Razlog za nezadovoljstvo s svetom, ustanovljenim leta 2002, je nizozemski minister za gospodarstvo Jan Brinkhorst pojasnil z dejstvom, da ta v prizadevanjih za reformo evropskega gospodarstva "ni sposoben pokazati rezultatov", piše v današnji izdaji britanski časnik Financial Times (FT).
Mesečna ministrska srečanja doslej "niso imela duše", saj so se jih udeleževali vedno novi ministri iz različnih resorjev, med njimi industrije, znanosti, raziskav, celo turizma. V svetu ni "nikakršnega skupnega duha ter osredotočenosti na določeno vprašanje", meni Brinkhorst, ki v času polletnega nizozemskega predsedovanja uniji vodi omenjeni svet.
Svet za konkurenčnost je bil, kot omenjeno, ustanovljen leta 2002, in sicer z združitvijo Svetov EU za notranji trg, raziskave in industrijo. Z njim naj bi dokazali, da je Evropa resno zavzeta za to, da bi prehitela ZDA in postala najbolj konkurenčno svetovno gospodarstvo. Toda po mnenju Brinkhorsta je neuspešni svet postal del težav pri uresničevanju t.i. lizbonske strategije, v skladu s katero naj bi unija primat v konkurenčnosti dosegla do leta 2010.
Skupne večerje naj bi izboljšale vzdušje
"Nič čudnega, da se je lizbonska strategija izjalovila," je dejal, sodeč po delovanju sveta za konkurenčnost. Kot ilustracijo šibkosti je Brinkhorst navedel nedavni neuspel poskus dogovora o novem vseevropskem patentu, ki bi veljal za vseh 25 članic povezave.
Delovanje sveta bo njegov predsednik ta mesec skušal spremeniti z uvedbo rednih neformalnih večerij, ki bodo potekale na predvečer formalnega zasedanja in se jih bo lahko udeleževal samo po en minister iz vsake članice. Na ta način želi ustvariti "klubsko vzdušje", izboljšati možnosti za dogovore in doseči, da bo v vsaki državi reformni proces prevzel en sam minister. Prva tovrstna večerja je predvidena za 23. september v Bruslju.