Ugledna banka s 158-letno tradicijo je stečaj razglasila na podlagi 11. poglavja ameriške stečajne zakonodaje, ki ji omogoča reorganizacijo. V banki so že napovedali odprodajo nekaterih ključnih poslovnih enot. Napoved stečaja je po pričakovanjih zadala hud udarec globalnemu finančnemu sistemu.
Borzno posredništvo po pojasnilih iz banke Lehman Brothers ne sodi pod poglavje 11 ameriške zakonodaje o stečajih, po katerem je mogoče zahtevati zaščito pred upniki, zato ta panoga normalno posluje. Ameriška banka ob tem preverja možnosti prodaje borznega posredništva ter investicijskega bančništva.
Potem ko konec tedna predstavniki ameriškega finančnega ministrstva in centralne banke Federal Reserve niso uspeli poiskati rešitve za finančno ustanovo, je bil zlom ene od velikih bank na Wall Streetu neizbežen. Banko sta močno načeli nepremičninska in kreditna kriza.
Na Wall Streetu sta le še dve neodvisni investicijski banki - Goldman Sachs in Morgan Stanley, še pred pol leta pa jih je bilo pet.
Borze v rdečih številkah
Banka Lehman Brothers je že druga od nekoč petih neodvisnih ameriških investicijskih bank, ki ji je v zadnjih šestih mesecih grozil konec. Marca je manjša konkurentka Bear Stearns prešla v last finančnega koncerna J.P. Morgan Chase. Merrill Lynch, ki jo bo koncern Bank of America kupil za približno 50 milijard dolarjev v delnicah, je bila zaradi milijardne izgube ter krepkega znižanja vrednosti delnic v zadnjem času pod vse hujšim pritiskom.
S tem zdaj na borzi na Wall Streeetu kotirajo delnice le še dveh neodvisnih investicijskih bank, namesto petih pred pol leta - Goldman Sachs in Morgan Stanley.
Ameriška centralna banka je napovedala ukrepe v podporo finančnih trgov. Deset vodilnih mednarodnih bank pa je ustanovilo 70 milijard dolarjev vreden sklad, da si bodo lahko medsebojno pomagale v primeru likvidnostnih težav. Obupni poskusi, da bi rešili Lehman Brothers, so bil neuspešni zato, ker je ameriška vlada izključila možnost državne pomoči, panoga pa ni bila pripravljena prevzeti večmilijardnega tveganja.
Potop delnic tudi na Ljubljanski borzi
Trgovanje na Ljubljanski borzi je danes minilo v znamenju dogajanja na svetovnih kapitalskih trgih, ki so zaradi napovedi stečaja banke Lehman Brothers krepko v rdečem. Tečaji slovenskih delnic so močno padli, SBI 20 pa je izgubil skoraj štiri odstotke in dosegel najnižjo raven po 3. januarju 2007. SBI 20 je trgovanje končal pri vrednosti 6553,07 točke, kar je za 256,94 točke oz. 3,77 odstotka manj kot v petek. Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP se je znižal za 67,37 točke oz. 4,41 odstotka na 1461,78 točke. Borzni posredniki so sklenili za 6,3 milijona evrov poslov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.