
S slišanim in videnim sem zelo zadovoljen, saj je Alpina podjetje, ki veliko vlaga v razvoj, kot taka pa ima velike možnosti za uspeh, je dejal Kučan. Predsednik je spregovoril tudi o razvoju in strukturi slovenskega gospodarstva, ki se je v zadnjih letih zaradi prilagajanja svetovnim tržnim razmeram zelo spremenila. Največji davek sprememb, predvsem procesa tranzicije, pa je plačala slovenska industrija, tudi obutvena, zaradi česar je dobro poslovanje Alpine dodaten razlog za zadovoljstvo, je dejal.
Predsednik Kučan se je dotaknil tudi državnih pomoči podjetjem, ki so se zaradi spremenjenih tržnih razmer znašle v težavah. Po njegovem mnenju bi država morala pomagati tistim podjetjem, ki imajo perspektivo, ne pa vsem, kot se je to v preteklosti dogajalo. To pa je bilo po Kučanovi oceni posledica dejstva, da država ni imela razdelane ustrezne industrijske politike in programov, tako da pomoč ni bila preveč uspešna.
Generalni direktor Alpine Kopač je spregovoril o načrtih družbe, ki bo po njegovem glavni poudarek v svoji poslovni politiki dala razvoju in tehnološkim izboljšavam. Tako pri družbi načrtujejo tudi delno selitev proizvodnje v države z nižjimi stroški delovne sile, za kar so v BiH že kupili tovarno FOGS, razvoj pa bo ostal v Sloveniji. Sicer pa Alpina v okviru svojih strateških načrtov namerava postati največji slovenski proizvajalec in prodajalec čevljev na drobno, poleg tega pa se želi utrditi kot proizvodno-distribucijska zveza med državami nekdanje Jugoslavije in državami zahodne ter srednje Evrope, k čemur naj bi pripomogla tudi zelo razvejana prodajna mreža v jugovzhodni Evropi. Družba ima poleg 48 prodajaln v Sloveniji, še 30 prodajaln na Hrvaškem, 11 v BiH, štiri na Madžarskem in eno v Bolgariji, poleg tega pa ima tudi več predstavništev v tujini, in sicer v Italiji, na Hrvaškem, v BiH in v ZDA, kjer predvsem uspešno trži tekaške in smučarske čevlje. Prav na področju tekaške obutve ima Alpina 23-odstotni svetovni tržni delež in je tako na tem področju vodilna v svetu.