"Zelo ponosni smo, da lahko uradno začnemo proizvodnjo. V naslednjih nekaj tednih se bomo osredotočili na to, da bo vse delovalo in da bomo optimizirali proizvodnjo in mehanizacijo. Čas je, da začnemo delati to, kar znamo najbolje – sestavljati avtomobile," so povedali ob zagonu proizvodnje.
Na karoseriji avtomobila so danes simbolično zbrali podpise vseh, približno 200 delavcev, ki so trenutno zaposleni v obratu. Za zdaj pri njih dela več kot 200 ljudi, med njimi je osem slovenskih delavcev, ki so prišli iz graške tovarne, dva Avstrijca, vsi ostali pa so delavci iz mariborske regije. Prve karoserije, ki jih lakirajo, so namenjene avtomobilu znamke Jaguar E-Pace H540.
Danes so sicer v Hočah začeli z lakiranjem 24 karoserij, v nekaj tednih pa bodo proizvodnjo povečali na več kot 100 karoserij dnevno. Ko bodo dosegli to številko, bodo tudi uvedli redno proizvodnjo, sicer pa večjih razlik, razen privajanja zaposlenih in poznejšega bolj gladkega procesa, med testno in redno proizvodnjo ni.
Načrtujejo, da bodo v tovarni dosegli polno proizvodnjo, ko bodo obdelali več kot sto karoserij dnevno. Po stopnjevanju proizvodnje v naslednjih tednih tako redni zagon načrtujejo do konca maja.
'Trdo smo delali, da pridemo do današnjega dne'
Proti Gradcu so že napotili prvih šest obdelanih karoserij. Kot je dejal direktor družbe Magna Slovenija David Adam: "Zadnja tri leta smo res trdo delali, da pridemo do današnjega dne, in zdaj se lahko končno posvetimo proizvodnji."
Tudi tokrat je povedal, da so vse naslednje faze širitve Magne v Hočah, torej proizvodne celotnega avtomobila z nekaj tisoč zaposlenimi, odvisne le od prihodnjih naročil.
O sedanjih znakih ohlajanja svetovnega avtomobilskega trga je dejal, da so vedno vzponi in padci in da po vsakem padcu pride vzpon, zato so prepričani, da bodo tudi v prihodnosti imeli dovolj naročil, za kar si ves čas trdo prizadevajo.
Zadovoljni tudi zaposleni
Zadovoljni, da se je v tovarni končno začelo dogajati, so tudi zaposleni. Kot je povedal vodja oskrbovalne verige Miran Kolarič, so občutki po tednih določene negotovosti dobri, zato verjame, da jim bo uspelo. Prav tako vsi v podjetju po njegovih besedah verjamejo, da je to šele začetek velike zgodbe in da najboljše še pride s širitvijo projekta v prihodnosti.
Magna je poskusni zagon prvotno načrtovala že za začetek marca, a so nastali zapleti pri pridobivanju okoljevarstvenega dovoljenja. Agencija za okolje ji je dovoljenje izdala tik pred novim letom, a se je nanj pritožila dolenjska okoljska organizacija Rovo. Po besedah Adama nimajo natančnih številk o tem, koliko jih je zamuda stala, so pa morali tisti v Gradcu delati tudi nadure, da so lahko svojim naročnikom dostavili naročene avtomobile.
Rovo ne bo sprožil upravnega spora
Ministrstvo za okolje je v začetku februarja njegov ugovor zavrnilo, vendar se je pravnomočnost dokumenta zavlekla za dodatnih 30 dni, kolikor je strankam v postopku ostalo časa za vložitev pritožbe na upravno sodišče.
Predstavnik Rova Gorazd Marinček je po zavrnitvi pritožbe nekajkrat napovedal, da bodo sprožili upravi spor, a je po sestanku z ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom ter ministrom za okolje in prostor v odstopu Juretom Lebnom od te namere odstopil.
V Magni sicer kljub pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja povsem mirno še ne morejo spati, saj je okoljsko združenje Rovo, čeprav se je odreklo upravnemu sporu glede slednjega, pred časom vložilo tožbo na upravno sodišče, s katero zahteva ničnost izdanega okoljevarstvenega soglasja. Slednji je bil podlaga za gradbeno dovoljenje, sodišče pa bo moralo najprej ugotoviti, ali je vložitev tožbe sploh mogoča, glede na to, da Rovo ni bil stranka v postopku.
V občini Hoče - Slivnica, kjer so s pravnomočnim okoljevarstvenim dovoljenjem zelo zadovoljni, kljub ohlajanju avtomobilske industrije računajo na drugo fazo tovarne.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.