Gospodarstvo

Mercator lani ustvaril skoraj 185 milijonov evrov izgube

Ljubljana, 26. 04. 2018 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Skupina Mercator je lani predvsem zaradi enkratne slabitve nepremičnin ustvarila 184,4 milijona evrov čiste izgube. Brez enkratnih dogodkov pa bi skupina sicer beležila šest milijonov evrov dobička. Vrednotenje nepremičnin je sicer k izgubi prispevalo 146 milijonov evrov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Agrokor zadolžen, pod vprašajem tudi Mercator
    02:26
    Iz 24UR ZVEČER: Agrokor zadolžen, pod vprašajem tudi Mercator
  • Iz SVETA: Mercator počasi razprodaja srebrnino
    01:48
    Iz SVETA: Mercator počasi razprodaja srebrnino
  • Iz 24UR: Mercator leto končal z rekordno izgubo
    02:28
    Iz 24UR: Mercator leto končal z rekordno izgubo

Skupina Mercator je morala vse lastne nepremičnine vrednotiti skladno z mednarodnimi računovodskimi standardi in po načelu pravične vrednosti. Vrednost nepremičnin – ta na ravni skupine še vedno znaša skoraj 1,4 milijarde evrov – se je zaradi prevrednotenja zmanjšala zgolj za 1,4 odstotka, poudarjajo v Mercatorju, pri čemer računovodski standardi vse slabitve vrednosti nepremičnin upoštevajo v izkazu uspeha, vse krepitve vrednosti (te so znašale 126,9 milijona evrov) pa v kapitalu.

Vrednotenje nepremičnin je izvedla zunanja svetovalna hiša, rezultate pa sta preverili in dodatno potrdili dve zunanji strokovni instituciji. Enkratne slabitve vrednosti nepremičnin so sicer bistveno vplivale na izkaz uspeha skupine, ki je lani poslovala bolje kot v 2016. Brez negativnih enkratnih dogodkov bi namreč skupina Mercator beležila šest milijonov evrov dobička, kar je bistveno bolje kot v letu 2016, ko je poslovala z izgubo v višini 31 milijonov evrov.

Predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić je na novinarski konferenci ob predstavitvi rezultatov poudaril, da bilance s konca lanskega leta realno prikazujejo trenutno stanje v družbi. Ob trenutno znanih dejstvih Mercator novih negativnih enkratnih dogodkov ne pričakuje.

Mercator je sicer lani na ravni skupine prvič po letu 2011 posloval rastjo prihodkov iz osnovne maloprodajne dejavnosti, kar je Čizmić izpostavil kot še posebej velik izziv na zelo konkurenčnem slovenskem trgu. Čisti prihodki iz maloprodaje so se zvišali za 2,5 odstotka na 1,6 milijarde evrov. Skupina je ustvarila 90,6 milijona evrov normaliziranega bruto dobička iz poslovanja (normalizirani EBITDA), kar je za 45,4 odstotka več kot v letu 2016.

Vrednotenje nepremičnin je k izgubi Mercatorja prispevalo 146 evrov.
Vrednotenje nepremičnin je k izgubi Mercatorja prispevalo 146 evrov. FOTO: POP TV

Družba je lani izvedla prvi posel v okviru projekta monetizacije nepremičnin. Decembra je s podjetjem Retail Center iz Beograda podpisala 46 milijonov evrov vredno pogodbo o prodaji Mercator centra Beograd in pogodbo o dolgoročnem najemu dela trgovskega centra, s katerim želi poleg odprodaje poslovno nepotrebnih nepremičnin zmanjšati finančne obveznosti.

Skupne obveznosti skupine so bile ob koncu lanskega leta 882 milijonov evrov in so v enem letu upadle za 21 milijonov evrov. Neto finančni dolg se je medtem znižal za 8,5 milijona evrov na nekaj več kot 828 milijonov evrov.

Če se bodo načrti uresničili, bo Mercator z monetizacijo in prodajo poslovno nepotrebnega premoženja skupno zbral okoli 300 milijonov evrov. Mercator se želi čim prej razdolžiti, čeprav, kot poudarjajo, z monetizacijo – v Sloveniji je za monezitacijo predvidenih osem od 22 velikih trgovskih centrov – in s prodajo ne bodo hiteli.

Načrt za leto 2018: monetizacija nepremičnin

Glede odnosov z bankami je Čizmić povedal, da te družbo podpirajo in pričakuje, da bo tako tudi v prihodnje. Podrobnosti v povezavi z dogajanjem v Agrokorju ni želel komentirati, je pa na vprašanje, koliko bank je že dalo soglasje za menjavo lastništva v Agrokorju skladno z dogovorjeno poravnavo, odgovoril, da roki sicer še niso potekli, a da je podpora bank velika že do zdaj.

Čizmić je prepričan, da je Mercator danes boljše podjetje kot pred letom dni. Družba je izpolnila vse zaveze, ki jih je dala ob predstavitvi poslovanja pred enim letom in odgovorila na izzive iz operativnega poslovanja in težav Agrokorja kot lastnika, je dejal.

Mercator, ki je vodilni regijski trgovec, je po Čizmićevih besedah v zadnjem letu tako med drugim spoštoval vse obveznosti do vseh deležnikov, okrepil sodelovanje z domačimi dobavitelji, nadaljeval z investicijami – odprli in prenovili so 261 trgovin po celotni regiji, v Sloveniji 101, ohranili so najvišji tržni delež –, po raziskavah, ki jih izvajajo, je prvič postal tudi vodilni trgovec med mladimi v skupini do 37 let, spoštoval je kolektivno pogodbo in socialni dialog.

Predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić.
Predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić. FOTO: 24ur.com

Čizmić je med dosežki izpostavil še oblikovanje načrta izboljšanja poslovne uspešnosti, sprejem trifazne strategije do 2022, dosego soglasja, da banke ne bodo uveljavljale klavzule o navzkrižni kršitvi finančnih zavez družbe do upnikov, stroškovno optimizacijo in izboljšano upravljanje z denarnim tokom, prodajo poslovno nepotrebnega premoženja ter hiter vnovičen prevzem 83 trgovin na bosansko-hercegovskem trgu.

Med načrti za 2018 je poleg že omenjene monetizacije nepremičnin in nadaljnjega razdolževanja navedel še nadaljnjo implementacijo načrta izboljšanja poslovanja, nadaljevanje prenov trgovin po novem konceptu, ki združuje prilagajanje lokalnim specifikam in življenjskemu slogu (med drugim načrtujejo prenovo centra v Kranju in trgovine v Maximarketu), razširitev komercialne platforme Moje znamke iz Slovenije v regijo in nadaljevanje postopkov za investicijo v nov logistični in distribucijski center oz. sedež družbe na območju BTC, kjer je trenutno v teku priprava občinskega prostorskega načrta.

Čizmić vidi veliko priložnosti, Mercator pa ima po njegovih jasno strategijo. Ta predvideva osredotočanje na maloprodajno dejavnost, pri čemer pa za zdaj niso predvidene prodaje kakšne od ostalih dejavnosti, kot so Mercator Emba, Maxen in Mercator tehnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
27. 04. 2018 09.42
+2
Cel Mercator so "kupili" za nekaj sto milijonov, sedaj pa so kupnino že krepko pokrili z računovodsko akrobatiko. Kaj bo pa sedaj gospodarski minister naredil, napisal nov lex Mercator? V naši politiki stvari smrdijo do neba. Je mogoče kdo opazil, da so prevrednotili naše nepremičnine v državi tako, da so postale dražje ?? Posledica? Več bomo plačali vsi državljani davka na nepremičnine v državno blagajno. Skratka naše nepremičnine so dražje, hrvaška lastnina pa v isti državi cenejša. Mercator pa svoje nepremičnine razvrednoti ( menda samo za 1,4%) in načrtuje da bo "nepotrebne" v kratkem prodal za 300 MIO. Kupnino so že v bistvu pokrili. Naj še opomnim, da je dobiček takšnih velikih igralcev obdavčen iz preprostega razloga. Prispevati morajo v naš državni proračun, saj so ga ustvarili v naši državi. No, s to računovodsko akrobacijo dobička ni, odpeljali pa bodo stotine milijonov neobdavčenih, ker prodaja nepremičnin pač pomeni neposreden priliv v blagajno lastniku. Tega nič ne boli če so razvrednotene, kupnina bo po realni tržni vrednosti. Slovenija od takšnega lastnika nima ničesar.. V bistvu še huje, ta lastnik pleni slovenske državljane za nameček pa se je prislinil še na slovenske kmete, kar pomeni zavarovalno polico. Naš kmetijski minister pa je butec, ki takšne posle dovoljuje. Kmet je v bistvu talec, ki bo plačal, če se se jih loti država zaradi goljufij. Mercator je potrebno čim prej iztrgati iz rok hrvatov, kdorkoli bo lastnik bo boljši..
Uporabnik113189
27. 04. 2018 10.31
Mogoče velja omeniti, da v Švici lastnikicelo tekmujejo kdo bo državi prispeval več davka od dobička, nekateri celo del dobička donirajo. Pri nas pa z računovodsko akrobacijo odpeljejo kapital iz države.. Država bi morala takšnega lastnika zvleči v zapor, ga "strokovno" obdelovati vse dokler ga ne bi srečala pamet. To kar počne je navadno mafijaštvo, ne pa lastništvo v pozitivnem smislu, da si kot človek nekaj ustvaril, dal družbi, ljudem..
truckersaso
26. 04. 2018 21.36
+1
Bravo,prodajte se tisto kar nam je ostalo da bo nacrtno unicevanje dokoncno!Kot je rekel Kramberger bomo postali hlapci!!Bravo slovenčki še malo pa smo na cilju!!!
devlon
26. 04. 2018 19.19
+1
fajn. odpises, pa je
KladivoSi
26. 04. 2018 18.59
+2
Kaj pa pufi do dobaviteljev, so že všteti?
Banion
26. 04. 2018 16.55
+2
Pot navzdol se je začela z odločitvijo političnih prisklednikov da se Mercator proda Agrokorju
JanezNovakJohn
26. 04. 2018 16.06
+6
Samo vprašanje nekaj mesecev je, kdaj bodo Rusi lastniki Merkatorja. Slovenija bo s tem ogromno pridobila. Zakaj? Odskočna deska za plasma ruskih proizvodov na evropski trg in obratno. Rusi že prebijajo blokado preko Slovenije. Upam da bo Slovenija znala pobrati tantjeme.
JanezNovakJohn
26. 04. 2018 16.10
+1
Navdušujejo me nekatere novodobne ekonomske in finančne rešitve. Slovenija mora podpreti fantazijo mladih. Istočasno moramo okrepiti zaščito človekovih pravic in totalno nadzirati NEOLIBERALIZEM.
Viejo cabron
26. 04. 2018 16.05
+4
To ni izguba ampak računovodsko-knjigovodska bilančna akrobatika! Ne zavajajte ljudi.
ochi
26. 04. 2018 14.59
+3
V enajstih letih se je plača povišala za borih 40 evrov in to z upoštevanim dodatkom na delovno dobo!
brezveze13
26. 04. 2018 13.01
+2
sedaj je vprašanje ali to krijemo mi ali hrvatje