Gospodarstvo

Krizo evroobmočja čutijo tudi Brazilci in Kitajci

Rio de Janeiro/Peking, 27. 05. 2012 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Brazilsko in Kitajsko gospodarstvo je prizadela tudi kriza v evroobmočju. V Braziliji napovedujejo nižjo rast od predvidene, Kitajci pa pravijo, da se je znatno znižala raven tujih investicij, predvsem evropskih.

Promet v Sao Paulu
Promet v Sao Paulu FOTO: Reuters

Brazilsko gospodarstvo se letos verjetno ne bo okrepilo za 4,5 odstotka, kolikor so načrtovale tamkajšnje oblasti. Vzrok za to so težave v območju evra. Brazilska vlada je zato že napovedala nov paket ukrepov, s katerimi želi preprečiti preveliko znižanje bruto domačega proizvoda (BDP). "Če se bo kriza še poglobila, če ne bodo rešili problema Grčije, potem bo težko doseči 4,5-odstotno rast," je pred dnevi opozoril brazilski finančni minister Guido Mantega, ki vendarle ostaja optimist.

Kot je dejal, ima šesto največje gospodarstvo na svetu "ugodnejše pogoje kot druge države, da se odzove na poglabljanje krize in še naprej raste". "Ne pravim, da se bo okrepilo za 4,5 odstotka, a se bo za več kot 2,7 odstotka, kot je znašala lanska rast," je dejal.

Vlada je zato pripravila paket ukrepov, s katerimi želi oživiti gospodarstvo, predvsem avtomobilski sektor, ki je zelo pomemben za brazilsko gospodarstvo, a je v zadnjem času oslabel. "Želimo, da Brazilija ostane tretji največji proizvajalec avtomobilov na svetu – za Kitajsko in ZDA," je dejal Mantega.

Brazilsko gospodarstvo se je lani okrepilo za 2,7 odstotka, potem ko je leta 2010 beležilo 7,5-odstotno rast. Brazilska predsednica Dilma Rousseff je pred dnevi dejala, da je južnoameriški gigant "300-odstotno pripravljen" na prebroditev krize.

Vse manj evropskih investicij ima tudi Kitajska

S zmanjšanjem tujih investicij pa se sooča Kitajska. Aprila so zabeležili že šesti zaporedni padec tujih neposrednih investicij. Zmanjševanje obsega tujih neposrednih investicij v drugem največjem gospodarstvu pa je sicer zlasti posledica dolžniške krize območja evra. Obseg tujih neposrednih investicij se je aprila na letni ravni skrčil za 0,7 odstotka, na 8,4 milijarde dolarjev. V prvih štirih mesecih so tuje neposredne naložbe na Kitajskem dosegle 37,9 milijarde dolarjev, kar je 2,4 odstotka manj kot v istem obdobju lani.

Investicije iz EU so se med januarjem in aprilom na letni ravni znižale za 27,9 odstotka, na 1,9 milijarde dolarjev, investicije iz ZDA pa okrepile za 1,9 odstotka, na 1,05 milijarde dolarjev. A kljub vsemu v Pekingu glede tujih investicij ostajajo optimistični.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fobija
29. 05. 2012 22.27
če ti dve velesili kao jamrata, kaj bo uboga Slo ukrenila, da jih zadovolji, kenedež? baš mi je teško
olyca
29. 05. 2012 13.02
+4
Ja kaj, gradbena dela so se malo ustavila, v EU zmankuje robe za krajo, malo so pa tudi nadzor poostrili. Kufri z gnarjem to je preživeto, krizo morajo občutiti tudi oaze tajkunov.......................
X-XY
29. 05. 2012 09.20
+2
Prvo so prali denar, sedaj nam perejo možgane.
alterego
28. 05. 2012 11.59
+4
seveda bosta Kitajska in Brazilija občutili padec povpraševanja v EU, pa ne samo ti dve! vedno več brezposelnih, vse revnejši tisti, ki delo še imajo, kdo bo kupoval nepotrebno robo...
Nauders
27. 05. 2012 22.09
+6
Zadolženost je namreč moderna oblika sužnjelastniškega razmerja Kriza vrednot traja že tisočletja, trenutna kriza, ko je bil denar, so ljudje srečni, za kratek rok. Svetovno gledano nemore bit krize, ker imamo 1 planet. edino da nam marsovci kradejo.