Poleg tega pa ministrstvo ne bo več raziskovalo legalnost prodaje operacijskega sistema windows skupaj z brskalnikom po spletnih straneh internet explorer.
Kot je znano je ameriško pravosodno ministrstvo in 17 od skupno 19 zveznih držav, ki so sodelovale v protimonopolni tožbi proti Microsoftu, lani zveznemu sodniku Thomasu Penfieldu Jacksonu predlagalo, naj podjetje razbije na dva dela in ga s tem kaznuje za monopolne poslovne poteze. Pravosodno ministrstvo ZDA in 17 pravosodnih ministrov zveznih držav je sodilo, da bi bila razdelitev podjetja Microsoft na dva dela koristna, ker bi omogočila večjo konkurenco, pomagala uporabnikom računalnikov, obenem pa kaznovala odgovorne za monopolno ravnanje.
Glavni očitek tožnikov proti Microsoftu je bil, da je z grožnjami prisiljeval proizvajalce računalnikov, da operacijski sistem windows prodajajo skupaj z brskalnikom po spletnih straneh internet explorer. Microsoft naj bi s takšnim početjem kršil protimonopolne zakone še z začetka 20. stoletja.
Novica pomeni veliko zmago za obstanek Microsofta v takšni obliki, kot je, vendar ni povsem nepričakovana, saj pravosodno ministrstvo republikanske administracije Georgea Busha mlajšega ni nikoli pokazalo enakega navdušenja za tožbo kot pravosodno ministrstvo v administraciji nekdanjega predsednika Billa Clintona. Microsoft je med predvolilno kampanjo prispeval veliko denarja v Republikance.
Pravosodno ministrstvo, ki ga vodi John Ashcroft, Microsofta sicer ni popolnoma spustilo z vrvice in napovedalo, da bo zahtevalo vsaj neko kazen, za dokazano monopolno obnašanje podjetja najbogatejšega človeka na svetu Billa Gatesa. Žreb je določil, da bo primer prevzela sodnica Colleen Kollar Kotelly, ki bo morala najti primerno kazen za Microsoft. Po odločitvi pravosodnega ministrstva ZDA, da ne bo več zahtevalo razbitja računalniškega giganta, je ta možnost odpadla, kar pa njenega dela z ničemer ne olajšuje. Pravosodno ministrstvo si je opralo roke, saj naj bi potrditev sodbe, da je Microsoft kršil protimonopolne zakone, pomenila zmago za tožnike, in namesto drastične kazni zagovarja ukrepe, ki bi preprečili bodoče kršitve. Microsoft se sicer še naprej obnaša, kot da tožbe sploh ni bilo, saj strokovnjaki pravijo, da tudi nov operacijski sistem windows xp, ki bo šel kmalu v prodajo, krši iste zakone. Tožniki bi lahko zato zahtevali, da se prodaja zaustavi, vendar pravosodno ministrstvo menda nima namena zahtevati ustavitve prodaje.
Kot kaže bo Microsoft, ki mu je grozil razpad, dobil le lažji udarec po roki. Prva zaslišanja pred sodnico Kollarjevo so napovedana za konec septembra.