Gospodarstvo

Ko Slovenci zatiramo same sebe: Pri nas imamo za podjetnike tajkune, ne ljudi, ki gradijo lastno vizijo

Ljubljana, 05. 09. 2014 12.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
255

V svetu, ki se hitro spreminja, se je močno spremenil tudi trg dela. Prepričanja, s katerimi so rasle številne generacije, ne veljajo več, spreminjanje razmišljanja pa je lahko velik izziv, s katerim je treba začeti zgodaj, že pri vzgoji. Šolski centri Naklo, Ptuj in Novo mesto se v tem šolskem letu vključujejo v projekt, ki bo mladim pomagal pri razvoju lastne podjetnosti.

Slovenci na slabšo podjetnost mladih vplivamo tudi z enačenjem podjetnikov, ki so uspeli z lastno idejo in delom s tajkuni, ki so do bogastva prišli na dvomljive načine.
Slovenci na slabšo podjetnost mladih vplivamo tudi z enačenjem podjetnikov, ki so uspeli z lastno idejo in delom s tajkuni, ki so do bogastva prišli na dvomljive načine. FOTO: Thinkstock

"Uči se, da ti ne bo treba delati". Stavek številnih staršev, ki je danes soodgovoren za to, da se številni mladi in manj mladi, opremljeni z napačnimi kompetencami, težko znajdejo v globaliziranem in hitro spreminjajočem se svetu, ugotavljajo strokovnjaki.

"Generacije so rasle v okolju, kjer po končanem izobraževanju pričakujejo službo, ki pa je ni," opozarja Slavica Černoša, vodja sektorja za srednje šolstvo na Ministrstvu za šolstvo, izobraževanje, znanost in šport. To potrjujejo tudi številke - na Zavodu za zaposlovanje danes beležijo 114.784 brezposelnih, ki lahko izbirajo med 1113 prostimi delovnimi mesti.

Službo je torej treba ustvariti, kar pa je v precejšnjem nasprotju s "tipičnim slovenskim razmišljanjem".

Vse do konca šolskega leta bo 30 podjetnikov in 30 učiteljev 60 dijakov opremljalo s kompetencami in praktičnimi znanji za razvoj podjetnosti in uspešne podjetniške poti.

Mlade generacije bodo zato opremili z novimi kompetencami, ki bi jim v spremenjenem svetu omogočile uspeh. K temu naj bi prispeval Program spodbujanja podjetnosti v vzgoji in izobraževanju, z namenom razvoja podjetništva med mladimi, ki so ga danes predstavili v Ljubljani. Poimenovali so ga "Vrata odpiram sam".

Da Slovenija ni edina država, katere državljanom je treba priučiti nove kompetence, da bi se znašli v spremenjenem svetu, kaže množica podobnih projektov po Evropi, podjetnost in podjetništvo sta tudi ena od prioritet italijanskega predsedovanja Evropski uniji.

V tokratnem projektu bodo sodelovali šolski centri Ptuj, Naklo in Novo mesto. Nosilci pa računajo, da bi z njim postavili temelje še obširnejšemu projektu.

Pristojni ugotavljajo, da je med udeleženci poklicnega izobraževanja ideja podjetnosti in podjetništva že globoko prisotna, zaznavajo pa težave, ko gre za gimnazije. "Gimnazijci tekom izobraževanja teh spretnosti pridobijo najmanj, po drugi strani pa ravno humanisti najprej postanejo sp-ji," opozarja Černoša, ki pravi, da je za uspeh v današnjem svetu potrebno podjetnost nositi v sebi.

"Pri nas podjetnika vedno slikamo kot tajkuna," pravi in s tem opozarja na izkrivljeno sliko, ki jo imamo Slovenci, ki podjetnosti in podjetništvu pripisujemo negativne lastnosti, pogosto imajo takšen odnos do obojega tudi bodoči humanisti. Ob odporu gimnazij je nekaj težav tudi z zakonodajo na tem področju, saj so pogoste menjave vlad preprečile sprejem že oblikovanih zakonov. "Posameznik mora svoje znanje znati prodati. Potem je izobraževalni sistem opravil svojo nalogo," pravi Černoša.

Barbara Bregar Mrzlikar, direktorica podjetniškega centra CEED, ki v projektu sodeluje kot partner, pa je opozorila na paradoksalno težavo, da ob tako velikem številu brezposelnih delodajalci tarnajo, da ne najdejo primernih kadrov. Po znanju se Slovenci uvrščamo precej visoko, na številnih projektih se izkaže, da je v Sloveniji veliko podjetniškega potenciala, ki pa se potem ne pretvori v uspešne podjetniške zgodbe. "Sprememba se je zgodila na svetovni ravni. Išče se širina. Znanje je dostopno, se hitro spreminja, zato so pomembne lastnosti kot so podjetnost, samoiniciativnost in prodornost," pravi Mrzlikarjeva.

Izziv, kako vsaj prihodnje generacije pripraviti na te razmere, je velik, saj so prejšnje generacije večinoma razmišljale o zaposlitvi, ne o tem, da bi posamezniki "šli na svoje."

Projekt naj bi zato mladim pomagal, tako do primernih veščin kot do ustreznega razvoja potrebnih osebnostnih lastnosti. "Podjetništvo se začne z vprašanjem, kaj želim. Torej z notranjo motivacijo," razlaga Mrzlikarjeva. Mlade udeležence naj bi naučili, da spremljajo svoje želje, opazujejo okolje in njegove potrebe, analizirajo potencialni trg, stranke in razmišljajo, ali ima ideja stvarno priložnost. Naučili naj bi se za podjetnika zelo pomembnih veščin poslušanja in postavljanja pravih vprašanj, pa tudi samorefleksije, ocenjevanja lastnih prednosti in sposobnosti ter zavedanja, da šteje dobra ekipa – sposobnosti, kako prepoznati, kdo je potreben kot člen ekipe, da bo projekt uspešen. Pridobili naj bi spretnosti, da si postavijo socialno mrežo in ustvarijo svoje poslovno okolje. Na koncu pa tudi, kako dobro predstaviti projekt in k temu pristopiti z zadostno mero v poslu potrebne samozavesti.

Veliko vlogo pri pri vzgajanju podjetnosti v prihodnjih generacijah imajo vsekakor učitelji, ki naj bi jih za to primerno izobrazili, oziroma jim bodo pri tem pomagali podjetniki iz prakse. Direktor urada za izobraževanje Aleš Ojsteršek opozarja, da je zelo pomembna naklonjenost ravnateljev podjetnosti in podjetniškim projektom, saj so oni tisti, ki na šoli dajejo temu pomembnost.

Strokovnjaki se sicer strinjajo, da bi bilo treba s praktičnim vzpodbujanjem podjetnosti začeti čim prej. "V vrtec dobimo zelo podjetnega posameznika, ki ga nato sistem vkalupi in zatre njegovo podjetnost," pravi Černoškova. Trend sprememb bo zato zagotovo širši, delati bi bilo treba že s starši, meni. "Vse se začne z vzgojo doma. Če starši otrokom razlagajo, naj se učijo, ker jim potem ne bo treba delati, s tem samo poglabljamo razkorak med tem, da nekdo neko znanje poseduje in tem, da ga zna uporabljati, ga spremeniti v svoj kruh," pravi in dodaja, da to velja tudi za humaniste, ki bi morali znati "prodajati" svoj pogled na svet.

V procesu učenja mladih o tem, kaj je podjetnost, kaj podjetništvo in kdo podjetnik, naj bi pozornost namenili tudi etiki. Te ob številnih podjetnikih dvomljivega slovesa, o katerih je pri nas trenutno govora, zagotovo ne gre zanemariti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (255)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rdecioktober
09. 09. 2014 12.18
-1
Ne bluzite, vsak pameten posel v slo gre preko stricev in tet ... vsi ostali podjetniki pa trdo delajo za obstoj ...
ROMELS
07. 09. 2014 14.19
+4
Zagovorniki javnega interesa so zidarji vsega zla v sloveniji.
nevseverjet
07. 09. 2014 11.44
+8
""V vrtec dobimo zelo podjetnega posameznika, ki ga sistem vkalupi in zatre njegovo podjetnost !!!"". Kaj šele, ko ga sistem dvajset let izobražuje / trenira ??? Nastane matrica, brez svoje individualnosti ! Vsi, ki delajo kot podjetniki in so uspeli s svojim delom, imajo ponavadi poklicno šolo. Mirno lahko rečem, redki posmezniki z visoko izobrazbo se podajo v podjetniške vode, ker se je večina izobraževala zato, da ne bo treba delat !!! Pa da še nadaljujem, večina diplomantov je na JU !, A je potem čudno, da smo tu kjer smo. Oni nam pišejo zakone - teoretične, ki so v praksi neizvedljivi, razen, če hočeš sam sebe uničit !!! Pol se pa čudijo finančni nedisciplini, brezposelnosti, propadu majhnih podjetij, kaosu povsod, kamor se obrneš in nenazadnje propadanju države.......
marston
07. 09. 2014 11.33
+4
dejmo nekaj razčistit: kdor uspe s svojimi idejami in delom ima lahko 1 mrd eur, ne sme to motiti nikogar, če pa nekdo kupi podjetje s kreditom nlb na zaupanje, zastavi pa kupljeno podjetje ali pa ne zastavi nič, kredit pa odplačuje iz prometa tega podjetja v prihodnosti, ne plačuje pa zaposlenih, niti dajatev državi, hrakti pa denar vozi iz slovenije preko vzporednih firm, potem je tak človek tajkun in tudi tisti, ki so mu to omogočili - to je edini problem tajkunizacije v sloveniji
LuckyBastardo
07. 09. 2014 10.04
+11
Slovenija je zakon, več kradeš več veeljaš
ONniON
07. 09. 2014 20.25
ja seveda zaradi takih kot si ti ko tako mislijo in govorijo
231koak
07. 09. 2014 06.31
+0
Na slovenskem parketu podjetništva, moraš biti glista, da ti uspe.
murate
07. 09. 2014 08.16
+3
Se ti opravičujem,tvoj komentar je neumnost.Kaj je uspeh in kako ga meriš,tehtaš?
higgsov bozon
06. 09. 2014 23.08
+9
kompatence gor,kompatence dol...prej kot napišete takšen članek si naredite najprej izračun koliko zaslužiš kot samostojni podjetnik in koliko ti na koncu leta oz naslednje leto poberejo od tega kar si pridelal..ko boste to naredili ,boste videli da se ne da preživet in tisti ki preživi ,je tajkun ,ker je treba davke utajevat,če hoče priti samostojni podjetnik skozi ! zraven tega imaš pa 12 ur na dan delo ,po delu pa še 6 ur za papirje ..!! kam smo prišli...!
Skuta
06. 09. 2014 23.02
+6
država bi morala v dani situaciji dati ućenje za podjetništvo ZASTONJ!!!!!!!!!!!! sem že 3 leta na zavodu, od katerega imam NIČ OD NIČ! neko podjetje, ki ti da minimalno znanje o podjetništvu, pa za ponujenih 30 ur kasira 1800 eurov.od kod jih naj vzamem???????????????? država, daj nam zastonj učenje in se bo marsikdo odločil za samostojno pot, brez poznavanja vsaj osnov pa si obsojen na propad že v štartu
higgsov bozon
06. 09. 2014 23.10
+9
najprej je treba ljudi naučit plačilne discipline ,potem šele človeka podjetništva !
ONniON
06. 09. 2014 21.12
+2
Leta 1997 je bila po podtkih OECD stopnja brezposelnosti 6,9 % , *lani pa 10,1 % , politiki zamislite se !
asdfghjklqwertz
06. 09. 2014 13.05
+13
Glede na to, koliko je že tajkunov pri nas, me zanima, kdaj bodo odobrili možnost šolanja za tajkuna? Jaz bi se takoj vpisal.
ROMELS
06. 09. 2014 13.41
+11
Za zidarja poskusi.Tam je še gotovo kaj prostora.
civitasstain@gmail.com
06. 09. 2014 21.14
+2
PredsednikPepe
06. 09. 2014 11.44
+11
Pred leti smo se na tehničnih fakultetah učili projektiranja, dela v industriji, eksperimentiranja. Potem so pa prišli .na površje kvazi znanstveniki, in je vse to je naenkrat postalo obrtništvo. Veljali so (in veljajo še vedno!) samo članki in računalništvo. Vem iz lastnih izkušenj.
bonovox32
06. 09. 2014 09.11
+16
Dobro jutro Slovenija!!! Končno se prebujamo in gremo v korak s časom. To bi namreč morali narediti že pred 15 leti, sicer nikoli ni prepozno, ampak vendarle. Srednje šole in tudi fakultete se veliko premalo povezujejo z gospodarstvom in to nam manjka na vseh področjih. Danes je v svetu pomembna praksa - kar znaš, tu pri nas pa še vedno samo papir - katero šolo si zaključil in katere tečaje imaš opravljene - napaka in to velika! Jaz sem tekstilni tehnik - a mislite da sem kdaj in da bom kdaj v prihodnje delal v svoji stroki??? NIKOLI! Že več kot 10 let se ukvarjam z deli povezanimi s prodajo - trgovski potnik, zavarovalništvo, kuhinjska posoda... in sam se borim na trgu z svojimi izkušnjami, pomagajo mi ljudje z njihovimi izkušnjami. Vsi smo začeli iz nič in preko znanja, vztrajnosti in navdušenjem nad izdelki, prišli do točke, kjer lahko učimo druge. Se pravi bi morali naši delodajalci veliko bolj upoštevati torej: "kaj znaš" in ne "kaj veljaš". Mladim povem eno: šola je definitivno pomembna, nekaj je potrebno zaključit - ni pa to edino kar vas bo pripeljalo do uspeha - najbolj pomembno je to, da v delu uživaš, da si navdušen nad izdelki oz. storitvami - ni važno v kateri branži in da si učljiv, vodljiv in sproščen. Le tako vam bo veliko lažje uspet - saj talent je nekaj, ampak če ga ne znaš izkoristit pravilno in razvijat - ni nič. Tako da, učite se, zaključite šolo in se podajte v podjetniške vode - ni važno kaj - bodite inovativni, povezujte se med seboj, dajte različna znanja na plano in ustvarite firmo, ki bo ljudem nekaj dala, torej nekaj s čimer bodo ljudje zadovoljni, tako se bodo vračali k vam, seveda potem pride tudi uspeh, zaslužek in kar je najbolj pomembno osebno zadovoljstvo - čez tega ga pa ni. Podjetništvo je zakon!
bingo 1
06. 09. 2014 07.07
+20
Kar se tiče Učenja,poglejte prej smo brez Filozofa z lopato delali Avto cesto,ko danes imamo najmodernije Bagerje,Stroje in na cesti luknja do luknje-------------------------------------------------------------------------------------------------------------bingo x Ljubljana-----------------------------------------------------------------------------------------------
krankenhaus
07. 09. 2014 08.16
+4
prepisat avstrijsko zakonodajo ne pa plačevat neke študije, čist simpl
ONniON
06. 09. 2014 00.57
+21
avstrija ima zelo nizko 4,9 % stopnjo brezposelnosti pa niso vsi podjetniki kot bi pri nas radi naredili, tako to ne gre ! znižajte davke in ustvarjajte deovna mesta
civitasstain@gmail.com
06. 09. 2014 21.16
+3
Za tak standart ko ga ima Avstrija so Avstrijci rabili 50 let, mi Slovenci smo pa takrat v Jugoslaviji Marksa bral!
Roman Hren
06. 09. 2014 23.45
+8
Takjkuni so novoslovenski izum in če nebi v Jugoslaviji ustvarili bogastva, oni nebi imeli kaj pokrasti! Nekoč je veljalo delo, danes velja filozofiranje!
donbon
05. 09. 2014 22.24
+10
Problem tajkunizacije slovenije definitivno obstaja. Osnovni problem je bil način privatizacije Slovenskih podjetij. Privatizirali, olastninili so jih ljudje, ki so imeli le en cilj in to je čimprej obogatet, dobiček pobasat v žep itd. Večina teh tajkunov ne zanima razvoj podjetij, dobička ne vlaga v podjetja.Te ljudi boli za Slovenijo in blaginjo njenih državljanov. Tisti, ki pa živijo za svoja podjetja pa sigurno nimajo svojih zaposlenih za hlapce, *
mvlm1
05. 09. 2014 22.21
+1
Ljudje se tudi preveč zanašajo na druge, najraje so zaposleni (za nedoločen čas), čeprav so nezadovoljni, čepijo v službi. Težko zapustijo cono udobja, sigurnosti. Sama imam 5 let podjetje , ves čas sem občudovala in spoštovala pridne delovne obrtnike , saj sem v takem okolju tudi sama zrasla. In moji otroci so podobni, že dobivajo ideje, kako bi lahko podjetju pomagali .... Veliko je odvisno od vzgoje.
igy02
05. 09. 2014 18.51
+11
Berem spodnje komentarje. Groza, kaj komunizem naredi z ljudmi. Nikoli se ne opomoremo. Že mladi razmišljajo, da če delam me sigurno nekdo izkorišča.Tudi če kopljete jarke ste lahko podjetnik. Le zakaj morate biti zaposleni pri grdem kapitalistu. Aja, če ste podjetnik je treba nekaj tvegati. Najboljše je biti nekje zaposlen, imeti plačano malico in prevoz na delo. dopuste, bolniške in včasih še malo delati. In pizditi na šefa ali lastnika.
Poisonivy
05. 09. 2014 18.55
+3
sinhron
06. 09. 2014 17.10
+2
civitasstain@gmail.com
06. 09. 2014 21.18
-3
Ti pa čakaš, da ti bo eden pečenko serviral na mizo!
Ann Bee
05. 09. 2014 17.16
+21
Več bodo dosegli, če bodo denar porabili za učenje morale, etike in sprejemanja odgovornosti.
civitasstain@gmail.com
06. 09. 2014 21.20
+2
Zato so starši , šola in fajmošrtri, pa kdo še jih danes posluša?
deathbite
05. 09. 2014 16.33
+47
Problem Slovenije so neodgovorni vodstveni kadri, politično nastavljeni, z nadzornimi sveti, ki podpirajo vsako neumnost samo da ostanejo nadzorniki in vlečejo sejnine. Če bi morali odgovarjati s svojim premozenjem, bi delali bolj gospodarno, tako pa....Še bog je dvignil roke! V politiki je pa isto.
krankenhaus
07. 09. 2014 08.26
+3
živim v eni dolenjski občini , v uradni uri si drznem zmotiti referentko, pri privatnem pogovoru preko telefona .... ki me je poslala vsa nervozna naprej v drugo pisarno in tam isto in tako naprej še... šest pisarn opravil pa nisem nič...
sinhron
05. 09. 2014 16.27
+24
Na žalost v državna podjetja kadrujejo ljudi , ki nimajo vizije in ne smisla za razvoj - so poklicni likvidatorji podjetij ! Prav tako v nadzorne svete so postavljeni ljudje , ki ne znajo brati finančnih izkazov ali so funkcionalno nepismeni in so tam samo zradi zaslužka , saj so ti isti lahko v desetih nadzornih svetih hkrati , zato je takšen učinek našega nekdaj uspešnega gospodarstva ! Tisto kar niso uničili tajkuni ( Bavčar , Šrot , Kordež , Tovšakova , itd. ) uničujejo nesposobni po vezah nastavljeni likvidatorji podjetij !