Kitajski trg je odprt za vse slovenske pridelke, je na bilateralnem srečanju med Slovenijo in Kitajsko zagotovil kitajski minister Han Changfu in izpostavil, da jih slovenski pridelki zanimajo predvsem zaradi sonaravne pridelave. Kmetijski minister Dejan Židan se je po srečanju s Hanom srečal še z makedonskim in poljskim kolegom.
Kitajska v slovenski proizvodnji hrane ne vidi konkurenta. "Zanima se za proizvode, ki so narejeni na bolj sonaraven način in so skozi kitajska očala butični ter prinašajo neko dodano vrednost," je povedal Židan, ki se bo čez dva dni srečal tudi s kitajsko upravo za varno hrano. Han mu je danes potrdil, da si Kitajska želi tudi sama zmanjšati birokratske ovire pri postopkih uvoza hrane na Kitajsko.
Pridobivamo prepoznavnost
Bilateralna srečanja so sicer potekala po ministrskem srečanju držav srednje in vzhodne Evrope in Kitajske, ki je potekalo v okviru kmetijsko-trgovinskega sejma v kitajskem Kunmingu. "Slovenija z aktivno udeležbo na tovrstnih mednarodnih konferencah pridobiva prepoznavnost in moč zaradi argumentov. Na tak način dela je tudi Slovenija na mednarodnem parketu velika," je dejal Židan.
Udeleženci so na srečanju izpostavili povečevanje medsebojne blagovne menjave ter izmenjavo znanj in iskanje novih možnosti za raziskave in razvoj. Slovenija s Kitajsko že intenzivno sodeluje na področju krasoslovja.
"Pospešiti moramo še gospodarsko menjavo, so pa trenutno kazalci na področju agroživilstva vzpodbudni. Realizacija v prvi polovici leta je bila pri hmelju za 60 odstotkov večja kot v celotnem lanskem letu. Tudi vinarji letos napovedujejo rast, imamo pa še prve pošiljke mlečnih proizvodov," je dejal Židan, ki v gospodarski izmenjavi s Kitajsko vidi še veliko potenciala.
Države udeleženke so na ministrskem srečanju s posebno deklaracijo podprle predlog Slovenije, da bi bilo naslednje ministrsko srečanje v Sloveniji. Posebno podporo slovenski organizaciji na bilateralnem srečanju podal tudi Han. "Gre za prepoznavnost Slovenije in možnost krepitve gospodarskega sodelovanja," meni Židan, ki vidi priložnosti predvsem pri izvozu hrane in tehnologije v kmetijstvu in gozdarstvu ter tehnoloških procesov pri proizvodnji hrane.
Prihodnji forum bo najverjetneje potekal kot uvod v sejem v Gornji Radgoni. Židan je prepričan, da bo to eden najpomembnejših dogodkov v letu 2017 v Sloveniji.
Na bilateralnih srečanjih je Židan z makedonskim kolegom Mihailom Cvetkovom iskal možnosti večjega sodelovanja med državama. Makedonska stran želi narediti bistveno večji premik na področju čebelarstva. Ministra sta se dogovorila za pripravo memoranduma o načinu sodelovanja med državama na tem področju, ki bo zajemal pomoč pri pripravi kmetijskih ukrepov pri pomoči čebelarjem ter možnosti skupnega sodelovanja pri proizvodnji medu in izdelkov iz medu. Židan je po srečanju poudaril, da Slovenija išče trg na področju čebelarstva, da ima znanje in opremo in da si želi poslovno pomagati pri vzpostavitvi proizvodnje.
Ministra sta se pogovarjala tudi o možnostih sodelovanja na področju vinarstva in o prodaji slovenskega pasemskega materiala Makedoniji.
S poljskim kolegom Krzysztofom Jurgielom pa sta se pogovarjala predvsem o sodelovanju v Višegrajski skupini. V začetku prihodnjega leta bo Slovenija na srečanju skupine predstavila tudi svoja izhodišča za prihodnost evropske kmetijske politike po letu 2020. Dogovorila sta se tudi za obisk Židana z gospodarsko delegacijo na Poljskem.
V Latviji vrh 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajske
V latvijski Rigi pa se je odvil peti vrh voditeljev 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter Kitajske, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Miro Cerar. V središču pogovorov, na katerih je tudi kitajski premier Li Keqiang, so bili predvsem infrastrukturni projekti v regiji. Vzporedno se je odvil tudi poslovni forum sodelujočih držav.
Cerar je na zasedanju voditeljev poudaril, da je Slovenija zavezana k nadaljnjemu poglobljenemu sodelovanju v okviru iniciative, ki jo je označil za primer uspešnega sodelovanja. Za Slovenijo so posebej pomembna področja novih tehnologij, raziskav in razvoja ter inovacij.
V zadnjem času je prišlo do pomembnih skupnih projektov med slovenskimi in kitajskimi podjetji pri proizvodnji delov za električna vozila, visoko zmogljivih računalniških sistemov in civilnega letalstva. Prav danes je tako Cerar ob robu zasedanja prisostvoval podpisu pogodbe med slovenskim podjetjem Pipistrel in kitajsko družbo Sino GA Group Co s področja prenosa tehnologij in vzpostavitve skupne proizvodnje in prodaje letal.
Predsednik vlade je prvemu možu Pipistrela Ivu Boscarolu čestital za "izjemen dosežek". "Mislim, da ste eden najboljših ambasadorjev Slovenije," mu je dejal. Boscarol pa mu je zagotovil, da se bodo v podjetju še naprej trudili, da bo lahko država ponosna nanje.
Cerar je poudaril tudi pomen poglobljenega sodelovanja s Kitajsko na kmetijskem področju. Slovenija bo v naslednjem letu gostila 12. forum med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope na področju trgovine s kmetijskimi proizvodi. Po oceni slovenskega premierja je izvoz slovenskih prehrambenih izdelkov na Kitajsko pomembna priložnost.
Tudi slovenske izkušnje pri pripravi vrhunskih športnih dogodkov po oceni predsednika vlade odpirajo možnosti sodelovanja Slovenije in Kitajske. Na področju športa že prihaja do sodelovanja na področju priprave zimskih olimpijskih iger 2022 na Kitajskem, kjer lahko Slovenija s svojimi izkušnjami predvsem na področju smučarskih skokov in s svojim Nordijskim centrom Planica ključno prispeva pri zasnovi infrastrukture, prav tako pa tudi pri pripravah športnikov.
Po mnenju Cerarja bo imela pozitivne učinke tudi danes sprejeta skupna deklaracija o sodelovanju pristanišč v Jadranskem, Baltskem in Črnem morju, skupaj z modernizacijo transportnih poti in iniciativo gradnje logistično-distribucijskih in industrijskih centrov ob najpomembnejših transportnih vozliščih.
"V odnosih med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope je ključno gospodarsko sodelovanje," je medtem okoli 600 poslovnežem, ki so se udeležili foruma, dejal kitajski premier Li. Ob odprtju foruma pa je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal, da je sodelovanje Kitajske in 16 srednje- in vzhodnoevropskih držav "močna in dragocena kot diamant" in da je neizogibno, da države skupaj delajo za isti cilj - skupno rast.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.