Gospodarstvo

'Kreditna aktivnost bank se izboljšuje'

Ljubljana, 04. 02. 2009 14.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
P.J. / STA
Komentarji
17

Križanič meni, da bo finančno krizo mogoče prebroditi brez velikih posledic za slovensko gospodarstvo. Kreditna aktivnost bank se izboljšuje, čeprav so banke državo zaprosile za pomoč pri znižanju stroškov izdaje državnih poroštev.

Franci Križanič je po srečanju z bančniki optimističen.
Franci Križanič je po srečanju z bančniki optimističen. FOTO: Dare Čekeliš

Premier Borut Pahor se je danes srečal s predstavniki bančnega sektorja. Bančniki so mu pojasnili, da se kreditna aktivnost v slovenskem bančnem sistemu po upočasnitvi konec lanskega leta od januarja znova izboljšuje. Minister za finance Franci Križanič je po srečanju dejal, da je pričakovati, "da bo kreditna aktivnost glede na uspehe, dosežene v zadnjem obdobju, začela naraščati". Slovenija je namreč konec januarja uspešno izdala triletno referenčno državno obveznico v vrednosti milijarde evrov.

Bančniki so kot težavo izpostavili gibanje obrestnih mer. "Po eni strani z znižanjem vrednosti euriborja ob politiki ECB obrestne mere padajo, po drugi strani pa se povečujejo tveganja na finančnih trgih, zato se obrestne mere za gospodarstvo in prebivalstvo ne znižujejo tako hitro, kot se sicer znižuje obrestna mera ECB oziroma euribor," je pojasnil Križanič.

Banke so zaprosile za dodatno pomoč

Predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič
Predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič FOTO: 24ur.com

Predstavniki bančnega sektorja – med njimi predsedniki uprav NLB, NKBM, Abanke in Unicredita – so državo zaprosili tudi za pomoč pri znižanju stroškov izdaje državnih poroštev za nastop bank na mednarodnih finančnih trgih. "Ministrstvo za finance že pripravlja ukrepe subvencioniranja obrestnih mer v obdobju krize," je dejal Križanič.

Država bi ob izdaji poroštva najboljšim bankam z ratingom A sicer zaračunala stroške v višini 0,5 odstotne točke, zdaj pa tega ne bo več. "To se bo razbremenilo," je dejal Križanič. Seveda je odvisno, kaj bodo banke dosegle na kapitalskem trgu, a cilj je po Križaničevih besedah, da bi banke "po najnižjih možnih stroških servisirale naše gospodarstvo in prebivalstvo".

Kot je pojasnil Križanič, je bilo današnje srečanje s predstavniki bančnega sektorja že tretje te vrste, pri čemer sta bili prvi dve interne narave. Po besedah premiera pa naj bi bila srečanja odslej redna.

Naslednji ukrep bo po Križaničevih besedah verjetno spodbuda posojilom, ki omogočajo gospodarsko rast, pri čemer bo država ponudila poroštva. "Tak ukrep že preučujemo zlasti z vidika zakonskih osnov, tveganja za morebitno povečanje javnega dolga so zelo majhna," je dejal.

Veselinovič izrazil zmerni optimizem

Srečanja se je udeležil tudi novi predsednik uprave NLB Draško Veselinovič.
Srečanja se je udeležil tudi novi predsednik uprave NLB Draško Veselinovič. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) Draško Veselinovič je po srečanju povedal: "Izrazim lahko realni zmerni optimizem."

Predsednik uprave Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) Matjaž Kovačič je srečanje označil kot izjemno koristno. "Mislim, da so ukrepi pravi, Slovenija ima vse možnosti za njihovo izvajanje, kar pomeni, da bi morali gospodarsko krizo preživeti v dobri kondiciji."

"Fama o tem, da kreditne aktivnosti ni, je zmotna," je dejal. Posojilna aktivnost slovenskega bančnega sektorja je ves čas pozitivna, kar naj bi bila izjema v EU. Ukrepi vlade, ki so že sprejeti ali so še v pripravi, bodo po Kovačičevem mnenju ta del še izboljšali, tako da bi v drugi polovici leta že bistveno pozitivneje zrli v prihodnost. Napovedal je, da bodo v banki po prvem četrtletju začeli pripravljalne aktivnosti na zadolžitev na tujih trgih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
08. 02. 2009 11.18
NOV ROD TAJKUNOV JE S TO VLADO ZAGOTOVLJEN SAJ SO S POLNO PARO ZAČELI POBIRAT KAR SE DA,IN KREDITE TALAT BREZ KRITJA PLAČE SO DELOVCEM ZNIŽALI,SVOJIM ŽAHTNIKOM PA CELO PET RAZREDOV ZVIŠALI ŽRI MNOŽICA GOLJUFIJE,ŽRI VOLILI STE JIH ČEPRAV SO VAM V OKELEPAJU OBLJUBLJALI DA BOSTE NATEGNJENI,
hrcekmuri
05. 02. 2009 09.59
vse bolj se mi zdi da je tole skoraj tako kot v ameriki samo da se tam igrajo z večjim denarjem
resslovenka
05. 02. 2009 08.35
Najprej naj gospodje bančniki transparentno prikažejo svoje kreditno poslovanje, preden si zaželijo dodatnih odobritev raznih znižanj poroštev za najem novih na mednarodnih trgih. Ali ni država že dovolj nasankala prav zaradi netransparentnosti. Povišanje javnega dolga je neodgovorno dejanje sploh v sedanji situaciji. Spet bo denar pobiral krog priviligerancev, ki bodo prej ali slej poniknili, dolg pa ostal. Odkrito dvomim, da bo državna pomoč bankam kaj doprinesla k reševanju slovenskega gospodarstva. Se bo pojavil nov rod tajkunov?
wonn
05. 02. 2009 00.50
Rabijo pomoč za izplačila svojih bajnih odpravnin in sejnin ter seveda plač in ostalih dodatkov!!!
odbogaposlan
04. 02. 2009 19.44
FLANC! in govorjenje dveh babnic, oh kok si lepa, oh kok si lepa, pol pa disaster....
SPICELJ
04. 02. 2009 19.05
nihče ni nič obljubljal,rekel je samo,da je to njegova želja,kar pove,da želi narodu dobro....... kar pa se tiče žena,je ravno od bivšega finančnika dvigovala denar iz bankomata namesto njega.... ni čudno da so opustošili državno blagajno..
Zorqon
04. 02. 2009 18.55
našemu ministru verjetno hišne finance vodi žena... drugače pa je tak obljubljal da bomo v slovebniji imeli konc leta 2009 povprečne plače 1000 euro....ta vlada misli res da so davko plačevalci tako zabiti da jim verjamejo...
SPICELJ
04. 02. 2009 18.50
Krizo v katero smo strmo padali zadnje 4 leta ne bomo kar preskočili kot sta Janša in Bajuk trdila..... bivša vlada se je mnogo prepozno odzvala na krizo in pretiravala pri najemanju kreditov v svetu.....
mc_burek@email.si
04. 02. 2009 18.47
nevem kako lahko banke prosjo za kredite po uspešno končanem letu, razdelitvi dobička in nagrad ter povišanju plač, očitno miljoni nagrad niso zadost, zgleda da je država malce slepa, država bi sama osebno morala podjetjem posojat denar po nizkih obrestnih merah
Buena Vita
04. 02. 2009 18.39
ZDEJ BO KRIZE KONEC,KER SO NASTAVILI TA PRAVE NA KLJUČNE POLOŽAJE evropa se pred njimi trese,krediti kr letijo,ja bimboti kaj pa izplačila kreditov kaj nismo preveč zadolženi,vsak dojenček 27 000 € katerovesolje ima denar za talat zemeljska obla ga nima ALI PA STE PRED MESECI DEBELO LAGALI KLJUKOTI,ZDEJ VAS PA LAŽI PO PETAH TOLČEJO
vetlan
04. 02. 2009 18.33
Reveži. Res potrebujejo državno pomoč (davkoplačevalcev) poleg vsega, kar nam zaračunavajo. Seveda, saj gradijo najdražje stavbe za lastni žep.
est
04. 02. 2009 18.13
ZDA razglasijo recesijo, cel svet se trese za svoj denar. Slovencev to ne bo prizadelo, vpijejo vladni možje v en glas. Danes po pol leta pa finančna panika. Mislim, da nas tukaj nekdo naaaaaaaaaaaaaaaaaateguje.
Jožajoža
04. 02. 2009 18.04
BAJUKA IN JANŠO TAKOJ NAZAJ NA OBLAST.takrat naj je šlo najboljše, ker se je državni denar praktično podarjal in poklanjal.živel BAJUK,
samorastnik
04. 02. 2009 17.14
kateri banki gre tako dobro da kar kredite tala.. Se en Bajuk na ministrstvo.. Ta prvi je obljubljal.pa pustul luknjo da bi kar cela ljubljana noter padla.. Ta drug pa komaj zacel pa že spet obljublja,,,KREDITE... le s čim jih pa bomo odplačali. ?? podjetja pa tako vsa v enem blatu. Izvoza ni,doma prodaje ni in potem naj najamejo kredit.. Lepa tolažba...
jo1956
04. 02. 2009 17.08
celi svet je v krizi samo v Sloveniji nam rožice cveto.. mater spet eden ki nam meglo prodaja.. ta je že bil minister pa nič naredil, tudi sedaj ne bo...
fafikurac
04. 02. 2009 15.01
Dej že konc te bedne krize pa naj banke že začnejo normalno dajat keš na kredit...
mitjasen
04. 02. 2009 14.53
Kak dolgo še jim bo uspelo nas tako hecat :)