Gospodarstvo

Konec postopka proti Sloveniji

Bruselj, 12. 10. 2006 13.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska komisija je ugotovila, da je Slovenija v celoti zagotovila prenosljivost številk.

Evropska komisija je postopek proti Sloveniji sprožila julija lani
Evropska komisija je postopek proti Sloveniji sprožila julija lani FOTO: Reuters

V novem krogu preverjanja izpolnjevanja pravil Evropske unije na področju telekomunikacij je Evropska komisija proti državam članicam sprožila devet novih postopkov. Po drugi strani je zaradi zadovoljivega spoštovanja evropske zakonodaje lahko devet predhodno sproženih primerov zaključila, med drugim tudi proti Sloveniji, za katero je ugotovila, da je v celoti zagotovila prenosljivost številk, so sporočili v Bruslju.

Evropska komisija je postopek proti Sloveniji sprožila julija lani, aprila letos pa ji je poslala drugi opomin, ker država še vedno ni zagotovila v celoti prenosljivosti telefonskih številk - storitve, ki uporabniku fiksne ali mobilne telefonije omogoča obdržati isto številko tudi ob menjavi operaterja. Ker je prenosljivost številk zdaj v celoti na voljo, je Evropska komisija danes postopek ustavila.

Zaradi prenosljivosti številk sta bili na tapeti Evropske komisije še Malta in Poljska, a sta svoje obveznosti izpolnili, zato je bil postopek proti njima danes ustavljen. Edina, ki v EU še ne zagotavlja prenosljivosti številk fiksnih telefonov, je Slovaška, kateri je komisija poslala prvi opomin. Uradni opomin je Bruselj poslal še Nemčiji, ker pravila prenosa v različnih zveznih deželah niso v skladu z zahtevami direktive EU o univerzalnih storitvah.

Fiksna telefonija
Fiksna telefonija FOTO: POP TV


Sicer je Evropska komisija danes s področja telekomunikacij odprla devet novih primerov, proti osmim državam pa je postopek zaostrila, s tem ko jim je poslala obrazložena mnenja in tako začela drugo fazo postopkov za ugotavljanje kršitev. Večina primerov v novem krogu zadeva neopravljanje pregledov trga, s katerimi bi se ocenil konkurenčni položaj na nacionalnih trgih telekomunikacij, ali nedostopnost informacij o lokaciji kličočega na pomoč.

"Izjemno pomembno je, da nacionalni regulativni organi za telekomunikacije zaključijo analizo trga, ki bo omogočila, da bodo po potrebi na voljo primerna sredstva za zagotavljanje učinkovite konkurence v korist potrošnikom in podjetjem v EU," je pojasnila komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding. "Podobno se je treba v vseh državah članicah nujno lotiti dostopnosti informacije o lokaciji kličočega na enotno evropsko številko za klic v sili 112," je dodala.

Zaradi neopravljanja pregledov trga je Evropska komisija danes poslala prvi opomin Danski, Nemčiji, Malti in Poljski. Na Estonijo in Luksemburg je naslovila drugi opomin, primer proti Češki pa je zaradi izpolnitve zahtev zaključila.

Kar zadeva podatke o lokaciji kličočega za klice na enotno evropsko številko za klic v sili 112, je Bruselj že drugič opomnil Grčijo, Litvo, Nizozemsko, Slovaško, Italijo in Portugalsko, medtem ko je postopek proti Irski, Cipru, Luksemburgu in Franciji zaključil, saj je v teh državah podatek o lokaciji kličočega sedaj na voljo.

Nov postopek je Evropska komisija danes sprožila tudi proti Švedski, saj ima samo ponudnik, za katerega je bilo ugotovljeno, da ima pomembno tržno moč, pravico do ugovora proti rezultatom pregleda trga. Belgija je postala tarča preiskave zaradi neustreznega financiranja univerzalne storitve, Luksemburg pa zato, ker nacionalni regulativni organ ni preveril sistema stroškovnega računovodstva lastnika ali objavil letne izjave o skladnosti. Postopek proti Grčiji pa je bil zaustavljen, ker je ta prenesla direktivo o zasebnosti in elektronskih komunikacijah v nacionalno zakonodajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.