Predsednica uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) Dagmar Komar je v četrtek vladi podala odstopno izjavo, so za 24ur.com potrdili na agenciji. Naloge prve dame AUKN bo opravljala nemoteno do imenovanja novega predsednika uprave agencije oziroma najpozneje do 15. septembra.
Odstop Komarjeve je, kot so navedli na agenciji, predvsem osebne narave. Kot je sama pojasnila za nekatere medije, "glede na okoliščine, ki so nastale v zadnjem času, glede na spremembo zakonodaje, glede na dejstvo, da se pripravlja nov način upravljanja s kapitalskimi naložbami", šteje, da je njeno poslanstvo s tem zaključeno.
Minister za finance Janez Šušteršič je glede njenega odstopa dejal, da ga mora v prvi vrsti komentirati sama. "Naloga ministra za finance pa je, da ob taki odločitvi ustrezno ukrepa," je dejal.
Iz vlade pa so sporočili, da so se na zaprtem delu včerajšnje seje vlade pod oznako interno seznanili z odstopno izjavo Dagmar Komar. Obenem pa so sprejeli sklep o predlogu za razrešitev članov uprave AUKN Marka Goloba in Danila Grašiča. Oznako interno so umaknili z današnjim dnem, ko so predlog za razrešitev članov uprave poslali v državni zbor.
Na vladi so tudi sprejeli sklep, da bodo v najkrajšem času imenovali vršilca dolžnosti predsednika uprave. Če bo v juliju sprejet zakon o Slovenskem državnem holdingu, pa imenovanje vršilca dolžnosti ne bo potrebno, saj bo AUKN prenehal delovati.
"Podajala neresnične in zavajajoče informacije"
Med razlogi za razrešitev članov uprave vlada izpostavlja prekoračitev pooblastil pri upravljanju kapitalskih naložb ter nestrokovno in nevestno opravljanje nalog s posredovanjem dokumentov z neutemeljeno in neresnično vsebino in zaupnimi podatki zakonodajnemu organu, centralni banki in javnosti.
"Člana uprave sta kljub zavezujočim sklepom vlade oteževala uveljavljanje glasovalnih pravic na skupščinah družb in nista sodelovala pri upravljanju kapitalskih naložb države v skladu z zakonom o upravljanju kapitalskih naložb države," je navedla vlada.
Člana uprave sta, tako meni vlada, v nasprotju z načelom strokovnosti in etičnosti upravljanja svojo funkcijo opravljala izrazito populistično, čeprav je šlo po naravi za materijo, ki je lahko predmet poslovne skrivnosti in lahko vsakršno razkritje podatkov in javno polemiziranje privede do povzročitve znatne poslovne škode ter ogroža predvidene nadaljnje aktivnosti s (potencialnimi) poslovnimi partnerji.
S podajanjem neresničnih oz. zavajajočih informacij oz. vsiljevanjem svojih nazorov predvsem v dopisu DZ oz. poslanskim skupinam in medijem sta člana uprave kršila tudi načelo strokovnosti, ki je zapisano v kodeksu upravljanja. To načelo določa, da mora AUKN svoje naloge, ki ji jih nalaga zakon, izvajati strokovno. V skladu s tem mora svoje odločitve oblikovati na podlagi skrbne presoje dostopnega gradiva in informacij o posamezni družbi in okoliščinah na trgu.
"Člana uprave sta namesto tega svoja stališča oblikovala pavšalno, populistično in na podlagi ugibanj, s tem pa bi lahko nastala občutna gospodarska škoda," je prepričana vlada, ki dodaja, da sta Grašič in Golob z omenjenim ravnanjem oz. opustitvami prekršila zakonske določbe oz. določbe predpisov, ki urejajo njune pristojnosti.
Golob in Grašič presenečena
Kot so sporočili iz AUKN, sta člana uprave nad odločitvijo vlade presenečena, saj sta prepričana, da za razrešitev ne obstajajo utemeljeni razlogi.
Grašič in Golob, ki sta bila o uvedbi postopka za razrešitev z mesta članov uprave agencije obveščena prek medijev, poudarjata, da je uprava AUKN ves čas delovanja svoje naloge opravljala pošteno, vestno, strokovno in zakonito.
Po njuni oceni so razlogi za razrešitev izključno politični in ne strokovni, zato pričakujeta, da bosta imela poslancem in javnosti priložnost podrobno predstaviti svoje delo in dosežene rezultate.
Agencija je v sporočilu za javnost predstavila dosedanje delo in navedla, da je že v prvem letu delovanja uvedla vse ključne standarde upravljanja družb.
Pripravila je predlog strategije upravljanja in kodeks upravljanja za državne družbe, vzpostavila sistem tekočega nadzora nad rezultati poslovanja (poročanje), po transparentnih merilih oblikuje organe nadzora, izvaja aktivno lastniško vlogo in ambicioznost glede zastavljenih poslovnih ciljev ter zahteva urejen in delujoč sistem notranjih kontrol, notranje revizije in upravljanje tveganj.
AUKN je pripravil tudi številna priporočila in vse odločitve transparentno objavljal na spletni strani. Teh ključnih standardov upravljanja država pred tem ni vzpostavila, prav tako pa je agencija prvič pripravila pregledno analizo poslovanja državnih podjetij v obliki letnega poročila za 2011. O tem je agencija marca poročala tudi delovni skupini Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) in prejela pozitivne odzive, so navedli na AUKN.
Kot še poudarjajo na agenciji, so strokovni, profesionalni in neodvisni nadzorni sveti ključni dejavnik uspeha upravljanja in tudi uspešnosti državnih družb ter pomembnega dela slovenskega gospodarstva. Brez profesionalnega korporativnega upravljanja v Sloveniji ne bo gospodarskega napredka.
Vlada upravo prijavila policiji
Kako intenziven je spopad za državno premoženje, nakazuje informacija, da naj bi vlada sedanjo upravo AUKN prijavila policiji. Dva člana AUKN naj bi namreč pred tremi tedni poslancem poslala odprto pismo o NLB. Vlada ju obtožuje, da sta izdala poslovno skrivnost. Golob in Grašič sta potrdila, da so ju v ponedeljek zaradi prijave obiskali kriminalisti.
Zoper Goloba in Grašiča pa naj bi bila podana še ena prijava, tokrat anonimna. Nanjo sta se oba nekdanja člana uprave že odzvala. "Že to, da gre za anonimno prijavo, kaže, da gre za nov konstrukt v seriji pritiskov in diskreditacij na delovanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb. Veseli bi bili, da se anonimnež razkrije in s polno osebno, pravno in materialno odgovornostjo verodostojno predstavi argumente za tako odločitev. Žalostno je, da se v Republiki Sloveniji izvoljeni predstavniki ljudstva poslužujejo takih metod za diskreditacijo neposlušnih posameznih javnih uslužbencev," so v njunem imenu sporočili iz službe za odnose z javnostmi AUKN.
Konec AUKN?
Matevž Frangež iz SD je v odzivu na odstop Komarjeve danes dejal, da to pomeni korak k onemogočanju dela AUKN. Poleg tega pa meni, da je zoper holding možno uporabiti ustavno presojo, interpelacije in referendum.
Kot smo včeraj poročali, bo vlada predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) predvidoma dokončno obravnavala na seji prihodnji teden, DZ pa bi ga lahko sprejel julija, pravi finančni minister Šušteršič. V zakonu, ki bo vse naložbe države prenesel na holding, je treba še pripraviti podlago, da se na holding prenesejo tudi slabe terjatve bank.
Po predlogu bi z uveljavitvijo zakona AUKN prenehal delovati, po nekaterih informacijah pa bi se lahko holdingu pripojila tudi Kad in DSU, prav tako bi lahko bila nanj prenesena pooblastila, pravice in premoženje Soda.
Holding bi vodila tričlanska uprava, nadzorni svet bi štel devet članov. Holding naj bi ustanovil tudi tri odvisne družbe – Slovenske strateške naložbe, Slovenske naložbe za prestrukturiranje in Slovenske nepremičninske naložbe – ter Državno družbo za upravljanje.
Kaj pravi poročilo AUKN?
Iz poročila AUKN izhaja, da so družbe, v katerih ima država lastniški delež, lani kljub skupni izgubi izboljšale čisto dobičkonosnost kapitala. Dobičkonosnost kapitala 76 družb, s katerimi upravlja AUKN, je lani znašala 0,23 odstotka, potem ko je bil leto prej ta kazalec pri –2,86 odstotka.
Premoženje družb se je lani povečalo za 2,5 odstotka, na 8,84 milijarde evrov. Čisti prihodki od prodaje so se zvišali za 12,8 odstotka, na 10,49 milijarde evrov, medtem ko se je čista izguba zmanjšala na tretjino tiste iz leta 2010 – s 396 milijonov evrov na 136 milijonov evrov.
Država je lani iz naslova lastniških deležev v družbah prejela za 33,79 milijona evrov dividend.
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.