Te dni so vpleteni pivovarji našli nov razlog, da bi podaljšali dve leti trajajoči prevzem Pivovarne Union. Interbrew oziroma njegov zaveznik v pivovarski vojni Union pred dokončno odločitvijo Urada o zmagovalcu zahteva vpogled v vse dokumente, ki jih je na urad, zato da bi zmagala, prinesla Pivovarna Laško.
"Dejstvo je, da smo v neprijetnem položaju, ker ena stran ve vse. Prepričani smo, da bomo dobili rok, da bomo to preštudirali in povedali svoje mnenje o dokumentih," pravi predsednik uprave Pivovarne Union Marijan V. Mir.
V Unionu so zgroženi predvsem zato, ker naj bi Laščani s direktor urada Andrejem Plahutnikom razpravljali tudi o prodaji njihove blagovne znamke. Mir tudi meni, da nikakršen upravni organ nima pravice odločati o tem, ali je koncentracija dovoljena ali ne na škodo stranke.
Sicer pa so v enem letu in pol, odkar je primer na uradu, vsi trije pivovarji Plahutniku poslali že skoraj 300 različnih dokumentov, dokazov in zahtev. Rezultat je, da bo Plahutnik najbrž dal dovoljenje za prevzem Laščanom, vendar pod določenimi pogoji. "Težko je verjeti, da volk ne bo snedel kozličkov, če so mu na razpolago," pravi Mir.
Laščani vse zanikajo
Taktika Laščanov pa je zdaj molk. Danes so vse, kar so povedali v Unionu, v pisni izjavi zanikali in označili za demagogijo. V Pivovarni Laško so zatrdili, da uprava Pivovarne Union brez razloga pritiska na zaposlene in jih prepričuje, da so njihova delovna mesta ogrožena. Laščani ne nameravajo zapirati pivovarne Union, odprodajati njenih blagovnih znamk ali na kakršenkoli način zmanjševati pravic zaposlenih.
Po besedah direktorja laške pivovarne Toneta Turnška bodo ne glede na težko pričakovano odločitev varuha konkurence težili k nadaljnjemu razvoju pivovarne Union in njegovih blagovnih znamk. "Strah nekaterih predstavnikov sindikata in zaposlenih je torej odveč, je pa upravičen strah uprave, ki do sedaj ni pokazala interesa po sodelovanju z največjim lastnikom," je zatrdil Turnšek.
Kot še pojasnjujejo v Pivovarni Laško, je pivovarna v svoji skupini združila štiri velike proizvajalce pijač, pri tem pa nikoli ni posegala v pravice delavcev, temveč je s svojim znanjem in sredstvi pripomogla k uspešnejšemu razvoju teh družb. S povezovanjem so utrdili ugled posameznih blagovnih znamk ter njihove tržne deleže tako na domačem kot tujih trgih. Skupina je v letu 2002 prodala več kot tri milijone hektolitrov pijač, kar jo uvršča med najpomembnejše proizvajalce pijač v širši regiji.
V Laškem so zato bo Turnškovih besedah začudeni nad ravnanjem Unionove uprave, verjamejo pa, da so te aktivnosti namenjene branjenju položajev in interesov uprave Uniona ter njenih pripadnikov. "Doslej smo v skupino Pivovarna Laško združili najpomembnejše proizvajalce pijač, pa vendar nikdar nismo odpuščali ali vplivali na zmanjševanje pravic zaposlenih. Kvečjemu smo jim zagotovili vse potrebne pogoje za boljši in hitrejši razvoj," je še poudaril prvi mož Laščanov.
Turnšek je še dodal, da je konsolidacija slovenskih proizvajalcev pijač odvisna prav od tega soglasja k prevzemu ljubljanske pivovarne. Prvi mož Pivovarne Laško je tudi opozoril na previsoke trošarine, ki so se že povzpele na 40 tolarjev za pollitrsko steklenico piva. V Italiji trošarina za pol litra piva znaša 16 tolarjev, v Avstriji pa 25. Turnšek zato meni, da država mora do konca leta trošarine znižati na evropsko raven, kar pomeni 15 do 17 tolarjev za pol litra piva.