V junijski izdaji publikacije Gospodarskih gibanj omenjeni inštitut tudi ugotavlja, da se je gospodarska klima v celotni Evropski uniji ustalila na nizki ravni, glede Slovenije pa, da se umirja krčenje blagovne menjave, pri čemer trgovina z nečlanicami EU zaostaja za lansko manj kot trgovina s članicami. Za kar 42 odstotkov je v primerjavi z lani v Sloveniji narasla brezposelnost, saj je bilo junija letos več 86.000 brezposelnih. Tudi stopnja brezposelnosti v EU se bliža 10 odstotkom, brezposelnih je 21,5 milijona ljudi.
Plače padajo
Povprečne plače so se maja v Sloveniji znižale, njihovo rast ustvarjajo visoke plače; daleč najhitrejša je bila rast plač v zdravstvu in socialnem varstvu, piše EIPF. Konkurenčnost gospodarstva je še vedno pod pritiskom zaradi stroškov dela; zaostajanje je posebej nevarno na tržnih področjih, kjer Slovenija konkurira novim članicam EU, ki niso v evroobmočju.
Kriza se seli v neindustrijske dejavnosti
Zaupanje v gospodarstvu je junija ostalo na nizki ravni, pri čemer so se pojavili znaki izboljšanja v predelovalnih dejavnostih, a krčenja pri storitvah, trgovini in gradbeništvu. Majsko povečanje industrijske proizvodnje je bilo sezonsko, piše EIPF; proizvodnja je za lansko zastala za petino, trendno pa se je skrčila za 2,9 odstotka mesečno. "Kriza se je v maju preselila v neindustrijske dejavnosti z upadom vrednosti gradbenih del in turističnih prenočitev," pišejo v publikaciji.
Cene se še naprej umirjajo, mesečne oscilacije so odvisne od gibanja cen naftnih derivatov, sezonskih dejavnikov in popustov. Dinamika harmoniziranega indeksa cen v Sloveniji ostaja pozitivna in je višja kot v območju z evrom, kjer so cene padle pod lansko raven. Surovine na svetovnih trgih se dražijo, a ostajajo mnogo cenejše kot pred letom dni.
Depoziti naraščajo, krediti stagnirajo
Krediti stagnirajo že skoraj leto dni, depoziti, predvsem prebivalstva, so maja narasli, neto finančna pozicija podjetij in prebivalstva se zelo počasi popravlja. Z "životarjenjem" kreditov pa imajo težave tudi drugod, ugotavlja EIPF. Zmanjšanju medbančnih obresti se z zamikom prilagajajo tudi depozitne in posojilne obrestne mere za nebančne sektorje.
Saldo tekočega računa je bil aprila letos prvič po januarju 2007 pozitiven, kar je rezultat manjšega blagovnega primanjkljaja in manjšega primanjkljaja na računu dohodkov ter velikega storitvenega presežka in presežka transferov.
Nadaljujejo se spremembe v finančnih tokovih – odliv prek neposrednih naložb, ki je večji od priliva, in priliv od naložb v vrednostne papirje, ki je večji od odliva, spremljajo odplačila obveznosti. Neto zunanji dolg se počasi krči, saj večje javno zadolževanje zamenjuje zmanjšanje zasebnega dolga, še pišejo Gospodarska gibanja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.