Gospodarstvo

'Že od leta 2008 je bila večina ukrepov napačnih. In zdaj smo, kjer smo'

Ljubljana, 30. 08. 2013 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Podatek, da se je slovenski BDP na letni ravni skrčil za 1,7 odstotka, ekonomista Marka Jakliča ni presenetil. Bolj ga preseneča, da ni resnejših naporov za izhod iz krize. "Občutek imam, da se iz Slovenije nekdo norčuje," je dejal.

Na gospodarsko aktivnost še vedno negativno vpliva domače povpraševanje, vendar je bil ta vpliv bistveno manjši kot v preteklih četrtletjih.
Na gospodarsko aktivnost še vedno negativno vpliva domače povpraševanje, vendar je bil ta vpliv bistveno manjši kot v preteklih četrtletjih. FOTO: Thinkstock
Glede na zadnje napovedi Umarja se bo slovensko gospodarstvo letos skrčilo za 2,4 odstotka, za nadaljnjih 0,2 odstotka pa naj bi BDP upadel tudi prihodnje leto. Še nekoliko slabše so za letos napovedi Gospodarske zbornice Slovenije.

Mednarodne ustanove Sloveniji za letos napovedujejo padec BDP v višini od dveh do 2,5 odstotka, za prihodnje leto pa se njihova pričakovanja precej razlikujejo. Segajo od skoraj enoodstotnega upada do 1,5-odstotne rasti.

V Sloveniji se je bruto domači proizvod (BDP) v drugem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 1,7 odstotka, je danes objavil statistični urad. Skupaj se je BDP v prvi polovici leta 2013 zmanjšal za 3,2 odstotka.

BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, se je v drugem četrtletju v primerjavi s prvim letošnjim četrtletjem zmanjšal za 0,3 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pa za 2,2 odstotka.

Na gospodarsko aktivnost še vedno negativno vpliva domače povpraševanje, vendar je bil ta vpliv bistveno manjši kot v preteklih četrtletjih, zato je bilo zmanjšanje BDP bistveno manjše kot na začetku leta, še ugotavljajo na statističnem uradu. Trošenje gospodinjstev se je tokrat zmanjšalo za dva odstotka, medtem ko se je trošenje trajnih proizvodov povečalo za 2,9 odstotka, trošenje drugih proizvodov pa se je zmanjšalo za 2,5 odstotka. Eden od možnih razlogov za povečanje trošenja za trajne proizvode bi lahko bile odločitve gospodinjstev za večje nakupe zaradi napovedanih višjih stopenj davka na dodano vrednosti, predvsem avtomobilov in pohištva, je dejal Anže Podnar s Statističnega urada RS.

Znova se je zmanjšalo trošenje države, tokrat za 3,1 odstotka. Podnar je povedal, da se je trošenje države od začetka leta 2011 zmanjšalo že za dobrih sedem odstotkov. "Država varčuje na vseh področjih, predvsem pa na stroških dela in stroških materialnih storitev," je dejal.

Rešuje nas izvoz

Pozitivno je na gospodarsko aktivnost vplivalo, podobno kot v preteklih četrtletjih, zunanje povpraševanje. Izvoz se je povečal za dva odstotka, uvoz pa je ostal na približno enaki ravni kot leto prej.

Ekonomist Jaklič: Občutek imam, da se iz Slovenije nekdo norčuje

Kriza
Kriza FOTO: Thinkstock
Jaklič pričakuje, da bo Slovenija v recesiji tudi prihodnje leto in da bo minimalno rast zabeležila šele leta 2015. To je, glede na to, da je slovenski BDP od izbruha krize nazadoval že za okoli 11 odstotkov, zelo slabo. Z minimalno rastjo se namreč še dolgo ne bo dalo vrniti na položaj iz leta 2008, je posvaril.

Ekonomista Marka Jakliča podatek o krčenju BDP ni presenetil. "Kar je pretresljivo, je, da še nič kaj resnega ne delamo, da bi bilo v prihodnje bolje," je dejal. "To padanje je posledica naše organizacijske ali upravljavske nesposobnosti, da bi se soočili s krizo. Že od leta 2008 je bila večina ukrepov napačnih. In zdaj smo, kjer smo," je dodal.

Slovenija se je po njegovem mnenju znašla v začaranem krogu. Posojilodajalci državo silijo k varčevanju, kar zmanjšuje domače povpraševanje in BDP, posledično pa zvišuje proračunski primanjkljaj. Sam vendarle upa, da gre pri rezih v javno porabo za kratkoročno prilagajanje, pri tem pa verjame, da bi moral biti naš izziv, kako okrepiti proračunske prihodke.

A država v tem smislu močno zaostaja, meni Jaklič. Še vedno ni na zdrav način zagnala investicij, že "vsi vrabci na strehi čivkajo", kako smo neprijazni do zasebnih domačih in tujih investitorjev. "Naredimo vse, da jih ni," je ocenil in dodal, da so negativne tudi zgodbe okoli kadrovanj v državnih podjetjih.

Žal so se v tem obdobju skupaj zgrnile vse napake 20 let. Najbolj pa me ne skrbi padanje BDP, temveč da bomo na evropskem dnu še dolgo časa. Še vedno se nismo sposobni soočiti s krizo. Občutek imam, kot da se nekdo iz te države norčuje. Ekonomist Marko Jaklič

Spomnil je še, da Slovenija močno zamuja pri črpanju evropskih sredstev. "To pomeni, da bomo v novi finančni perspektivi črpali denar šele tam sredi leta 2015, lahko pa bi ga že v letu 2014. In tako je spet zaradi naše nesposobnosti," je bil kritičen.

Poleg kratkoročnih ukrepov, kot so tisti, vezani na sanacijo bančnega in davčnega sistema, so za državo ključni tudi dolgoročni, od trga dela do zdravstvene reforme, je še izpostavil ekonomist. Pri strukturnih reformah po njegovem mnenju zamujamo deset, 15 let.

V prihodnje nas bodo na neki način reševala izvozno usmerjena podjetja, zaradi katerih se je krčenje ublažilo že v drugem četrtletju, je napovedal Jaklič. A problem ostaja domače povpraševanje, saj je 65 odstotkov vse realizacije slovenskih podjetij še vedno na domačem trgu, je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (379)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

napoleon3
02. 09. 2013 10.22
+7
Vprašajmo koliko imamo sploh sposobnih podjetnikov in menedžerjev. S starimi mašinami, zakreditiranjem zaradi lastnih luksuzov, ne vlaganje v šolanje kadrov, brez razvoja se podjetja ne razvijajo, pa tudi v sloveniji je treba razčistiti da ni vsak ki ima peteminut časa ustvarjen za podjetnika. Sedaj smo pa tam kjer smo, ni vsega kriva država (je pa tudi na njej veliki del krivde). Politiki so soustvarjali take podjetnike saj brez pridobivanja državnih naročil teh podjetji spoloh ne bi bilo. Pa tudi z našimi ekonimisti se nebi preveč hvalil, ko jih poslušaš so kot vedeževalke na 090 linijah - predvsem nalagači.
ROMELS
02. 09. 2013 10.13
+6
To menda ja ve vsak razumen slovenec.
Transformerji
01. 09. 2013 13.58
+2
Eden od Markov Jakličev ve kaj dela in izigrava sistem in kopiči denar. Drugi Marko Jaklič - izobraženec, pa ugotavlja, kaj je narobe in bi morali ukrepati. In tukaj se postavlja tudi to vprašanje - se splača šolanje ali pa pokvarjenost! Trenutno je druga varianta boljša, če pa uporabim skrajni optimizem - mogoče se bo pa kaj spremenilo....
Goflja_1
01. 09. 2013 10.42
+3
No, se vam že kaj kolca po Janši in Šusteršiču!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Če še ne, vas bom vprašal čez en mesec.
napoleon3
02. 09. 2013 10.24
+5
Po njima dvema pa sploh ne, to farbanje z barvami je čisti blef nesposobnih politikov in posameznikov. Črna se pač ne sveti, rdeča pa tudi ne, še posebaj ne pri nas.
Nauders
31. 08. 2013 23.01
+18
vse kar delajo vse vlade v slo je to, da imajo dober šiht in da poskrbijo sami zase
ONniON
31. 08. 2013 20.20
+13
Češka nam je lahko zgled
ONniON
31. 08. 2013 19.39
+9
leta 2008 je bila najnižja stopnja brezposelnosti pri nas 4,3 % podobno kot v avstriji, danes pa je že 11,3 % v sloveniji
ONniON
31. 08. 2013 19.38
+7
v letih 1993- 2002 je živelo 11,4 do 11,8 % ljudi pod pragom revščine vse do leta 2011 , država ni več socialna !
zemljemerec
31. 08. 2013 07.19
+25
Dokler politiki skrbijo za subvencije, agencije, svetovalce in odvetniške pisarne, se bo samo trošilo...tako ne bo novih delovnih mest z dodano vrednostjo, družboslovci pač ne vedo, kako se denar ustvarja, zasluži,plemeniti...
jutranjisij
31. 08. 2013 07.01
+11
Problem je, da je razvoj iz mnogih podjetij povsem zatajil ali ga celo niti nimajo. Sestavljanje polizdelkov ali izdelkov za tujce, namesto naših, je preveč kočljivo za nadaljnjo prihodnost. Globalizacija je problem, če nismo na trgu z nenehnimi novostmi. Dobro bi bilo sedaj sklicati simpozij res najboljših ekonomistov in gospodarstvenikov, ki naj končno že razčistijo, kako res naprej, saj zdaj skoraj vsak ekonomist trdi drugače, politika pa se naj ne meša v gospodarstvo in razdvojuje ljudi. Slovenija ima vse možnosti, da to krizo premaga, a treba bo res uvesti financiranje uspešnih podjetij, zagnati in omogočiti spet razvoj in uspešno trženje naših izdelkov in storitev. Ne vem sicer, če je to strogo varčevanje najprimernejše, skratka, ekonomisti, pomagajte, razvojniki pa naprej..
ZivelaRevolucija
31. 08. 2013 01.02
-6
Sporočam vam, da popolnoma in brez pridržkov podpiram J. Janšo v borbi z murgeljčkom!!!
zemljemerec
31. 08. 2013 07.21
+5
očitno so tvoji možgani ostali v mednožju tvoje mame ?
Uporabnik4603
31. 08. 2013 12.39
+6
Žalostno da nekateri vidite samo jj in murgeljčke, a se gre za našo državo in za nas a za njih, ne vem koga vse, živimo v sedanjosti in zase a ne za ne vem kero glupo stran
Bojan-F
30. 08. 2013 23.20
+21
Potem, ko je g. Gaspari Mitja konec poletja 2006 natanko napovedal, kam peljejo makroekonomske odločitve Vlade (t.j. kaj nas čaka v letih 2008-,,,), so ga pod obtožbo veleizdaje odstranili iz Banke Slovenije.
VSEZNALECno1
30. 08. 2013 21.47
+12
Moru sem tole se enkrat.......Žal so se v tem obdobju skupaj zgrnile vse napake 20 let. Najbolj pa me ne skrbi padanje BDP, temveč da bomo na evropskem dnu še dolgo časa. Še vedno se nismo sposobni soočiti s krizo. Občutek imam, kot da se nekdo iz te države dela norca. Dejmo ugibat kdo: A.) Serif B.) Jaklic C.) Kordez in Crnigoj na odprtem oddelku in zidar v savni D.) pidovi tajkuni v svici in bliznji okolici E.) Gargamel F.) Turki iz 21. Stoletja G.) Tankisti H.) Uporabniki bancnih storitev, teh ta vecjih, ne ATM I.) oce naroda J.) se zadnji uporabniki zemljiskega dolga k.) rkc l.) Hitra in pravicna sodisca Kralj Kokaina pa to.....m.) Politicni nakladaci in karieristi z znjanem opice o ekonomiji n.) Politiki in ekonomisti ki so ves svoj cas preziveli na drzavnih in drugih javnih ustanovah in videli tovarno v filmu Oliwer Twist p.) to bolj v zadnjem casu Siviljstvo in Gasilstvo Slovenije d.o.o., Gregorciceva .... Obkrozi pravilno.....
topo
30. 08. 2013 21.35
+36
Trojka pridi z sodiščem,da potrpamo v zapor vse kar krade in zavaja v Sloveniji...
kosobrin?ek
30. 08. 2013 21.17
+15
Urugvaj je legaliziral travo(marihuano)nova delovna mesta...vec turizma...veseli zadovoljni kmetje..itn. lp :-)
big_foot
02. 09. 2013 21.42
+1
Koj podprem. Pa cofeeshope po mestih naredit in legalizirat prostitucijo. Lahko bi samo od turizma živeli samo poglej Amsterdam. Ne mislit da hodijo ljudje tja gledat samo tulipane pa hišo Ane Frank :-) mogoče kako uro.
puspan
30. 08. 2013 21.06
+6
Naslovnica pove vse in ni potrebno nicesar odvzeti, niti dodati.
BosanskiPowerRanger
30. 08. 2013 20.54
+14
delam za 280 evrov, evo tu je problem VLADA
MavritoGazarinni
30. 08. 2013 21.03
+7
tombabomba
30. 08. 2013 20.18
-4
5 let levičarske vlade minus 1 leto janše. koga volit v naslednje je mislm da jasno vsem
batom@pinkponk.com
31. 08. 2013 18.09
+3
big_foot
02. 09. 2013 21.40
+1
nimaš koga volit. Janša bo pa itak imel specialen malce kovinski pogled skozi okna.
kratkovidni
30. 08. 2013 20.01
+6
ODGOVORNOST PA TAKA
robekk
30. 08. 2013 19.56
+26
Nisem ekonomist, pa vsak z malo zdrave pameti vidi, da se z varčevanjem ne bomo NIKOLI izkopali iz tega dreka. Nujno bi bilo potrebno povečati kupno moč prebivalstva, da bi se nekako vse skupaj začelo obračati. Ne moreš zapravljat če nimaš kaj za zapravljat. Še javne uslužbence ki so pred leti lepo živeli in so bili zmožni trošiti malo več denarja,, so spustili na nivo delavcev, namesto bi takrat z dvigom delavskih plač delavce dvignili na raven javnih uslužbencev in bi vsi lahko trošili in bi domača potrošnja lepo vlekla državo v zelene številke... Tako se pa zdaj recimo SVEA, ki dela kuhinje rešuje svojo rit z nekimi milostnimi krediti, namesto, da bi lepo živela od prodaje svojih kuhinj, ki bi si jo marsikdo kupil in zamenjal staro, če bi imel dosti denarja za tak korak...na žalost, pa jih večina še za hrano nima, ne pa da bi o novih kuhinjah razmišljali. SRAM ME JE, DA ŽIVIM V TAKŠNI ZARUKANI DRŽAVI IN RESNO RAZMIŠLJAM O SELITVI V TUJINO !!!
Bojan-F
30. 08. 2013 23.24
+2
... edino vprašanje je kako in od kje injecirati v sistem denar, da bi se povečala kupna moč prebivalstva. Npr. ZDA so spomladi tonamensko tiskale denar s hitrostjo več kot 40.000.000.000 USD/mesec.
vutos
31. 08. 2013 10.01
+3
Robek, imam predlog, kontra varčevalni. Da ne bi vedno pod krinko antivarčevanja "zadeli" državne uslužbence se prostovoljno javim, da bom zapravi čisto vse, kar mi bo država dala. Pripravljen sem se žrtvovati tja do 1 miljarde na mesec. !! btw., kako lahko en sam človek na svetu naseda takšnim neumnostim kot jih recimo trosiš, mi nikoli ne bo jasno. S takšnimi fintami smo pri 15-16 letih skušali na limance peljati mladepunce češ. da jim bo strokovna masaža zizik koristila.
robekk
01. 09. 2013 08.17
+2
Bojan F - Denarja je dosti, samo v podjetjih recimo niso več razmerja plače delavec : direktor - 1:8, ampak 1:30 ali pa še več.