
Dogovor o sprostitvi blaga sta Evropska unija in Kitajska dosegli v ponedeljek v Pekingu. Gre pa predvsem za blago, ki čaka v skladiščih evropskih držav in ki nekaterim trgovskim verigam močno dviga pritisk, saj je blago plačano, police v trgovinah pa prazne.
"Prva znamenja so videti pozitivna," je v Bruslju ocenila tiskovna predstavnica Evropske komisije Pia Ahrenkilde Hansen.
Načelna stališča članice Evropski komisiji, ki jih zastopa v trgovinskih vprašanjih, so predstavili na zasedanju pristojnega odbora, v sredo pa bo odbor za tekstil začel pripravljati konkretne pravne podlage. "Uradno zeleno luč pričakujemo v začetku prihodnjega tedna," so dejali na komisiji v Bruslju.
Pot do dokončne odločitve ne bo lahka
Viri v Bruslju so sicer pri tem opozorili, da pot do končne potrditve zagotovo ne bo lahka. Države, kot so Francija, Španija in Italija, ki hočejo zaščititi svojo tekstilno industrijo, terjajo dodatna pojasnila, preden bodo pristale na dogovor. Komisija sicer lahko že ta hip računa na podporo večine članic na čelu z Nemčijo, Švedsko, Dansko in Nizozemsko, ki so zagovornice sprostitve trga tekstila.
40 milijonov gre v trgovine
Sledeč dogovoru iz Pekinga naj bi EU takoj in brezpogojno sprostila dobro polovico od kakšnih 80 milijonov v skladiščih nakopičenih kosov oblačil kitajske izdelave, medtem ko bo druga polovica odšteta od začasnih kvot za letošnje in predvsem prihodnje leto, pri čemer naj bi prišlo do menjave kategorij - hlače bo npr. moč odšteti od slabo izkoriščenih kvot za bombažno prejo.