Cene zemeljskega plina se bodo v Evropi v enem letu podvojile, na visokih ravneh pa se bodo obdržale tudi v bližnji prihodnosti, v študiji ugotavlja ugledni inštitut za energetska vprašanja Cambridge Energy Research Associates (CERA) iz ameriškega Massachussettsa.
Gre za ceno zemeljskega plina za velike odjemalce in ne ceno, po kateri zemeljski plin kupujejo gospodinjstva. Cena za tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina v Evropi bi se lahko s sedanjih 219 evrov dvignila na 458 evrov.
Kaj to pomeni za gospodinjstva?
Za mnenje smo povprašali direktorja Ekonomskega inštituta Pravne fakultete in strokovnjaka Franca Križaniča, ki je za 24ur. com povedal, da se zemeljski plin kupuje po posebnem modelu, kjer je cena nafte vezana na ceno plina z razliko šestih mesecev. Vpliv nafte na plin je sprva zelo velik, potem pa se na trgu omili zaradi ponudbe, povpraševanja in alternativnih virov. "Analize kažejo, da je industrijska poraba plina bistveno večja kot gospodinjska. Po mojem mnenju se cene plina za gospodinjstva ne bodo podvojile, se bodo pa krepko povečale. O natančnih odstotkih ne morem govoriti, bo pa manjša številka kot pri večjih odjemalcih. Evropa mora obdržati trg, ki je bolj gladek in gospodarsko bistveno manjši, kar pa za ponudnike plina seveda ni dobro."
Cena vezana na podražitve nafte
Razlog je v navezi cene zemeljskega plina na censko košarico različnih vrst surove nafte in naftnih derivatov, kar izhaja iz obdobja, ko so začeli plin uporabljati kot nadomestilo za kurilno olje. Navezava cen je vsebovana v vseh pogodbah za dobavo te surovine, in sicer tako, da se gibanje cen surove nafte z zamikom treh do šestih mesecev prenese v ceno plina.
V celotni strukturi evropske energetske porabe plin zavzema okoli 25-odstoten delež, dolgoročne pogodbe, ki vsebujejo cenovno indeksacijo, vezano na nafto, pa pokrivajo okoli 70 odstotkov potreb po plinu v Evropi, navaja povzetek študije CERA, objavljen na spletni strani.
Napovedane podražitve se sicer ne bodo v celoti prenesle v drobnoprodajno ceno plina, saj to poleg cene energenta sestavljajo še omrežnine in drugi prispevki. Avstrijska nacionalna banka Österreichischen Nationalbank kot dodaten razlog za rastoče cene plina navaja pomanjkanje konkurence. V Avstriji je leta 2006 dobavitelja zemeljskega plina ali elektrike zamenjalo le 0,9 odstotka potrošnikov.
Cene nafte pod 130 dolarjev
Cene nafte so se v današnjem azijskem elektronskem trgovanju zvišale. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte za dobavo v avgustu je bilo treba odšteti 129,79 dolarja, kar je 91 centov več kot v petek. Na zvišanje so vplivala ugibanja o zaostritvi razmer v Zalivu zaradi možnosti uvedbe novih sankcij proti Iranu.
Cene zahodnoteksaške lahke nafte so se od 11. julija, ko so dosegle rekordno vrednost 147,27 dolarja, znižale za več kot 18 dolarjev. Sicer pa je današnji dvig cen mogoče pripisati tudi gibanju tropskega viharja Dolly, ki se približuje Mehiškemu zalivu in bi posledično lahko ogrozila naftno proizvodnjo na območju.
V Londonu so se cene severnomorske nafte brent s septembrskim dobavnim rokom zvišale za 78 centov na 130,97 dolarja. Nafta Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) se je pocenila. V petek je bilo za 159-litrski sod treba odšteti 127,93 dolarja, kar je za 3,10 dolarja manj kot v četrtek.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.