Vlada je na današnji dopisni seji sklenila, da za izrednega člana uprave Mercatorja predlaga Gregorja Planteua, trenutnega direktorja rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško. O imenovanju bo sedaj odločilo sodišče, in sicer v treh dneh od prejema predloga vlade. Izredni član uprave bo bdel nad posli Mercatorja z Agrokorjem.
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je dejal, da so Planteua izbrali na podlagi strokovnih izkušenj in kompetenc. Ima znanje s področja upravljanja korporativnih financ, finančnega prestrukturiranja in implementacije kontrolnih sistemov.
Pojasnil je, da so z imenovanjem pohiteli iz več razlogov. Ukrepa imenovanja izrednega člana uprave in izključitve koncernskega privilegija sta v prvi vrsti nujna, da preprečijo negativno vplivanje Agrokorja kot večinskega lastnika na Mercator. Vlada ocenjuje, da javni interes v tem primeru presega interese lastnika.
Vlada po Počivalškovih besedah ocenjuje, da javna korist ohranitve delovnih mest v tem primeru presega interese večinskega lastnika. Hkrati pa bodo preprečili negativne posledice za poslovanje Mercatorja kot družbe sistemskega pomena in njeno sposobnost izpolnjevanje obveznosti do dobaviteljev, zaposlenih in drugih.
"Še enkrat pa naj poudarim, da so pristojnosti izrednega člana uprave omejene zgolj na vodenje poslov, ki so povezani z večinskim lastnikom in z njim povezanimi družbami. Izredni član uprave nima pristojnosti voditi rednih poslov družbe," je izpostavil Počivalšek.
Na vprašanje, ali drži, da je izbira v koaliciji poskrbela za precej nezadovoljstva, je Počivalšek odgovoril, da je predlog strokovno utemeljen. Pričakuje, da bo Planteu funkcijo nastopil najkasneje v ponedeljek.
Kdo je Planteu?
Planteu je pojasnil, da je več let deloval v mednarodni multinacionalki Maersk, kjer je bil zadolžen za finance na področju držav jugovzhodne Evrope, pozneje pa je v tej družbi skrbel za finance in nadzor kot vodja regijske pisarne.
Sodeloval je tudi pri optimizaciji finančnega poslovanja večjega podjetja in optimizaciji srednje velikega podjetja ter vodil finančno sanacijo in nato poslovanje rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško. Poudaril je, da s sedanjo upravo ni v nikakršnih odnosih.
42-letni Planteu je bil po pisanju Večera pred opravljanjem trenutne funkcije v rokometnem klubu finančni svetovalec in se je ukvarjal s številnimi posli – od gradbeništva prek poslovnega svetovanja do energetike. Ključna vez med Počivalškom in Planteuom naj bi bil direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec.
Počivalšek aktualnega direktorja celjskih rokometašev po navedbah Večera dobro pozna tudi sam, saj je bil v upravnem odboru celjskega kluba, ko je tja leta 2014 prišel Planteu. Izkušenj v velikih gospodarskih družbah nima, uveljavil pa se je v poslih s študentskih servisom. Družba Študentski, ki jo še vedno vodi Planteu, je lani ustvarila slabih 1,4 milijona evrov prihodkov in dobrih 7400 evrov čistega dobička, še navaja časnik.
Kako lahko vlada postavi izrednega člana uprave?
Vlada ima od sobote zakonsko podlago, da v Mercator, ki je pod pritiskom zaradi težav Agrokorja, pošlje izrednega člana uprave. To daje zakon o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za državo. Izrednega člana uprave bo na predlog vlade imenovalo sodišče.
V zakonu sicer piše, da je izredni član uprave lahko vsaka oseba, ki izpolnjuje siceršnje pogoje za člana uprave, v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe. Izrednega člana uprave na predlog vlade imenuje sodišče, in sicer v treh dneh od prejema predloga vlade. Pritožba ne zadrži izvršitve, zoper sklep o imenovanju izrednega člana uprave tudi ni izrednih pravnih sredstev.
Izredni član uprave bo odgovoren izključno za vodenje poslov z njenim večinskim družbenikom ter z njim povezanimi osebami, torej v primeru Mercatorja za posle z Agrokorjem in z njim povezane družbe. Naloga izrednega člana uprave je družbo ščititi pred denarnimi in blagovnimi tokovi v korist večinskega lastnika, ne sme pa se vpletati v redno poslovanje.
V času mandata izrednega člana uprave družba sistemskega pomena ne sme večinskemu lastniku ali z njim povezanim družbam podeliti nobenih poroštev, garancij, posojil, jamstev ali podobnih zavez in ne sme odobriti posojila neposredno ali posredno, predujma (ali drugega instrumenta obratnega kapitala), blagovnih kreditov ali plačati dodatnih storitev večinskemu družbeniku, razen če s tem soglaša izredni član uprave.
Prav tako sistemska družba v času mandata izrednega člana uprave ne sme pristopiti ali prevzeti dolga ali izvesti plačila namesto večinskega družbenika ali z njim povezanih družb.
Družba sistemskega pomena mora vsake tri mesece sestaviti poročilo o vseh poslih, sklenjenih z večinskim družbenikom ali z njim povezanimi družbami. S poročilom se mora pred javno objavo seznaniti nadzorni svet družbe, izredni član uprave s poročilom seznani tudi ministra, pristojnega za gospodarstvo.
Stroške povezane s plačilom za delo za izrednega člana uprave krije družba sistemskega pomena, višino plačila pa določi nadzorni svet družbe, pri čemer upošteva veljavno politiko prejemkov za člane uprave.
Mercator je leta 2014 kupil Agrokor. Ta je zdaj zaradi približno šest milijard evrov dolgov zašel v velike težave z likvidnostjo in se je znašel pod hudim pritiskov upnikov. Hrvaška vlada je zato s pomočjo hitro sprejete zakonodaje imenovala posebno izredno upravo v koncernu, ki bo nadzorovano vodila prestrukturiranje skupine. Izredno upravo vodi Ante Ramljak.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.