
Danes se izteče prvi krog dokapitalizacije NKBM, v katerem lahko obstoječi delničarji izkoristijo prednostno pravico pri nakupu izdanih delnic. V NKBM želijo zbrati okoli 105 milijonov evrov svežega kapitala. Država, ki ima v banki trenutno okoli 51 odstotkov delnic v proračunu, nima sredstev, da bi sodelovala v dokapitalizaciji. Zato je Agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami (AUKN), ki jo vodi Dagmar Komar, v petek na tri državna podjetja prenesla prednostne pravice za nakup novih delnic banke in jim naročila, naj vplačajo delnice. Po pisanju Financ naj bi Pošta Slovenije in GEN Energija prispevali vsaka po 20 milijonov evrov, Eles pa naj bi prispeval sedem milijonov evrov.
Neodvisno je tudi Kad napovedal, da bo v NKBM vplačal delnice v višini svojega deleža v banki (4,79 odstotka). Skupaj bi država tako vplačala za okoli 52 milijonov evrov delnic.
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić se s takim načinom dokapitalizacije ni strinjala in na to temo zahtevala sestanek pristojnih ministrov in predsednika vlade, na katerem bi razpravljali tudi o razrešitvi vodstva AUKN. Radičeva je v petek dejala, da se ji tak način dokapitalizacije zdi "kreativno pravništvo“, in ga želela preprečiti.
Zato so se danes sestali premier Borut Pahor, Radićeva in vodstvo AUKN. Na sestanku so predstavniki AUKN Pahorja očitno prepričali, zato bo AUKN nadaljevala postopek dokapitalizacije NKBM preko državnih podjetij. Radićeva pa je po sestanku dejala, da bodo kljub temu preverili, ali je AUKN pri tem ravnala zakonito.
Ali so podjetje naročilo AUKN tudi izpolnila in danes vplačala delnice, še ni jasno. Iz Pošte Slovenije so sporočili le, da se zaradi strateških in poslovnih razlogov ne želijo javno opredeljevati o svojih kapitalskih naložbah.

AUKN: Zasledujemo cilje dobrega gospodarja
Iz AUKN so sicer sporočili, da je bil postopek prenosa prednostne pravice zakonit ter da agencija ne zasleduje le ciljev posameznih družb, temveč interese Republike Slovenije kot celote. Zato lahko kot fiduciar državnih kapitalskih naložb upravljajo tudi s presežki, ki jih ta podjetja ustvarijo. Pojasnili so še, da vlada prejšnji teden ni zavrnila sklepa o dokapitalizaciji NKBM, ampak o njem ni odločala, ker je ocenila, da ima pristojnosti na tem področju AUKN.
Ker strategija za upravljanje naložb še ni sprejeta, na AUKN ravnajo v skladu z usmeritvami vlade, DZ in na osnovi lastne strokovne presoje ter kot vesten gospodar. Na agenciji so ocenili, da bi lahko nastala nepopravljiva škoda, če le zaradi še nesprejete strategije ne bi sodelovali pri dokapitalizaciji NKBM. Zato so prenesli prednostne pravice na tri državna podjetja.
NKBM je želela delnice prodati na poljski borzi v Varšavi
Kot poročajo Finance, se je vodstvo NKBM z državo o dokapitalizaciji pogovarjalo osem mesecev. Ko je postalo jasno, da država nima denarja, saj je denar porabila za dokapitalizacijo NLB, je NKBM začela pripravljati izdajo novih delnic na Poljskem, državo pa je obvestila, da je našla institucionalne vlagatelje, ki naj bi bili pripravljeni v banko vložiti vseh 104 milijonov evrov. S tem bi država izgubila večinski delež v banki.
Pahor: Dovolj je, če država v obeh bankah zadrži le kontrolni delež
Borut Pahor je na novinarski konferenci SD dejal, da ne podpira razmišljanja o zamenjavi uprave in nadzornega sveta AUKN. Dejal je, da je bila ustanovitev AUKN "revolucionaren korak“. Priznava pa, da AUKN še trpi za "nekaterimi otroškimi boleznimi“, ki pa jih ne pripisuje upravi ali nadzornemu svetu, temveč so po njegovem mnenju posledica tega, da so precej radikalno spremenili način upravljanja s kapitalskimi deleži države.
Glede sodelovanja AUKN pri dokapitalizaciji NKBM je Pahor dejal, da se je ta v petek odločila, kot se je, če bi se vlada kakor koli vmešavala, bi povzročila veliko zmede, saj AUKN ni političen organ. Kot je povedal, so danes že imeli razgovor z vodilnimi v agenciji. Pravi, da "imajo argumente in pravno podlago za svojo odločitev“. Pahor sicer meni, da je dovolj, če država v obeh bankah zadrži kontrolni delež (25 odstotkov plus ena delnica), in da bi bilo koristno, če bi prodali večinski delež v NKBM.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.