Gospodarstvo

Mercator prosi za izjemo

Ljubljana, 21. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mercator je zaprosil Urad za varstvo konkurence, da uvede postopek za dodelitev posamične izjeme po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence. Urad za varstvo konkurence je proti Mercatorju pred kratkim uvedel postopek presojanja franšiznih pogodb, ki jih je družba sklenila z dobavitelji.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Urad za varstvo konkurence je na pobudo trgovske družbe Mercator uvedel postopek za podelitev posamične izjeme v smislu 7. člena zakona o preprečevanju omejevanja konkurence. Predmet postopka je presoja franšiznih pogodb, sklenjenih v obdobju med 9. septembrom 1996 in 20. avgustom 2001, v katerih je Mercator dajalec franšize. Po pojasnilu Andreja Plahutnika, direktorja urada za varstvo konkurence, je Mercator pravilno ocenil, da mora franšizne pogodbe priglasiti uradu in zaprositi za podelitev posamične izjeme, saj njegov tržni delež v Sloveniji presega 30 odstotkov. Poudaril je še, da "na prvi pogled predložene pogodbe Mercatorja ne izgledajo sporne, vendar pa tega ne moremo reči vnaprej, temveč moramo izpeljati ustrezen postopek podelitve posamične izjeme." Tudi član uprave Mercatorja Aleš Čerin ne pričakuje nikakršnih zapletov.

Po Plahutnikovih besedah franšizne pogodbe, ki bi jih sklepali trgovci z manjšim tržnim deležem, uradu ne bi bilo potrebno presojati, mora pa to storiti za Mercator - Mercator ima po Čerinovih besedah v Sloveniji približno 100 franšiznih enot.

Franšizne oblike pogodb so po Plahutnikovih besedah oblika sporazumov, za katere velja določilo t.i. skupinskih izjem. Skupinske izjeme so opredeljene že v zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence, natančneje pa so opredeljene v uredbi o skupinskih izjemah, ki je izšla lani. "Institut skupinskih izjem pomeni, da določeni sporazumi oz. pogodbe ne veljajo za prepovedane, če ne vsebujejo t.i. črnih klavzul," je povedal Plahutnik in dodal, da tovrstnih pogodb oz. sporazumov ni potrebno priglašati in ni potrebno zahtevati izjem, kar pomeni, da je breme odločitve ali je določeni sporazum v skladu z zakonom oz. ali ni omejevalen na strani stranke.

"Vendar pa uredba o skupinskih izjemah tako kot zakonodaja za to področje v EU določajo, da se uredba avtomatsko ne nanaša na gospodarske družbe, ki presegajo določeni tržni delež, in sicer v tem primeru 30-odstotni tržni delež. Mercator je torej pravilno ocenil, da mora zaradi preseganja 30-odstotnega tržnega deleža franšizne pogodbe priglasiti," je poudaril Plahutnik. Urad mora te pogodbe pregledati, in v kolikor vsebujejo kakršnokoli klavzulo, ki je omejevalnega značaja, mora, če ne gre drugače, prepovedati celo pogodbo oz. tisto klavzulo, ki bi bila sporna, bi pa brez nje ostala pogodbena določila tvorila celoto.

Urad zato v današnjem uradnem listu poziva fizične in pravne osebe, ki imajo pravni interes za udeležbo v postopku, da mu prijavijo svojo udeležbo v 30 dneh od objave in da pošljejo pisna mnenja o postopku ter dokumente, ki bi bili lahko pomembni za odločitev, ne da bi formalno zahtevali status udeleženca v postopku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10