tisoč izvodih. Mi smo na hitro ocenili, da gre tukaj za strošek več kot 10 mlijonov tolarjev (več kot 40 tisoč evro) Zaposleni na Vzajemni nimamo takih plač, da bi si lahko kaj takega privoščili", je dejal predsednik uprave Vzajemna Marko Jaklič.
Je pa anonimka namenjena vplivnim predstavnikom javnega življenja, ki bi lahko združitev zavarovalnic preprečili. "Ne vem, kako bi to pismo jemal. Precej je čudno. Ljudje kot kaže želijo, da bi Vzajemna ostala, ampak mislim, da tudi če bi se združila, da delavci ne bi izgubili službe. Obseg dela bi se tako povečal, da bi potrebovali še dodatne delavce", je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič.
" Dobil sem to pismo, tako kot drugi poslanci. Problem preoblikovanja Vzajemne v delniško družbo je ta, da bo interes zavarovancev podrejen interesu delničarjev. To bo preprosto pomenilo: namesto da bi vzajemna dajala denar za zdravstvene storitve bo dajala denar delničarje", je poudaril poslanec SD Milan M. Cvikl.
Dogovor o povezovanju
Upravi in nadzorna sveta zavarovalnice Adriatic Slovenica iz Kopra in zdravstvene zavarovalnice Vzajemna iz Ljubljane sta na podlagi cenitev, finančnega poročila in pozitivnega mnenja pripojitvenega revizorja sprejeli odločitev o nadaljevanju postopka povezovanja. Odločitev morata podpreti še skupščini obeh zavarovalnic, postopek pa naj bi bil končan do konca tega leta, so v skupnem sporočilu za javnost sporočili iz Adriatic Slovenice in Vzajemne. Skupščini bosta 10. maja.
S povezovanjem druge največje
univerzalne zavarovalnice in največje specializirane zdravstvene
zavarovalnice bo slovenski zavarovalniški trg dobil močno zavarovalno
družbo, ki bo po deležu premije lahko uspešno konkurirala na slovenskem
in evropskem trgu, pojasnjujeta zavarovalnici v sporočilu za javnost.
Upravi sta sodnemu registru okrožnega sodišča v Ljubljani v sredo že
predložili predlog pogodbe o prenosu premoženja Vzajemne na Adriatic
Slovenico.
Zavarovalnici sta namero o povezovanju razkrili oktobra lani. Zatem sta
najprej pristopili k cenitvi vrednosti obeh družb ter določitvi
menjalnega razmerja, na podlagi katerega bodo zavarovanci Vzajemne
prejeli delnice Adriatic Slovenice, če bosta skupščini 10. maja
potrdili povezovanje. Pošteno vrednost obeh družb je ocenila svetovalna
družba Deloitte svetovanje.
Člani Vzajemne bodo pridobili delnice
Po doslej opravljenih izračunih bi več kot 98 odstotkov članov Vzajemne prejelo delnice Adriatic Slovenice, ostali pa bodo prejeli denarno izplačilo. Točen podatek bo odvisen od števila članov Vzajemne in zanje vplačane premije na dan vpisa povezane družbe v sodni register. Delnice bodo lahko prejeli le tisti, ki bodo člani Vzajemne na dan vpisa povezane zavarovalnice v sodni register.
Kot pojasnjujejo v Vzajemni in Adriatic Slovenici, so se za povezovanje odločili zaradi številnih sinergijskih učinkov, ki bi jih prinesla povezava. Med njimi izpostavljajo še hitrejši in kakovosten razvoj predvsem nadstandardnih zdravstvenih zavarovanj in tudi premoženjskih in življenjskih zavarovanj za zavarovance na eni strani ter poglobljeno in tesnejše sodelovanje z izvajalci zdravstvenih storitev na drugi strani.
Spremembe niso mogoče pred sprejetjem zakona
Kot so sicer danes pojasnili na ministrstvu za zdravje, morebitne statusne spremembe Vzajemne niso možne pred sprejetjem posebnega zakona o preoblikovanju ali združevanju Vzajemne, ki ga zahteva novela zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju iz lanskega aprila. Predlog posebnega zakona je trenutno še v vladni proceduri.
Povezovanje zavarovalnic budno spremljajo tudi mali delničarji. Zaradi skorajšnje skupščine so se v Vseslovenskem združenju malih delničarjev odločili, da pohitijo z ustanovitvijo sekcije Vzajemna in njenih organov. V četrtek opolnoči je sicer potekel rok za oddajo predlogov za člane oz. članice izvršilnega telesa sekcije Vzajemna.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.