Mercatorjevo ponudbo za odkup vseh delnic družbe Emona Maximarket je sprejelo 748 delničarjev, ki so bili imetniki 230.489 delnic ali 70,59 odstotka vseh delnic izdajatelja. Mercator je tako po izteku ponudbe skupaj z 91.766 delnicami, ki so bile že pred objavo prevzemne ponudbe v lasti Maximarketa, postal lastnik 98,69-odstotnega deleža Maximarketa, je objavila uprava Mercatorja.
Družba Mercator ugotavlja, da je ponudba, ki je trajala od 22. septembra do 3. novembra, uspela. Mercator je v prevzemni ponudbi za delnico ponudil 8000 tolarjev. Prag uspešnosti ponudbe - 25 odstotkov in ena delnica - je dosegel že 19. oktobra, vendar je ponudbo v skladu z zakonodajo podaljšal za dva tedna.
Mercator mora sedaj počakati na soglasje urada za varstvo konkurence. Po prejemu soglasja bo po pisanju Dela kupnino za delnice v skupni vrednosti okoli 1,7 milijarde tolarjev izplačal v gotovini. Za manjkajoči poldrugi odstotek, ki je ostal v rokah malih delničarjev, bo oblikoval rezervacije in jih, če bodo lastniki želeli, kasneje odkupil.
"Poiskati moramo pravo vsebino za vrhnjo etažo, ki je bila po planih Maximarketa igralnica. Morda pa bo celo kaj drugega, v trgovskem smislu," je ugotovil Zoran Jankovič.
"Po dogovoru, ki jih imamo z Meractorjem se z zaposlenimi ne bo zgodilo nič," zatrjuje Darko Podreberšek iz Emone Maximarket, d. d..
Čeprav so mali delničarji ob objavi Mercatorjeve ponudbe izrazili nezadovoljstvo s ponujeno ceno 8000 tolarjev za delnico in menili, da je prenizka, se je večina odločila, da delnice proda. Kljub temu pa so po pisanju medijev napovedali tožbo. Upravo Maximarketa in prevzemnika naj bi tožili zaradi domnevno škodljivih določb v že sklenjeni petletni franšizni pogodbi za spodnji, živilski del veleblagovnice med Mercatorjem in Maximarketom. Odškodnina za primer odstopa od pogodbe naj bi bila nesorazmerno visoka, kar naj bi po mnenju malih delničarjev od prevzema Maximarketa odvrnilo konkurenčnega prevzemnika.