Gospodarstvo

Metod Dragonja: Lek bo rasel hitreje!

Ljubljana, 17. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.Z./E.P.
Komentarji
0

Pri ponudbi Novartisa za nakup Leka gre za največji prevzem pri nas doslej, ki bi v primeru uspešnosti lastnikom prinesel skoraj 200 milijard tolarjev. O pogojih in morebitnih posledicah prevzema smo se pogovarjali s predsednikom uprave Leka Metodom Dragonjo.

Metod Dragonja
Metod Dragonja FOTO: POP TV

Slovenska Odškodninska družba in Kapitalska družba, ki sta največja posamična lastnika Leka, sta danes pustila odprto možnost, da ohranita v Leku manjši delež in z Novartisom podpišeta delničarsko pogodbo. Kaj to konkretno pomeni za Lek in za morebitni prevzem?

Z vidika Leka bi bila takšna možnost dobrodošla, pomenila bi učvrstitev dogovorov, ki jih je doseglo Lekovo poslovodstvo.

Kaj pa če bodo njunemu zgledu sledili mali delničarji in ne bodo hoteli prodati delnic? Se lahko zgodi, da do prevzema ne pride?

Kriterij za uspeh prevzema je 51-odstotno lastništvo Novartisa v Leku. Računamo, da bi lahko bilo ta kriterij ob nekaterih dodatnih aktivnostih dosegli.

V nasprotnem primeru je Novartis že napovedal odstop od namere za nakup Leka?

V nasprotnem primeru ponudba ni uspešna, kar pomeni, da projekt ni zaključen.

Novartis je za delnico ponudil 95.000 tolarjev, SOD in KAD želita zanjo več. Za koliko bi lahko po vašem mnenju ta cena še narasla?

Špekulacije o tem, kaj je še sprejemljiva cena za eno in za drugo stran, so v tej fazi dokaj nehvaležne, ker pogajanja še tečejo. Računamo, da bo rezultat odvisen predvsem od kvalitete pogajalskih argumentov na eni in na drugi strani. Tudi če bo proces uspešno zaključen, na koncu posebno srečen ne bo nihče. Tisti ki kupi, vedno misli, da kupi drago, tisti ki pa proda, pa misli, da bi lahko prodal dražje.

Kapitalska in Odškodninska družba zahtevata tudi določena zagotovila glede samostojnega razvoja in zaposlovanja. Ste v Leku od Švicarjev dobili kakršnakoli zagotovila, da ne bo prišlo do krčenja zaposlovanja, na kar opozarjajo tudi sindikati.

V dogovorih, ki jih je opravilo poslovodstvo, smo dobili močna zagotovila, da se bodo ohranile vse poslovne funkcije, predvsem razvojne in programi, ki jih ima Lek v tem trenutku. Gre za razvojni scenarij, ki ga bo spremljalo večanje obsega aktivnosti in s tem večanje števila zaposlenih.

Veliko je bilo vprašanj zakaj ste se odločili prav za Novartis. Kaj bo Lek s tem dolgoročno pridobil?

Prvo vprašanje,ki se postavlja, je zakaj ne ostajamo samostojni? Zato, ker tako v sodobnih pogojih sodelovanja znižujemo tveganja in vzpostavljamo drug tip lastništva, ki zagotavlja manjšo izpostavljenost iz več zornih kotov. Tako z vidika poslovanja kot z vidika izpostavljenosti nezaželenim spremembam v korporacijski kontroli. Zakaj Novartis? Zato, ker je po kriterijih, ki smo jih postavili, v tem trenutku partner izbora. Je najbolj optimalen z vidika zagotavljanja razvoja na dolgi rok.

Povedali ste, zakaj ne želite ostati sami in zakaj ste izbrali Novartis. Zakaj pa ni prišlo do povezave med Lekom in Krko?

Ta povezava ne bi bila tako učinkovita kot ta, ki je sedaj predlagana.

Na račun vlade leti vrsta očitkov, češ da razprodaja najboljša slovenska podjetja tujcem. Sem seveda sodi tudi podjetje, ki ga vodite. Kako komentirate te očitke?

O tem, kaj je razprodaja, bi se dalo razpravljati. Mi smo projekt zastavili z zornega kota, da vzpostavimo stabilne pogoje za delovanje družbe v bodoče. To se bo po mojem mnenju potrdilo tudi s tem, da bodo določeni lastniki delnic te prodali, del delničarjev pa bo želel svoje deleže obdržati. To velja še posebej za državne sklade. Tudi s tem bomo dosegli neko uravnoteženost.

Nacionalni interes po vašem mnenju torej ni ogrožen?

Kaj je nacionalni interes je zahtevno vprašanje. Lek bo zagotovo po prevzemu rasel hitreje kot bi sam in s tem bodo inpolnjeni ne samo poslovni, ampak tudi naradno-gospodarski interesi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10