Globalni indeks korupcije v svoji novi izdaji kaže, da se korupcija v marsikateri članici EU povečuje. Najslabše jo je odnesla Španija, kjer je indeks percepcije korupcije Transparency International v obdobju od 2012 do 2015 doživel 10-odstotni padec, kar analitiki povezujejo s posledicami finančne krize in varčevalnih ukrepov, poroča euronews.com. Nižji kot je indeks, večji pa vtis javnosti o skorumpiranosti javnega sektorja.
Med državami, kjer je indeks med leti 2012 do 2015 beležil padec, je med drugim "zmagovalka" Turčija s 14,29-odstotnim padcem, kar je najbrž svojevrsten podatek, ker gre za državo, ki bi naj bila glavni partner EU v boju z begunsko krizo, prav njihove uradnike pa se pogosto krivi, da so vpleteni v tihotapske operacije. Avtorji indeksa ocenjujejo, da močnejše vezi z EU, ki jih prinaša sodelovanje v boju proti begunski krizi, tej državi sicer ne bodo veliko pomagale, saj bo EU v zameno za sodelovanje marsikatero nepravilnost poslej enostavno prezrla.
Na negativni strani so tudi Bosna in Hercegovina, Moldavija, Ciper, Madžarska, kjer se sedanji oblasti Viktorja Orban očita napad na svobodo neodvisnih ustanov, kot so sodišča ali mediji, Islandija, Kosovo, Makedonija, Malta, Francija, negativno stran lestvice pa je s 1,64-odstotnim padcem "ujela" tudi Slovenija, ki se je v primerjavi z lanskim letom sicer izboljšala – če je bil naš indeks lani 58, je letos 60.
In komu gredo plusi? Znova skandinavskim državam, čeprav tudi tam na škandale s korupcijo niso imuni, na Danskem so lani zabeležili škandal v katerem so javni uslužbenci prejemali podkupnine v zameno za pogodbe o sodelovanju z določenimi podjetji, v škandal s podkupninami se je ujel župan Bergena, švedsko podjetje so pri podkupovanju ujeli v Uzbekistanu, nekdanjega šefa helsinške policije pa so obtožili, da je vodil lasten kartel za preprodajo drog.
Med državami srednje Evrope rast indeksa beležita na primer Češka in Slovaška, so pa analitiki zaskrbljeni zaradi dogajanja na Poljskem.
Zanimivo pa je, da je kar 27,28 točke svojemu indeksu dodala Grčija in tako postala država, ki je svoj indeks najbolj izboljšala. A avtorji pravijo, da je treba Grčijo "razumeti v kontekstu" – gre namreč za državo, ki je bila vedno na vrhu lestvice skorumpiranosti med državami EU, kar pomeni, da jih kljub napredku čaka še dolga pot.
KPK - smo še daleč o ničelne stopnje korupcije
Na poročilo so se odzvali tudi v KPK, kjer pravijo, da lahko uvrstitev na 35. mesto, kar je štiri mesta boljše kot lani, razumemo kot rahlo izboljšanje.
"Žal pa Komisija za preprečevanje korupcije pri svojem delu večjega napredka še ni zaznala, korupcija in neprevzemanje odgovornosti za svoja ravnanja na ključnih funkcijah v politiki, javnem sektorju in drugje je še vedno ena izmed temeljnih ovir Slovenije, da bi dosegla boljši rezultat, kot ga je. Zato komisija tudi tokrat opozarja, da so za konkreten premik potrebni konkretni ukrepi na vseh ravneh. Sicer gre pozdraviti, da je tudi sedanja vlada pristopila k nadaljevanju aktivnosti v zvezi z ukrepi za preprečevanje korupcije; tako komisija z ministrstvom za javno upravo in drugimi organi aktivno sodeluje pri pripravi novele Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. A smo vsi skupaj še zelo daleč od cilja komisije - ničelne tolerance do korupcije," so zapisali in dodali, da lahko to dosežemo le s sodelovanjem vseh deležnikov, pri tem pa je pomembno, da se vprašanju krepitve integritete javnega sektorja, odgovornosti nosilcev javnih pooblastil, porabe javnih sredstev in upravljanja z državnim premoženjem ter krepitve institucij pravne države posveti več pozornosti.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.