S predstavniki delavcev Luke Koper se je popoldne srečal premier Miro Cerar, ki med njih v Luko ni želel priti. Predsednik sveta delavcev Mirko Slosar je pogovor s Cerarjem ocenili kot pomemben korak naprej. Po njegovih besedah so si izmenjali informacije, ga seznanili s stališči in s tem, kje vidijo težavo. Cerar jim je obljubil, da bo zadeve proučil in v sodelovanju z ministrstvi odgovoril v doglednem času.
Premier Cerar je današnje srečanje s predstavniki zaposlenih v Luki Koper, ki je bilo po njegovih besedah informativne narave, ocenil za konstruktivno. Ponovno je povedal, da je prav ta vlada Luko Koper opredelila kot strateško, ki mora ostati v državni lasti, ter da bo država za razvoj Luke naredila vse, kar more. Vlada ima interes, da Luki pomaga tudi tako, da čim prej zgradijo drugi tir, je še dejal.
Zanimalo ga je tudi, ali držijo govorice, da prihaja do velikih razlik pri pogojih dela in pravicah raznih skupin delavcev v Luki. A so mu, kot je pojasnil, zagotovili, da večjih težav pri tem ne vidijo.
Cerar je pojasnil, da so danes neposredno po seji vlade o tej zadevi opravili tudi neformalni pogovor. Začeli so ga ministri, ki se po njegovih besedah zavedajo, da so se sprožile v javnosti vprašanja, ki opozarjajo na morebitne sporne prakse v Luki Koper, ki zadevajo pravice delavcev in poslovne odločitve vodstva.
Da bi se odpravili ti sumi, je po Cerarjevih navedbah že komisija DZ za nadzor javnih financ sprejela sklepe, s katerimi je pozvala računsko sodišče in pristojne inšpekcije, da v Luki opravijo dodatne preiskave.
Ministri so Cerarja obvestili, da nekaj inšpekcijskega dela že poteka, sam pa je zahteval, da se ta proces intenzivira in se zadeve čim prej razčistijo. "Nedopustno je, da to ostaja v zraku," je dejal. Po njegovih besedah je treba čim prej ugotoviti, ali prihaja do kršenja pravic delavcev ter spornih nezakonitih praks.
"Pričakujem, da bo to delo opravljeno čim prej, profesionalno in tako, da bodo tudi inšpektorji opravili delo povsem nepristransko in neodvisno," je poudaril premier.
Cerar je po sestanku dejal, da SD glede Luke Koper igra dvojno igro in da morajo o tem razmisliti znotraj stranke.
Cerar je v sredo dejal, da obžaluje, da nekdo z delavci manipulira in med njimi širi neresnice, zato jim bo na sestanku neposredno predstavil dejstva in politiko vlade glede Luke Koper.
Pred vlado so se zbrali protestniki
Pred poslopjem vlade Republike Slovenije na Gregorčičevi v Ljubljani je potekal shod civilne fronte Vstala Primorska – vstani Slovenija v podporo delavcem Luke Koper.
Z vzkliki in transparentu so Cerarju sporočali, da Luke ne dajo, da je Primorska enotna, Luka brez delavcev pa zgolj slaba plaža.
Cerarja so povabili medse, a hkrati pozivali k odstopu.
Matić namigovanja o povzročeni škodi zaradi dogajanja v Luki Koper zavrnil kot zlonamerna
Predsednik uprave Luke Koper Dragomir Matić je na današnji novinarski konferenci uprave družbe obnovil dogajanje v preteklih dneh. Povedal je, da je bila blokada nenapovedana in nepričakovana, to, da je do tega prišlo, pa "je odgovornost tistih, ki so povzročali ta dogajanja v zadnjem obdobju, in sicer z zavajanji, s tako imenovanimi napakami, z lažmi in vodenjem prikritih aktivnosti in postopkov".
Uprava pa je po njegovih besedah sprejela "vse možne in razumne ukrepe ter vse ukrepe za zavarovanje varnosti ljudi in premoženja ter požarno varnost", medtem pa se je v drugih krogih z različnimi izjavami in izzivanjem zaposlenih po njegovih besedah situacijo še stopnjevalo. "Zaposlene se je nazivalo s teroristi, z atentatorji itd. Včeraj smo slišali v državnem zboru zame grozovite izjave," je nadaljeval.
Vodstvo podjetja je v dneh blokade pristanišča "dobesedno spalo v Luki", je še opisal Matić, ki je med drugim okrcal gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Ta je v soboto zavrnil pogovore s celotno štiričlansko upravo, kar je bilo po mnenju prvega moža Luke v nasprotju z navodila premiera Mira Cerarja, naj se minister pogovori z vodstvom družbe. Ta dogodek je še dodatno podžgal zaposlene, je opozoril Matić.
Prvi mož Luke je tudi odgovarjal na nekatere odzive v javnosti, da bi morali v pristanišče poklicati policijo ali celo specialce. V tem primeru je vprašanje, če bi danes sploh še imeli družbo, saj te brez zaposlenih ni, je prepričan Matić.
Ena od opcij, ki jo je uprava zavrnila, je bila odpoved pogodb o zaposlitvi več kot 600 redno zaposlenim. Kot je dodal Matić, "naj tisti, ki misli, da bi bilo to prav in da je mogoče tukaj odgovornost uprave, da to ni naredila, to tako tudi povejo". "Jasno naj povedo, da je uprava naredila napako in da je tu odgovornost uprave, ker ni odpustila 603 zaposlenih," je pozval.
Do zdaj še ni bil vložen noben odškodninski zahtevek
Matić je zavrnil tudi "napihovanja" škode, ki naj bi bila povzročena Luki, kot zlonamerna, saj niso konkretizirana. Morebitni odškodninski zahtevki bodo prihajali v prihodnjih mesecih, a do zdaj ni bil vložen noben zahtevek, sicer pa so bili s ključnimi strankami ves čas v stiku. Prav tako ni utrpel škode ugled Luke: "Ta družba ima ugled 59 let in dva do tri dni takih dogodkov ... tega ne morejo spremeniti in podreti ugleda Luke Koper čez noč."
Nekatere ladje, ki so v pretekli dneh zamenjale rotacijo in so šle najprej v Trst, so se tako vrnile v Koper in izkrcale ter vkrcale ves predviden tovor, nekatere pa so izkrcale celo več tovora od predvidenega, je navedel.
Tudi iz nemškega Daimlerja so dobili sporočilo, da se noben vlak ni preusmeril drugam in da jim zaupajo, je poudaril Matić ter spomnil, da so pozimi dobili drugačno sporočilo, namreč da vlake preusmerjajo na severna pristanišča. Takrat so imeli zaradi razmer na železnicah štiri mesece izrednih razmer in preusmeritve tovora, a takrat "nihče ni poudaril nobene škode ne za Luko ne za ostale subjekte v logistični panogi".
Sicer pa je Matić navedel, da metanje polen pod noge Luki ni izmišljotina, saj obstajajo dokumenti o tem, da se razmišlja o novi koncesijski pogodbi, o čemer pa nihče ni obvestil niti uprave niti nadzornega sveta. "Žalostno v tej državi je to, da se to zanika, se pravi ne samo besede, zanikajo se dokumenti," je dodal.
Namesto, da bi sporni dokument, ki so ga pripravili na infrastrukturnem ministrstvu, demantirali, se ga zdaj skuša opravičevati, kot da je bil slabo razumljen ali iztrgan iz konteksta. "Če se že ne misli izpeljati tega, kar noter piše, naj se to tudi javno potem demantira ali prekliče," je bil jasen predsednik uprave. "Če nič ne drži, če nič ne velja, zakaj je to problem," se je vprašal.
V primeru, da bi prišlo do odpovedi koncesijske pogodbe z Luko, ki sicer velja do leta 2043, je Matić zatrdil, da se Luka oz. ta uprava pogodbi ne bo odpovedala in napovedal, da "potem bi verjetno končali na vseh možnih sodiščih tega sveta".
Glede raznih anonimk o dogajanju v Luki pa je napovedal, da se bodo diskreditacije še nadaljevale in celo stopnjevale.
V zvezi s sredinimi obtožbami zdaj že bivšega prvega moža Slovenskega državnega holdinga Marka Jazbeca na račun uprave in tega, kdo vodi pristanišče, pa je Matić zatrdil, da "Luko Koper vodi ta uprava". "Če bi bilo vse tako, kot je včeraj našteval, potem ima (Jazbec, op. ur.) veliko odgovornost, zakaj je bil sedem mesecev, ali koliko je bil na poziciji, bil tiho," je ocenil.
KOMENTARJI (544)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.