
Azijska razvojna banka je svojo dosedanjo napoved o rasti kitajskega gospodarstva popravila z 8,5 na 9,2 odstotka. Za naslednje leto pričakujejo 8,8-odstotno rast.
Dobre napovedi gospodarske rasti sicer spremljajo tveganja zaradi visokih cen nafte, pomanjkanje energetskih virov na Kitajskem, šibkost bančnega sistema in presežki lastne industrije. Skrb vzbujajo tudi možne težave zaradi slabega razvoja kmetijstva na Kitajskem, je v svojem poročilu o gospodarski rasti zapisala azijska razvojna banka.
Kitajska je za ZDA druga največja uvoznica nafte. Uvoziti mora kar 40 odstotkov svojih potreb, povpraševanje pa se zaradi močnega povečanja števila zasebnih vozil, neučinkovite rabe nafte in umetnega vzdrževanja nizkih cen še veča.

Zaradi nadzora nad cenami bencinov bi lahko Kitajska, kot opozarja azijska razvojna banka, v prihodnosti doživela težave s preskrbo, če se določanje cen ne bo odzivalo na zahteve trga in če ne bodo dosegli varčnosti z energetskimi viri in njihove učinkovite porabe. Poudarili so, da takšne spodbude niso vzdržne in ne nujne.
Državne banke bodo morale izboljšati svojo ponudbo in okrepiti svojo kapitalsko moč, tako da bodo lahko konkurirale mednarodnim bankam. Hkrati se mora bančni sistem okrepiti, da bo lahko prenesel tveganja fleksibilnega sistema menjalnih tečajev, je banka še zapisala v svojem poročilu.
Učinki julijske devalvacije kitajskega juana za 2,1 odstotka v primerjavi z dolarjem še vedno niso popolnoma odpravljeni, pravijo v azijski razvojni banki. Kot dodajajo, bi lahko zaviral izvoz in investicije v izvozno naravnanih gospodarstvih.
Inflacija naj bi letos na Kitajskem znašala tri odstotke.