Mercatorjeva uprava je sprejela sklep, da začne s postopkom prevzema družbe Živila Kranj.O nameri za ponudbo so v skladu z zakonom o prevzemih obvestili Agencijo za trg vrednostnih papirjev, upravo Živil in urad za varstvo konkurence, je pojasnil predsednik uprave Mercatorja Zoran Jankovič. Kot je poudaril, bi bila skupna vrednost nakupa Živil še višja, vendar imajo Živila približno 10 odstotkov lastnih delnic.
"Kot je znano, so nekateri večji lastniki Živil konec maja objavili vabilo k dajanju ponudb za nakup delnic družbe. Predmet prodaje je bilo 178.408 delnic Živil oz. skoraj 56 odstotkov družbe. Mercator se na ta poziv ni odzval, v javnosti pa so krožile informacije, da se zanimajo vsaj dve tuji trgovski družbi, vendar po mojem mnenju nobeden od njih ni mislil resno," je dejal Jankovič.
"Na vabilo smo se nato odzvali tudi mi, ker smo ocenili, da gre kljub težavam, ki pestijo Živila, za zdravo podjetje. Lastnikom, ki so objavili vabilo k dajanju ponudb, smo predstavili našo ponudbo, ki je bila nižja od njihovih pričakovanj. Na koncu smo se dogovorili za ceno 18.000 tolarjev za delnico, ki so jo predstavniki lastnikov tudi sprejeli, tako da smo v ponedeljek podpisali pogodbo o nakupu skoraj 56 odstotkov delnic, za kar bomo odšteli 3,2 milijarde tolarjev," je poudaril prvi mož Mercatorja.
Ob tem je dodal, da bo Mercator prevzemno ponudbo objavil skladno z zakonom, in sicer najkasneje v 45 dnevih. Večino sredstev za nakup Živil je zagotovil z računa nekaterih deinvesticij (Trgoavto, Mesnine dežele Kranjske). Sicer pa je Mercator v zadnjih letih za naložbe namenil 147 milijard tolarjev, samo letos pa naj bi v te namene porabili 30 milijard tolarjev.
"Živila so v prvih šestih mesecih letos ustvarila za 19,64 milijarde tolarjev prihodkov od prodaje (skupina Mercator pa 156 milijard tolarjev), s čimer je kranjska družba imela približno triodstotni tržni delež na področju slovenske trgovine. Ta delež se je v zadnjih letih vztrajno zniževal - leta 2001 so Živila imela približno 5,4-odstotni tržni delež -, kar naj bi bil tudi vzrok za to, da so se lastniki in uprava družbe za svoje podjetje odločili poiskati strateškega partnerja oz. kupca podjetja," je dejal Jankovič.
Mercator bo imel skupaj z Živili približno 43-odstotni tržni delež v slovenski trgovini.
Prvi mož Mercatorja, ki zaradi višine tržnega deleža ne pričakuje težav s strani varuhov konkurence, je tudi zavrnil tudi vse očitke o zlorabah notranjih informacij s strani Mercatorjeve uprave.
Predsednik Mercatorjeve uprave pričakuje, da se bodo na prevzemno ponudbo pozitivno odzvali vsi lastniki Živil. Glede prihodnosti in zaposlenih te kranjske družbe pa je dejal, da je še prezgodaj govoriti o podrobnostih.
Glede blagovne znamke Živil, pa je jasno, da bo ta kot pravna oseba v prihodnosti prenehala obstajati, prodajalne pa bodo del Mercatorja, je poudaril Jankovič.
Jankovič: Referendum nepotreben in nekredibilen
Jankovič se je ustavil tudi pri nedeljskem referendumu o odpiralnem času trgovin. Po njegovem mnenju je bil ta nepotreben in celo nekredibilen, saj se ga je udeležilo le majhno število volivcev. Menim, da so sindikati tokrat šli predaleč, saj ne oni ne predlagatelj ne vedo, kaj bo končni rezultat predloga zakona oz. referenduma, ki bo nedvomno osnova za številne pobude na ustavnem sodišču, je dejal Jankovič. Dodal je, da bodo v Mercatorju s 1. januarjem 2004 zvišali dodatek na nedeljsko delo na 75 odstotkov.
Delnice Mercatorja in Živil spet na trgu
Ljubljanska borza je danes sprostila trgovanje z delnicami trgovskih družb Mercator in Živila Kranj ter začasno odpravila desetodstotno omejitev tečaja delnic Živil. Delnica Živil, ki je četrtkovo trgovanje sklenila pri enotnem tečaju 15.803 tolarjev, se je že v prvih minutah po odprtju borze podražila za skoraj deset odstotkov.
Trgovanje z delnicami Živil je bilo začasno zaustavljeno od minulega petka, trgovanje z delnicami Mercatorja pa od ponedeljka. Odprava omejitve tečaja bo trajala do vzpostavitve njihovega novega uradnega enotnega tečaja.