Gospodarstvo

Kje se stanovanje ali hišo še lahko kupi po normalni ceni?

Ljubljana, 21. 05. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 6 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Geodetska uprava je objavila nove ocene vrednosti nepremičnin, ki skupaj dosegajo 298 milijard evrov. Strokovnjaki opozarjajo na pomembna odstopanja od tržnih cen, zlasti na najbolj zaželenih lokacijah. Cene naj bi še naprej rasle v Ljubljani in turističnih centrih, medtem ko se priložnosti odpirajo v primestnih in manjših mestih, kjer je nakup nepremičnine še bolj dostopen. Kljub razmeram strokovnjak močno odsvetuje najem v korist lastništva.

Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) je objavila nove ocene posplošene vrednosti nepremičnin po vsej državi. Podatek o ocenjeni vrednosti lastne nepremičnine je nemudoma postal ena najbolj iskanih informacij; samo v enem jutru je to možnost preverilo kar 180.000 državljanov. 

Skupna vrednost vseh nepremičnin v Sloveniji po novih ocenah znaša 298 milijard evrov, kar odraža nadaljnjo rast cen, saj so se te od poskusnega izračuna, objavljenega jeseni lani, dvignile za dodatnih približno 8 odstotkov. 

Najdražje nepremičnine so pričakovano v prestolnici – natančneje v centru Ljubljane, Kosezah in Rožni dolini – ter na najbolj zaželenih turističnih lokacijah ob Obali in na Gorenjskem.

Kako se Gursove vrednosti razlikujejo od trga?

Kot je v pogovoru za 24UR ZVEČER pojasnil Zoran Đukić iz podjetja Stoja Trade, tržne cene pogosto precej odstopajo od posplošene vrednosti, ki jo določi Gurs. Ta odstopanja znašajo v Ljubljani med 10 in 25 odstotkov, medtem ko so na Obali, Bledu in v Kranjski Gori še bistveno večja, od 25 do kar 40 odstotkov. 

Đukić poudarja, da to ni posledica slabih izračunov Gursa, temveč dejstva, da posplošen izračun ne more zajeti ekstremno visokih cen na tako imenovanih frontnih linijah, ki so izjemno iskane in dosegajo specifično visoke tržne vrednosti.

Vzpon cen se nadaljuje: kje najbolj?

V nadaljevanju pogovora je Đukić orisal, katere lokacije v Sloveniji bodo po njegovem mnenju beležile nadaljnjo rast cen. Absolutni vrh naj bi še naprej predstavljala Ljubljana. Razlogov je več: status prestolnice, obsežni infrastrukturni projekti, koncentracija poslovnih aktivnosti, predstavništev ter diplomatskih inštitucij. 

Ljubljana
Ljubljana FOTO: Shutterstock

Visoka rast cen se napoveduje tudi na ključnih turističnih destinacijah: ob Obali (Piran, Portorož), na Bledu in v Kranjski Gori. Rast cen na teh območjih poganjajo specifični dejavniki, vključno z omejenim številom novih projektov, prilivom investicij in visoko atraktivnostjo tako za domače kot tuje kupce.

Đukić opozarja, da na elitnih turističnih lokacijah, kot so Piran, Portorož, Bled in Kranjska Gora, ključno vlogo pri dvigu cen igra omejena ponudba. Možnosti za obsežnejše gradbene projekte so namreč zelo majhne, hkrati pa povpraševanje, podprto s tujim kapitalom, ostaja izjemno visoko.

Kje v Sloveniji so nepremičnine še cenovno dostopne?

Za tiste, ki iščejo cenovno bolj dostopne nepremičnine, obstajajo alternative. Na Obali se ugodnejše možnosti najdejo v zaledju, denimo v Škofijah, Hrvatinih, Šaredu in Maliji. 

Podobno je ob Kranjski Gori in Bledu, a stran od najožjega centra, denimo v Radovljici in njeni okolici lahko najdemo nekoliko nižje cene. 

V okolici Ljubljane pa raste zanimanje za primestne občine, kot sta Grosuplje in Domžale, ki se močno razvijajo. Investitorji vse pogosteje usmerjajo svojo pozornost v manjša mesta po vsej Sloveniji, kot so Nova Gorica, Ajdovščina, Velenje, Laško, Pivka in Postojna, kjer zaznavajo velik primanjkljaj stanovanj po letih stagnacije na tem področju. 

To območje predstavlja varnejšo in dostopnejšo naložbo tudi za ranljivejše skupine prebivalstva. Po besedah Đukića se za manjša mesta in primestna naselja poleg pogosto višje kakovosti življenja in varnosti prebivalci odločajo predvsem zaradi nižjih cen nepremičnin. To območje postaja atraktivno tako za mlade kot za investitorje, ki tam vidijo potencial za gradnjo cenovno dostopnih enot.

Primerjave cen kvadratnega metra nepremičnin v razvitih manjših mestih potrjujejo to razliko. Medtem ko frontna linija v Portorožu dosega ceno 8.000 evrov na kvadratni meter, so cene v Ajdovščini, kjer gradi podjetje Stoja Trade, okoli 2.800 do 3.000 evrov/m. 

Nova Gorica se giblje okoli 3.500 evrov/m, medtem ko Bled dosega 7.000 do 7.500 evrov/m (z okolico, kot je Radovljica, nekoliko nižje). Škofja Loka dosega ceno okoli 3.500 evrov/m. Tudi Dolenjska, z Novim mestom na čelu, doživlja razvoj, cene pa se v novih projektih približujejo 3.800 evrov/m. 

Najnižje cene nepremičnin v Sloveniji ostajajo na obrobju države, na ruralnih območjih z manj infrastrukture in investicij – Bela krajina (Črnomelj, Vinica) ter Prekmurje, zlasti na območju tromeje pri Murski Soboti.

Kupiti ali najemati

V kontekstu visokih cen se pogosto zastavlja vprašanje, ali je nakup nepremičnine še vedno smiselna odločitev, ali pa je morda trenutno boljša rešitev najem. Đukić je v tem pogledu neposreden: močno odsvetuje najem. Meni, da je nakup vedno boljša opcija, tudi če je treba začeti skromno, z manjšo nepremičnino ali na manj elitni lokaciji.

Lastništvo nudi varnost, svobodo in dolgoročno naložbo, medtem ko najem po njegovem mnenju posameznika postavlja v drugorazredni položaj, kjer ni prave varnosti, svobode urejanja doma, pogosto niti možnosti imeti hišne ljubljenčke ali družino. 

Mladim priporoča, naj se kljub težavam potrudijo priti do lastnega doma, saj jim bodo pomagale tako družina kot širše okoliščine, ter da lahko vedno napredujejo iz slabšega v večjega ali iz slabše lokacije na boljšo.

UI Del vsebine je ustvarjen s pomočjo generativne umetne inteligence.
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (97)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mac-tat
21. 05. 2025 12.25
+0
Strinjam se s tem, da je boljše v nakup kot najem, toda problem je v tem da imajo mladi slabe plače in zaposlitev za določen čas če ne delaš v javni upravi. Kaj pa če ti ne podaljšajo zaposlitve si ga najebal.
Janez_4687
21. 05. 2025 12.12
+1
Poglej na lokacija.si cene stanovanj kakih 40km iz Ljubljane...
Jimi1
21. 05. 2025 11.58
+1
V Metliki bi bilo za probati, v soseščini od onega DJ ja,ki so mu policali izklopili strom pa sedaj lahko samo z svojimi lapami še vznemirja okolico...
stoinena
21. 05. 2025 11.00
+5
jaz vsako jutro že leta pregledam nepremičnine net in se mi ne zdi da se tako noro prodajajo te nepremičnine, ker so že leta ene in iste, več kot 5 let.. eni nižajo cene za foro eni zares, ker si pač zapomniš koliko je bila cena prej.. za primer: kakšna špekulacija je to. hiša se je prodajala za 2 milijona, potem za 1.990 tisoč, potem za 1.900 tisoč, naenkrat za 1.550. prodaja se že lata.. - 500 000 tako za šalo znižanje za 1/4. vsi neki sanjajo, ampak slovenija nima teh finančnih možnosti. lahko čakate kolikor hočete. enako je z zemljišči, ki se prodajajo s tablami LAND FOR SALE, ker bo iz nevem kje padel nek bogataš ki res nima kaj drugega kupiti kot zemljo v sloveniji. ker bo tu potem obubožal kot vsi ostali.. to so BALE. čakajte naprej. amapk vas čas je omejen.
Spijuniro Golubiro
21. 05. 2025 10.41
+0
Piršen brejg so zelo poceni. Po par jurjev.
Bozji
21. 05. 2025 10.21
+6
Se jaca so nwprofitna stanovanja; ali sl v njih tujci ali pa ljudje pozvezah, ko jim nwkdo “zrihta”. Pri nas sta dva influencerja, ona in on fitness trenerja, brez dneva delovne dobe v neprofitnem stanovanju!!!
krpati
21. 05. 2025 10.19
+5
Za bivake v dolini megle me niti ne gane četudi bi bili zastonj. Je pa že prav da so astronomske cene saj žabo ni potrebno porivati v vodo gre sama....:)
Jernej Sekirnik
21. 05. 2025 10.19
+8
Je pa nekaj, da smo ratali milijonarji po GURS-u, imaš hišo stanovanje, kakšen vikend, podedovano kmetijo, pa si že takoj čez milijon, ali pa že skoraj na 1.5 milijona. Joj kaj bo to davka za plačat
Jernej Sekirnik
21. 05. 2025 10.13
+3
dokler se stanovanja že vnaprej prodajo, preden so vseljiva, je očitno res vse prepoceni.
Vselepo
21. 05. 2025 10.03
+4
Golob in njegova Tina prodajata stanovanja po znizani ceni.....
Pajo_36
21. 05. 2025 10.01
+3
Problem kapitalističnega zahoda.. Boljši časi so bili, ko je dejansko delavstvo živelo v blokih, bogati pa v bajtah. Zdej pa bogati skrivajo denar v stanovanjih v blokih. Kako se šteje sploh tele padce transakcij?? Pri nas dejansko gradimo še skor pol mesta zraven... PA vse prodano, tako da denar je, sam za delavca ni...Gledal zadnjič enega modela k je obogatel v GB z enimi borzami in tko naprej, je dobr rekel: Jaz denar imam, ampak če ne boste odgovoril z enim sistemom, ugodnim za delavski razred, se komunistična revolucija lahko ponovi, ko bo prišla, ne jamrajte...taka razlika med bogatimi in delavci je prevelika. In to VB, k ni imela socialističnega sistema nikoli.
niktalop
21. 05. 2025 10.00
+5
Kje se stanovanje ali hišo še lahko kupi po normalni ceni? Na Dunaju.
Jernej Sekirnik
21. 05. 2025 09.56
+5
vlada pravi, da nas bodo tako obdavčili, da bomo primorani prodajat nepremičnine in jih bo potem veliko na trgu in ponudba se bo povečala. Aja pametni golob pravi, da bodo z višjim davkom najemnine šle dol. Butasti plesalci
Pamir
21. 05. 2025 10.00
+5
Ne spomnim se da bi kdo pred to vlado nižal davke.Prejšnja vlada je v 2 letih naredila 10 milijard pufa, s šim pa naj odplačujemo te pufe? Butasti janšiti.
Pamir
21. 05. 2025 09.39
+14
Veliko se gradi v Ljubljani.V zadnjih letih je prispelo veliko Albancev in Ukrajincev zato je tudi povpraševanje večje.Imajo denar in kupujejo.
2mt8
21. 05. 2025 09.56
+0
Tisti bogati ukrajinci so Rusi z ukrajinskim državljanstvom ki imajo nekaj pod palcem.
Pamir
21. 05. 2025 10.06
+5
So kar Ukrajinci več kot 20.000 jih je prispelo.V Nemčiji 3 milijone.Niso pripravljeni umirati za vojne rusofobne hujskače.
AFŽ
21. 05. 2025 09.38
+11
in greš raje v Trst in kupiš garsonjero od 40m za 50K. V Sloveniji ste res norci da to plačujete
Sushilover
21. 05. 2025 09.36
+9
G. Đukić je bil mlad in star 20 ko je lahko kupil garažo za 9.000 DEM po Stanovanjskem zakonu iz 1991 ( Jazbinškov zakon) in jo prodal za 11.000 DEM- stanovanja so bila tudi takrat noro poceni in si ga lažje kupil, kredit dobit ni bil problem, ker so bile dobre plače. - star je preko 50 danes... In kot so že napisali nekater spodaj, droga, umazani posli, koruptivnost dvigujejo cene nepremičnin - začel je pa eksluzivno izključno s trženjem dajanja "prestižnih domovanj" v najem predstavništvom in diplomatom v Stoja Trade - so se tako oglaševali 25 let nazaj, kot pionirji na tem področju. Tako da govort da ne it v najem navadnemu smrtniku danes, je mal.... elastika.
Misolinjo
21. 05. 2025 09.33
+5
Kje? V tujini...kjer imajo dvakrat visje place in pol niuzje cene. Slovenci se ocitno ne zavedajo, da je slovenija se vedno samo ena majhna,revcna,neznana,nepomembna,vzhodnoevropska mikro drzavica.
Hugh_Mungus
21. 05. 2025 09.32
+7
Medtem ko se mi delimo na leve nas bogata kasta vse skupaj pridno odira brez vsakršnega odpora ali ovir
kr en 123
21. 05. 2025 09.24
+11
200 plač je stalo stanovanje v lj leta 2000, 200 plač stane danes.. realno so nepremičnine samo ohranile vrednost... zlatto je bilo leta 2000 350 usd na unčo, zdaj pa 3500... ttako da so se sttanovanja v primerjavi z eno najbolj konzervativnih naložb pocenila... malo pozabljate, da obstaja inflacija... če ste pa denar držali v nogavici ste si pa sami krivi.... pa namig mladim.. nikoli, razen po Jazbinšku, ni bilo enostavno priti do stanovanja. Jaz sem bil pri 20ih letih prepričan, da ne bom nikoli prišel do svojega stanovanja.... in sem...
ata_jez
21. 05. 2025 09.39
+10
Točno tako. Tudi sam sem preračunal vrednost nakupa stanovanja v 1995 + inflacijo in prišel na zelo podobno številko, kot je danes vredno.
Pajo_36
21. 05. 2025 09.55
+0
kr en 123
21. 05. 2025 10.23
+4
kr en 123
21. 05. 2025 10.25
+2
Nič posebnega plač... plač začetnika... normalna plača, ki se jo dobi, ko se zaposliš... a sem dovolj obrazložil... mladi danes gledajo pa Šelenburg in podobno...
Potouceni kramoh
21. 05. 2025 09.22
+13
Po Sloveniji je nepremičninski trg ugrabljen s strani bogate kaste ljudi.Cene bodo samo še rastle zaradi teh oderuhov.