V prvih šestih mesecih je petnajsterica v trgovini z ostalim svetom po ocenah evropskega statističnega urada Eurostat zabeležila blagovni primanjkljaj v višini 44,9 milijarde evrov, medtem ko je v enakem lanskem obdobju primanjkljaj znašal milijardo evrov več ali 45,9 milijarde. Nasprotno pa so države evroobmočja junija pri blagovni menjavi s svetom zabeležile presežek v vrednosti pet milijard evrov, kar je za 2,5 milijarde več kot junija lani, maja letos pa je presežek dosegel 0,6 milijarde evrov. Podatki za prvo polovico letošnjega leta kažejo, da so države evroobmočja zabeležile za 2,2 milijarde evrov zunanjetrgovinskega presežka, v enakem lanskem obdobju pa je presežek znašal 0,9 milijarde evrov.
Podatki Eurostata za obdobje od januarja do konca maja letos kažejo, da je 15 držav EU povečalo blagovno menjavo v vseh skupinah izdelkov, zmanjšal se je le izvoz neobdelanih materialov in energije. Blagovni primanjkljaj pri trgovanju z energijo se je tako še povečal na 47,1 milijarde evrov, medtem ko je v prvih petih mesecih lani znašal 42,3 milijarde evrov. Blagovna menjava z ostalim svetom v skupini strojev in vozil pa se je izboljšala, saj se je presežek z lanskih 13 milijard evrov povečal na 24 milijard evrov v prvih petih mesecih letos.
Petnajsterica je blagovno menjavo povečala z vsemi najpomembnejšimi trgovinskimi partnericami, zmanjšal se je le uvoz iz Japonske, in sicer za dva odstotka. EU je v prvih petih mesecih letos najbolj povečala izvoz v Rusijo (za 44 odstotkov), na Kitajsko (za 32 odstotkov) in Češko (za 22 odstotkov), uvoz pa je najbolj povečal iz Poljske (za 22 odstotkov), Madžarske (za 21 odstotkov) ter Rusije in Češke (obe po 20 odstotkov).
Trgovino z ZDA je v prvih petih mesecih letos zaznamoval nekoliko povečan blagovni presežek EU, in sicer se je z lanskih 11,4 milijarde evrov povečal na 13,1 milijarde evrov v prvih petih mesecih letos. Blagovno menjavo držav EU z Japonsko pa je zaznamoval nekoliko zmanjšan blagovni primanjkljaj EU, ki se je s 17,9 milijarde evrov zmanjšal na 15,8 milijarde evrov. Najvišji blagovni primanjkljaj je v prvih petih mesecih letos EU zabeležila pri trgovanju s Kitajsko (18,4 milijarde evrov), najvišji presežek pa pri trgovanju z ZDA (13,1 milijarde evrov). Med posameznimi državami znotraj EU je največji presežek zabeležila Nemčija (32,4 milijarde evrov), sledi pa ji Irska (13 milijard evrov), največji primanjkljaj pa sta zabeležila Velika Britanija (26,7 milijarde evrov) in Španija (14,9 milijarde evrov).