Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak meni, da bi morali slovenska in hrvaška stran vprašanja glede Nuklearne elektrarne Krško (NEK) reševati strpno, tako da ne bi vplivali na prihodnje obratovanje NEK. Kljub temu prihaja do postopkov, ki so po njegovem mnenju nepotrebni, kot je sprožena arbitraža Hrvaškega elektrogospodarstva proti Sloveniji zaradi nedobavljene električne energije. Vizjak je sicer prepričan, da bo Slovenija v arbitraži dokazala, da je bila ona tista, ki je bila oškodovana.
Hrvaška ni želela prevzeti energije
Vizjak je na današnji novinarski konferenci, na kateri je predstavil dvoletno delo gospodarskega ministrstva, pojasnil, da je imela Slovenija v obdobju od 1. julija 2002 do 18. aprila 2003 na razpolago energijo, ki pa je Hrvaška ni želela prevzeti, ker je bila dražja od tiste iz trgov jugovzhodne Evrope.
Cena električne energije iz NEK je bila takrat višja kot na dostopnih trgih jugovzhodne Evrope in Hrvaška ni sprejemala elektrike od jedrskega objekta, ker bi jo morala plačevati po višji ceni, kot jo je lahko dobila na trgih jugovzhodne Evrope, je pojasnil Vizjak.
"Če mi vodstvo Hrvaškega elektrogospodarstva pokaže pogodbe, ki so jih takrat podpisovali s trgi jugovzhodne Evrope in če so cene tistih pogodb za energijo primerljivega obsega višje ali takšne, kot jih navajajo v arbitražnem zahtevku, jim bom verjel," je dejal Vizjak.
Za varno oskrbovanje z energijo
Vizjak je spregovoril še o energetski bilanci države. Poudaril je, da je Slovenija energetsko zelo odvisna država. "Naša ključna naloga je, da se v okviru enotne energetske evropske politike oskrbujemo kar se da varno, zanesljivo in po konkurenčnih cenah," je dejal Vizjak in dodal, da so v to usmerjene tudi dejavnosti in dogovori nekaterih slovenskih energetskih družb.
Na področju električne energije se je začel investicijski cikel, pri čemer pa zaradi slovenskih in evropskih pravnih okvirjev umeščanje objektov v prostor poteka zelo počasi. Nove proizvodnje zmogljivosti ne sledijo nenehnemu naraščanju porabe, je dejal gospodarski minister.
Ključna naloga vlade in podjetij je, da se z investicijami v nove proizvodnje vire in nove prenosne zmogljivosti zagotavlja zadosti infrastrukture in proizvodnih virov za zanesljivo oskrbo. "Cilj je z novimi investicijami pokriti primanjkljaj," je povedal Vizjak.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.