Ustavno sodišče je zavrglo Mercatorjevo pobudo za oceno ustavnosti nekaterih členov konkurenčnega zakona. Ustavni sodniki so namreč ugotovili, da izpodbijani predpis neposredno ne posega v pravice, pravne interese ali položaj Mercatorja, kar je pogoj za vložitev ustavne pobude. Ker tako predpis ne učinkuje neposredno, bi lahko Mercator pobudo vložil šele po izčrpanju vseh ostalih pravnih sredstev.
Kot je znano, je Mercator namreč na ustavno sodišče vložil pobudo za ustavno presojo podpoglavja konkurenčnega zakona, ki govori o preiskovalnem postopku. Ta opredeljuje način postopka pred uradom za varstvo konkurence. V Mercatorju so pri tem ocenili, da bo njihov pravni interes v prihodnosti verjetno prizadet tudi z uporabo protipravno pridobljenih dokazov.
Kot so sporočili iz Mercatorja, je sodišče odločbo vročilo Mercatorjevemu pravnemu pooblaščencu, sami pa odločbe v družbi niso dobili. V Mercatorju sicer ocenjujejo, da sodišče o vsebinskih zadevah ni odločalo. Menijo tudi, da se je sodišče odločilo pobudo zavreči, ker je bila ta preuranjena, saj niso končani vsi postopki pred uradom za varstvo konkurence in sodiščem.
Direktor Urada za varstvo konkurence Jani Soršak pa je izrazil zadovoljstvo, da se jim s tem ne bo treba ukvarjati. Odločitev sodišča pa je, glede na dosedanjo prakso, pričakoval.
Spomnimo
Urad za varstvo konkurence je decembra 2007 proti podjetjem Spar Slovenija, Engrotuš in Mercator uvedel postopek presoje domnevnega usklajevanja dobaviteljev pri prodaji izdelkov drugim trgovcem in domnevnega usklajenega odločanja o zvišanju svojih cen.
Uslužbenci urada so zato 7. in 8. julija nenapovedano obiskali sedeže treh trgovskih družb in odnesli poslovno dokumentacijo, med drugim tudi v elektronski obliki. Informacijska pooblaščenka je zaradi varovanja osebnih podatkov z odločbo preprečila uporabo vseh podatkov z zasežene dokumentacije v elektronski obliki, upravno sodišče pa je v začetku avgusta zavrnilo zahtevo urada za začasno odpravo prepovedi razpolaganja z dokumentacijo do pravnomočne odločitve sodišča v zadevi.
Mercator je zaradi ukrepov varuha konkurence sredi oktobra vložil omenjeno pobudo za oceno ustavnosti, saj v družbi ocenjujejo, da je sistem enotnih cenikov običajna komunikacija med trgovci in dobavitelji v Evropi in ne omejuje konkurence, zato se ne strinjajo z varuhom konkurence, da skupaj s Sparom in Tušem usklajeno delujejo pri omejevanju dobaviteljev pri prodaji izdelkov drugim trgovcem.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.