"Trenutno je v Sloveniji recikliranih samo 29 odstotkov odpadne embalaže. Če bo šlo tako naprej, bo obseg odpadne embalaže leta 2007 znašal približno 230.000 ton," je poudaril La Baume. Konferenco sta v sodelovanju s francoskim združenjem UBIFrance in slovenskim ministrstvom za okolje in prostor pripravila gospodarska misija francoskega veleposlaništva v Sloveniji in Gospodarska zbornica Slovenije (GZS).
Svet EU in evropski parlament sta direktivo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, ki določa načela ravnanja z embalažo in odpadno embalažo ter delež skupne odpadne embalaže in posameznih vrst embalaže, ki jih morajo države članice reciklirati oz. kako drugače predelati, sprejela leta 1994. Slovenija je leta 1997 ratificirala evropski sporazum o pridružitvi, ki Slovenijo zavezuje k usklajevanju slovenskega pravnega reda z evropskim.
Slovenija je v procesu pridruževanja k EU zahtevala prehodno obdobje za uresničitev v direktivi zahtevanega deleža predelave in recikliranja odpadne embalaže, in sicer do konca leta 2007, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Radovan Tavzes. Evropska komisija je zahtevo po predhodnem obdobju sprejela, in sicer za recikliranje odpadne embalaže iz lesa do 31. decembra 2005, za recikliranje odpadne embalaže iz plastike do 31. decembra 2007 in za skupno predelavo do 31. decembra 2007.
Tavzes je poudaril, da je na področju okolja trenutno v slovenski pravni red prenešeno 70 odstotkov evropskega pravnega reda. "Pričakujemo, da bo Slovenija do leta 2004 prevzela 92 oz. 93 odstotkov evropskega pravnega reda na tem področju," je še dejal državni sekretar.
Po besedah predsednika GZS Jožka Čuka se v Sloveniji na področju okolja stvari hitro spreminjajo in izboljšujejo. To dokazuje tudi podatek, da ima trenutno 150 slovenskih podjetij okoljski certifikat. "Posebej uspešna so na tem področju izvozna in velika podjetja, kjer se zavedajo razvojne priložnosti, ki jo prinaša okolje," je poudaril Čuk.