Britanski center za gospodarske in poslovne raziskave (CEBR) navaja, da je slab odziv zahodnih držav na epidemijo, ki je tam ušla izpod nadzora, Kitajski omogočil, da pridobi še dodaten zalet v tekmi za gospodarsko prevlado.
Kot poroča Newsweek, je k temu pripomogel odziv azijske velesile na širitev virusa. Na Kitajskem so namreč ponekod sprejeli drakonske ukrepe, predvsem v Vuhanu, kjer so praktično povsem zatrli širjenje virusa. Na Kitajskem prav tako že več mesecev izvajajo cepljenje najbolj ogroženih skupin s cepivom podjetja Sinopharm. Na Kitajskem so doslej zabeležili "zgolj" 95.460 primerov okužbe in 4770 smrti, kar je neprimerljivo manj od zahodnih držav. Življenje na Kitajskem se je v veliki meri vrnilo v normalne tirnice.
ZDA so medtem postale epicenter pandemije, število okužb in smrti pa še naprej nezadržno raste. Doslej je umrlo več kot 330.000 ljudi s covidom-19. Nadalje, hud udarec je utrpelo tudi ameriško gospodarstvo, močno je narasla tudi nezaposlenost.
CEBR tako ugotavlja, da je pred Kitajsko povprečno 5,7-odstotna rast BDP na letni ravni do leta 2025, potem pa naj bi se ta upočasnila na še vedno zelo ugodnih 4,5 odstotka do leta 2030. Na drugi strani ZDA sicer čaka močno okrevanje, vendar pa naj bi se letna rast BDP med leti 2022 in 2024 ustalila pri 1,9 odstotka, kasneje pa na 1,6 odstotka.
Največje evropsko gospodarstvo, Nemčija, naj bi zdrsnilo na peto mesto, Velika Britanija pa po Brexitu na šesto mesto. Po napovedih CEBR naj bi Indija kmalu po letu 2030 prehitela Japonsko na tretjem mestu. Pandemija naj bi sicer po ugotovitvah raziskave predvsem povzročila večjo inflacijo ter manj vplivala na gospodarsko rast.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.