Višje sodišče je namreč v začetku letošnjega septembra zavrnilo pritožbo Mercka zoper sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča iz februarja lani, s katero je to ugotovilo, da Krka ne krši patenta družbe Merck za proizvodnjo tega zdravila, zavrnilo pa je tudi tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine.
Družba Merck je na okrožnem sodišču v Ljubljani marca 1994 zoper Krko vložila tožbo zaradi domnevne kršitve patenta za proizvodnjo zdravila za visoki krvni tlak Enalapril, ki ga Krka trži pod blagovno znamko Enap. Tožeča stran je od Krke zahtevala ustavitev proizvodnje tega zdravila in plačilo odškodnine v višini približno sto milijonov dolarjev.
Junija 1998 je Krka prejela začasno odredbo ljubljanskega okrožnega sodišča, s katero ji je sodišče prepovedalo proizvodnjo in prodajo substance enalapril. Krka se je pritožila na višje sodišče, ki je odločitev okrožnega sodišča razveljavilo. Postopek dokazovanja, da Krka enalapril izdeluje po lastnem proizvodnem postopku in tehnologiji, pa se je nadaljeval. Dne 16. februarja 2001 je okrožno sodišče ugotovilo, da novomeška farmacevtska družba ne krši patenta družbe Merck ter zavrnilo tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine, ameriška družba pa se je zoper razsodbo pritožila na višjem sodišču. Tudi to je, kot že omenjeno, razsodilo v korist Krke, lanska sodba okrožnega sodišča pa je postala pravnomočna.
Enalapril je sicer eno najbolj prodajanih zdravil na svetu. Letna prodaja tega zdravila znaša v svetu okoli poldrugo milijardo dolarjev. Do leta 2000 je imela patent za prodajo Enalaprila na ameriškem trgu družba Merck&Co, takoj po izteku patenta pa je skupaj z ljubljanskim Lekom in še nekaterimi drugimi farmacevtskimi družbami začela prodajati svoje zdravilo tudi Krka.