Gospodarstvo

Legendarni proizvajalec kitar Gibson v postopek stečajne zaščite

Nashville, 02. 05. 2018 07.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / S.S.
Komentarji
7

Je to konec še ene legende? Ameriški proizvajalec kitar Gibson je namreč začel stečajni postopek, s katerim upa na reorganizacijo in golo preživetje. V letošnjem letu bi moral Gibson plačati zajeten obrok dolga v višini 375 milijonov dolarjev, a je denarja zmanjkalo.

Ročno poslikana kitara Gibson Keitha Richardsa iz leta 1957.
Ročno poslikana kitara Gibson Keitha Richardsa iz leta 1957. FOTO: AP

Ameriški proizvajalec kitar Gibson, na katere so med drugim brenkali slavni, kot so John Lennon, Elvis Presley, Keith Richards in drugi, je v torek začel stečajni postopek po 11. poglavju, kar pomeni zaščito pred upniki v upanju na uspešno reorganizacijo in ohranitev pri življenju.

Podjetje, ki ima od leta 1894 sedež v prestolnici ameriške country glasbe v Nashvillu v zvezni državi Tennessee, je zašlo v težave s preobilno širitvijo oziroma prevzemanjem glasbenih znamk. Pred štirimi leti je denimo kupilo nizozemskega konkurenta Philips za 135 milijonov dolarjev.

V letošnjem letu bi moral Gibson plačati zajeten obrok dolga v višini 375 milijonov dolarjev, a je denarja zmanjkalo. Glavni izvršni direktor podjetja Henry Juszkiewicz je dejal, da se z izboljšanjem financ trudijo že 12 mesecev.

Sedaj pa menijo, da bo reorganizacija oziroma ponovno osredotočenje na osnovni posel, kar so glasbeni instrumenti, skupaj s podporo upnikov zagotovila dolgoročno stabilnost podjetja.

Gibson se bo v postopku reorganizacije odpovedal proizvodnji potrošniške tonske opreme, kot so zvočniki in slušalke, ki jih proizvaja Philips, in se osredotočil na proizvodnjo instrumentov ter profesionalne tonske opreme.

Gibson je bil še lani del šopka ameriških podjetij, ki jih je predsednik ZDA Donald Trump izkoristil za poudarjanje vrednot "ameriške proizvodnje" na tednu prireditev v Beli hiši pod naslovom "Narejeno v Ameriki". Lani so eno od Lennonovih kitar te znamke prodali za 2,4 milijona dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SDS_je_poden
03. 05. 2018 11.14
A je kdo od spodnjih komentatorjev sploh prebral članek? V krizi so zaradi požrešnosti, ker so se prehitro in preveč želeli razširit! Torej je tu krivda vodstva in pohlepa po še več dolarjev. Pohlep je človeška napaka, ki uničuje vse okoli sebe, živo in neživo!
vox populi
02. 05. 2018 11.27
+6
Zakaj ne bi Amerika poplačala dolgove kot je Slovenija preplačala dolgove Ljubljanski banki in rešila banko. Ma tukaj govorimo o Ameriki - pomagaj si ali pa potoni. Škoda
Fifi 24
03. 05. 2018 12.47
opranec da ne naštevam vsega sam pogoglaj mal koliko milniard so vrgli v avto industrijo da se ni sesula
BŠK
02. 05. 2018 09.40
+14
Katero angloameriško legendarno podjetje pa ni propadlo ali bilo prevzeto in s tem pokreljano od leta 2004? In na kaj bomo potem brenkali in žagali? Pri nas pod Alpami v Dolini Šentflorjanski zadevo še nekako rešujeta Andrej Šifrer in Tanja Žagar, v Berlinu Nena, potem pa se zadeva žal konča, saj legende izginjajo kot po tekočem traku. V kolikor pa odraščaš z novodobnimi jajci in nerazumeš zadev potem pa bolje te ni na sceni, saj je že prepolna kreljotov
zizi Z djskl
02. 05. 2018 11.05
+10
Ja res, dobro da imamo Tanjo Žagar, lahko bi jo tudi posodili in to kam daleč daleč stran, pa naj tam rešuje krize....kje si pa Neno našel, to je že arheološko znanje ?!
ferencz 1
02. 05. 2018 09.03
+14
tud fender je v neki prisilki, obstajajo računalniške kitare in vračamo se v kameno dobo...tko kot se je potopila Atlantida.
Vest-naroda
02. 05. 2018 10.38
-1
"obstajajo računalniške kitare in vračamo se v kameno dobo" - WTF!? Računalniki v kameni dobi?