Gospodarstvo

Kitajci, ki se zanimajo za naše 'butične' proizvode, sporočajo: Naš trg je odprt za vaše pridelke

Kunming, 05. 11. 2016 14.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kitajska v slovenski proizvodnji hrane ne vidi konkurenta. Zanima se za proizvode, ki so narejeni na bolj sonaraven način in so skozi kitajska očala butični ter prinašajo neko dodano vrednost, pojasnjuje minister Židan. V latvijski Rigi pa se je odvil peti vrh voditeljev 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajske.

Kitajski poslovneži
Kitajski poslovneži FOTO: Thinkstock

Kitajski trg je odprt za vse slovenske pridelke, je na bilateralnem srečanju med Slovenijo in Kitajsko zagotovil kitajski minister Han Changfu in izpostavil, da jih slovenski pridelki zanimajo predvsem zaradi sonaravne pridelave. Kmetijski minister Dejan Židan se je po srečanju s Hanom srečal še z makedonskim in poljskim kolegom.

Kitajska v slovenski proizvodnji hrane ne vidi konkurenta. "Zanima se za proizvode, ki so narejeni na bolj sonaraven način in so skozi kitajska očala butični ter prinašajo neko dodano vrednost," je povedal Židan, ki se bo čez dva dni srečal tudi s kitajsko upravo za varno hrano. Han mu je danes potrdil, da si Kitajska želi tudi sama zmanjšati birokratske ovire pri postopkih uvoza hrane na Kitajsko.

Pridobivamo prepoznavnost

Bilateralna srečanja so sicer potekala po ministrskem srečanju držav srednje in vzhodne Evrope in Kitajske, ki je potekalo v okviru kmetijsko-trgovinskega sejma v kitajskem Kunmingu. "Slovenija z aktivno udeležbo na tovrstnih mednarodnih konferencah pridobiva prepoznavnost in moč zaradi argumentov. Na tak način dela je tudi Slovenija na mednarodnem parketu velika," je dejal Židan.

Udeleženci so na srečanju izpostavili povečevanje medsebojne blagovne menjave ter izmenjavo znanj in iskanje novih možnosti za raziskave in razvoj. Slovenija s Kitajsko že intenzivno sodeluje na področju krasoslovja.

"Pospešiti moramo še gospodarsko menjavo, so pa trenutno kazalci na področju agroživilstva vzpodbudni. Realizacija v prvi polovici leta je bila pri hmelju za 60 odstotkov večja kot v celotnem lanskem letu. Tudi vinarji letos napovedujejo rast, imamo pa še prve pošiljke mlečnih proizvodov," je dejal Židan, ki v gospodarski izmenjavi s Kitajsko vidi še veliko potenciala.

Države udeleženke so na ministrskem srečanju s posebno deklaracijo podprle predlog Slovenije, da bi bilo naslednje ministrsko srečanje v Sloveniji. Posebno podporo slovenski organizaciji na bilateralnem srečanju podal tudi Han. "Gre za prepoznavnost Slovenije in možnost krepitve gospodarskega sodelovanja," meni Židan, ki vidi priložnosti predvsem pri izvozu hrane in tehnologije v kmetijstvu in gozdarstvu ter tehnoloških procesov pri proizvodnji hrane.

Prihodnji forum bo najverjetneje potekal kot uvod v sejem v Gornji Radgoni. Židan je prepričan, da bo to eden najpomembnejših dogodkov v letu 2017 v Sloveniji.

Kmetijski minister Dejan Židan
Kmetijski minister Dejan Židan FOTO: Miro Majcen

Na bilateralnih srečanjih je Židan z makedonskim kolegom Mihailom Cvetkovom iskal možnosti večjega sodelovanja med državama. Makedonska stran želi narediti bistveno večji premik na področju čebelarstva. Ministra sta se dogovorila za pripravo memoranduma o načinu sodelovanja med državama na tem področju, ki bo zajemal pomoč pri pripravi kmetijskih ukrepov pri pomoči čebelarjem ter možnosti skupnega sodelovanja pri proizvodnji medu in izdelkov iz medu. Židan je po srečanju poudaril, da Slovenija išče trg na področju čebelarstva, da ima znanje in opremo in da si želi poslovno pomagati pri vzpostavitvi proizvodnje.

Ministra sta se pogovarjala tudi o možnostih sodelovanja na področju vinarstva in o prodaji slovenskega pasemskega materiala Makedoniji.

S poljskim kolegom Krzysztofom Jurgielom pa sta se pogovarjala predvsem o sodelovanju v Višegrajski skupini. V začetku prihodnjega leta bo Slovenija na srečanju skupine predstavila tudi svoja izhodišča za prihodnost evropske kmetijske politike po letu 2020. Dogovorila sta se tudi za obisk Židana z gospodarsko delegacijo na Poljskem.

V Latviji vrh 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajske

V latvijski Rigi pa se je odvil peti vrh voditeljev 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajske, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Miro Cerar. V središču pogovorov, na katerih je tudi kitajski premier Li Keqiang, so bili predvsem infrastrukturni projekti v regiji. Vzporedno se je odvil tudi poslovni forum sodelujočih držav.

Cerar je na zasedanju voditeljev poudaril, da je Slovenija zavezana k nadaljnjemu poglobljenemu sodelovanju v okviru iniciative, ki jo je označil za primer uspešnega sodelovanja. Za Slovenijo so posebej pomembna področja novih tehnologij, raziskav in razvoja ter inovacij.

V zadnjem času je prišlo do pomembnih skupnih projektov med slovenskimi in kitajskimi podjetji pri proizvodnji delov za električna vozila, visoko zmogljivih računalniških sistemov in civilnega letalstva. Prav danes je tako Cerar ob robu zasedanja prisostvoval podpisu pogodbe med slovenskim podjetjem Pipistrel in kitajsko družbo Sino GA Group Co s področja prenosa tehnologij in vzpostavitve skupne proizvodnje in prodaje letal.

Iniciativa v formatu 16 1 je pobuda Kitajske, s katero si prizadeva okrepiti sodelovanje na področju investicij, transporta, financ, znanosti, izobraževanja in kulture med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope.

Predsednik vlade je prvemu možu Pipistrela Ivu Boscarolu čestital za "izjemen dosežek". "Mislim, da ste eden najboljših ambasadorjev Slovenije," mu je dejal. Boscarol pa mu je zagotovil, da se bodo v podjetju še naprej trudili, da bo lahko država ponosna nanje.

Cerar je poudaril tudi pomen poglobljenega sodelovanja s Kitajsko na kmetijskem področju. Slovenija bo v naslednjem letu gostila 12. forum med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope na področju trgovine s kmetijskimi proizvodi. Po oceni slovenskega premierja je izvoz slovenskih prehrambenih izdelkov na Kitajsko pomembna priložnost.

Tudi slovenske izkušnje pri pripravi vrhunskih športnih dogodkov po oceni predsednika vlade odpirajo možnosti sodelovanja Slovenije in Kitajske. Na področju športa že prihaja do sodelovanja na področju priprave zimskih olimpijskih iger 2022 na Kitajskem, kjer lahko Slovenija s svojimi izkušnjami predvsem na področju smučarskih skokov in s svojim Nordijskim centrom Planica ključno prispeva pri zasnovi infrastrukture, prav tako pa tudi pri pripravah športnikov.

Po mnenju Cerarja bo imela pozitivne učinke tudi danes sprejeta skupna deklaracija o sodelovanju pristanišč v Jadranskem, Baltskem in Črnem morju, skupaj z modernizacijo transportnih poti in iniciativo gradnje logistično-distribucijskih in industrijskih centrov ob najpomembnejših transportnih vozliščih.

"V odnosih med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope je ključno gospodarsko sodelovanje," je medtem okoli 600 poslovnežem, ki so se udeležili foruma, dejal kitajski premier Li. Ob odprtju foruma pa je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal, da je sodelovanje Kitajske in 16 srednje- in vzhodnoevropskih držav "močna in dragocena kot diamant" in da je neizogibno, da države skupaj delajo za isti cilj - skupno rast.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (50)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kolo1982
06. 11. 2016 22.45
+2
Toliko o lokalno predenali hrani in hitenju takšnih in drugačnih podpisov, da bomo lahko jedli ameriško, canadsko, avstralsko, kitajsko predelano hrano...
kolo1982
06. 11. 2016 22.44
+4
Kvaliteto izvažamo v tujino, da nam lahko tukaj pradajajo čebulo iz nove zelandije, česenj iz kitajske, zrezke iz romunije, med iz črnobila...
Frane Šajn
06. 11. 2016 19.27
+7
Zakaj ni raje rekel naša stranska ulica v Pekingu je pripravljena pokupiti vse kar proizvedete, v Slovenistanu. Predstavniki Kitajske ponižno vas prosimo ali bi pokupili tudi naše tajkune in vso politično ter sodno srenjo za simboličen € po komadu.
3334446789
06. 11. 2016 21.11
+2
Sploh ni treba nč kupit, samo naj organizirajo, zastonj nepovraten let v Peking, po možnosti za vse dvorjanske tajkune in birokratske primerke. Pol bi šele vzcveteli, ker bi se njihovo obsežno plačilo za nedelo znašlo v naših žepih. Pa še gozdovi bi nam ostali, ker se ne bi reciklirali v tono birokratskega papirja, ki je popolnoma neuporaben, da o davčnih blagajnah sploh ne govorim..
Antropozofija
06. 11. 2016 11.11
+2
EU na vse pretege hoče zaustaviti povezovanje vzhodnoevropskih držav z Kitajsko. Saj Eu živi v lažnem upanju, da je samozadostna. Zato je EU že postala glede gospodarstva stranski igralec v svetovnem gospodarstvu. Čas je, da zapustimo potapljajočo ladjo, če ni že prepozno. Evropa je zabredla v državni kapitalizem podkrepljen z direktivamo( centrano-plansko gospodarstvo), kar seveda duši zasebno gospodarstvo in daje krila multinacionalkam. Zelo me spominja na bivšo YU.
Frane Šajn
06. 11. 2016 19.29
+1
Trobim in trobim referendum za izstop iz te polomljene kočije in iz nata le s kom naj paradiramo tam vmes.?
ferencz 1
06. 11. 2016 09.41
+3
Vse kar bi radi bi radi Kitajci od nas pristanišče, ravno tako od Latvije in Estonije, ker mislijo pluti po sevrnemmorju!
3334446789
05. 11. 2016 22.44
+7
'Ni lepše pokrajine kot je Dolejnska, ni bolj veličastne države kot je Kitajska.' To 'reklo' se dragi dvorjani naučite na pamet po možnosti v kitajščini, sicer nam po pri Kitajcih trda predla. Navajeni so in pričakujejo pohvale.. Lahko se sfižijo vsi trgovinski dogovori, če ne bo vljudnih priklonov, 'rekla', pohval in spoštljivih odnosov.
3334446789
05. 11. 2016 22.23
+3
Ne razumete ne humorja ne satire!, Za vas je humor neprimeren komentar, plitkosti in oslarije pa presežek. Bolj si blesav, hitreje prideš v javnost. To velja za vse opcije in sisteme pa ne bom našteval vse po spisku, se mi ne da.
3334446789
05. 11. 2016 22.18
+1
Slovenci udrihamo tudi po naših sistemih. Najbolj smo pa na piko vzeli zdravstvo, šolstvo in politiko pa ne v tem vrstnem redu. Če bi pa prišel kakšen od dole s podobnim, prevedenim besediščem, pa lop po njemu. Naj takoj gre od koder je prišel. Pa naj spi do 12h, ker druzga ne zna. Evo, to je pa naša mentaliteta. Vsi smo svetniki, ker to drugi niso, malo se moramo pa ja ločiti od drugih!!
justime
05. 11. 2016 19.46
+20
Slovenija je z vsemi možnimi gospodarskimi panogami,proizvodnjami....za kitajce le plunec v morje..tudi sami proizvajajo kvaliteto a jo imajo zase in ne tako kot pri nas ko kvaliteto izvažamo šaro pa po dvakrat višjih cenah uvažamo. verjetno bo tu podobna zgodba..
3334446789
05. 11. 2016 22.30
-3
Ne pluncej še naprej, drgače boš moral vso to šaro spravit na podstrešje. Ker so novodobne gradnje zelo trhle, bo ob toni šare reklo pok pa hiše ne bo več.
justime
06. 11. 2016 11.42
+3
TRUMPP
05. 11. 2016 19.15
-2
Če ne bodo rdečih mazal ne bo nič iz tega biznisa,.....Oni so to navajeni,....Znajo in zmorejo,...pa to.
TRUMPP
05. 11. 2016 19.14
+3
Če bodo Židana poslušali,..bodo daleč prišli,......hitro kot po drugem tiru,........
felix59 drugič
05. 11. 2016 18.53
+2
Mojih bio -eko pridelkov že ne bodo videli.
lunica78
05. 11. 2016 18.23
+17
Ma pismo ste vsi negativni. Kitajska je velik trg in tudi Kitajci z višanjem življenjskega standarda ciljajo na večjo kakovost. Slovenija ima tukaj sigurno zelo dobre možnosti za dobro poslovanje. Dajte se že mal skup vzet pa mal bolj cent samega sebe.
3334446789
05. 11. 2016 21.28
+11
Tok ko je v našem narodu negativnosti, zlobe zavisti, skopuštva ga ni nikjer na svetu. Boscarol je dobil nagrado leta z reklom: Slovenec ti privošči vse lakoto, žejo, nesrečo, samo uspeha ne! Pod to se podpišem. Včasih pogledam na forum in ne najdem tud 5% pozitivnih spodbudnih sodelujočih komentarjev. Od sistema ni več kej pričakovat in če ljudje ne bomo stopili skupaj, nasmejali drug drugega, si nudili pomoč v stiski, je najboljš da vsi pocrkamo. Da si Zemlja opomore od te zlobe.
Kollerik
05. 11. 2016 18.20
+5
previdno s kitajci, previdno.....
fafajonka
05. 11. 2016 18.48
+7
sverc
05. 11. 2016 18.17
+3
Kitajci blablabla. Tako kot v Mariboru tovarna baterij... blablabla. Samo dogovarjanje in nič biznisa. Dobro, v primeru Maribora, še sam bog ne ve kaj so delali.
slayer2
05. 11. 2016 17.43
+9
Pojma nimajo v kakšen kurupativni sitem se spuščajo!!!
justime
05. 11. 2016 19.40
+2
3334446789
05. 11. 2016 21.33
-1
Boscarol je dobil s Kitajci 350 milijonski posel. To seveda ni nič in narod bo pisal: To se on sam baha in laže al so se pa Kitajci zmotil, ker so tok blesavi. Dejte me prepričat v nasprotno!!!
proofreader
05. 11. 2016 17.41
+7
Mi smo še tovarno sladkorja Ormož zaprli, da lahko sedaj sladkor uvažamo. Tudi Kitajci nas bodo prinesli naokoli, oni hrano ceneje dobijo iz Rusije.
Kollerik
05. 11. 2016 18.21
+8
Mi" nismo zaprli tovarne v Ormožu, pač pa EU. Si že pozabil?
Bolje
05. 11. 2016 17.36
+3
"Naš trg je odprt za vaše pridelke." Iz članka ne izhaja, če je nekaj tako patetičnega res rekel Kitajec ali vaš novinar.
periot22
05. 11. 2016 17.22
+18
Vlada naj sebe proda,če je bo kdo kupil!!!!!!!!!!!!!
3334446789
05. 11. 2016 21.38
+1
Jaz jo odkupim in bom takoj vršil prevzgojo kot znani Makarenko-pedagog iz Rusije. Ko jih en majhen privzgojim jih pa razdelim v posamezne enote. Eni bojo belil razbite fasade, drugi kopali jarke za odtočne cevi, ker danes v dežju kanali ne požirajo vode, tretji bojo urejali traso za drugi tir, pol se bom pa zbudu!!!.
kloter
05. 11. 2016 16.40
+20
Skoz nam razlagajo, da imamo komaj 1/4 samooskrbe, kaj bomo izvažal, parlament lahko, drugega pa tako nimamo, aja štorovke lahko, da bodo še kakšnega inšpektorja zaposlili, da bodo reveže po gmajni preganjal.