Gospodarstvo

Ministri EU o posledicah napada

Bruselj, 21. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančni in gospodarski ministri Evropske unije v Liegu ocenjujejo učinke, ki jih bo na evropsko gospodarstvo imel teroristični napad na ZDA. Določnejše ocene posledic pa bodo podali voditelji petnajsterice.

Finančni in gospodarski ministri Evropske unije na zasedanju v belgijskem Liegeju ocenjujejo posledice, ki jih bo imel teroristični napad na ZDA za evropsko gospodarstvo. Kot podlaga za razpravo jim služi analiza potencialnih kratko-, srednje- in dolgoročnih posledic, ki jo je pripravila Evropska komisija. Tako njeni predstavniki kot tudi države članice v napovedih glede posledic doslej sicer niso bili konkretni, strinjali so se le, da posledice nedvomno bodo in da bo gospodarska rast v petnajsterici najverjetneje manjša od napovedane.

S precejšnjo mero optimizma so ministri na zsaedanju ocenili, da bo teroristični napad na ZDA na evropsko gospodarstvo vplival le kratkoročno. Temelji gospodarstva v EU so trdni in čeprav je napad povečal negotovost, usodno nanje ne more vplivati, so menili ministri. V luči zadnjih dogodkov pa so se ministri zavzeli za tesnejše mednarodno in čezatlantsko sodelovanje tako na finančnem kot gospodarskem področju. Okrepiti pa je treba tudi usklajevanje gospodarskih politik v sami EU. Ministri so tudi ocenili, da se je evropsko gospodarstvo lažje sposobno soočati z gospodarskimi nihanji, kar jih je tudi utrdilo v prepričanju, da strateških gospodarskih dokumentov, kot je pakt o stabilnosti in rasti, uniji ne bo treba spreminjati.

Sicer pa so ministri podprli vrsto konkretnih ukrepov za boj proti terorizmu iz svojega področja, med drugim strožje ukrepe za preprečevanje pranja denarja ter izmenjavo finančnih informacij med članicami kot preventivni ukrep. Zavzeli so se za aktivno in usklajeno sodelovanje v denarnih institucijah, kar bi preprečevalo tako financiranje terorizma kot tudi druge finančne malverzacije, pa tudi za ratifikacijo vseh tovrstnih mednarodnih konvencij. Države kandidatke pa so ministri danes pozvali, naj se pri teh ukrepih uskladijo z unijo.

Svoje, po pričakovanjih bolj določne ocene bodo ministri takoj po zasedanju posredovali voditeljem petnajsterice, ki se bodo nocoj sestali na izrednem zasedanju v Bruslju. Služile jim bodo kot podlaga za širšo oceno posledic napadov za EU, prav tako kot odločitve z dveh že opravljenih zasedanj prometnih, notranjih in pravosodnih ministrov na to temo. Voditelji EU bodo razmere po napadu ocenili tudi globalno in po pričakovanjih ponovili že izraženo solidarnost z ZDA, tako pri iskanju odgovornih za napad, kot tudi v boju proti terorizmu, a obenem naj bi tudi opozorili, da se ta ne sme sprevreči v boj z islamskim svetom.

Finančni in gospodarski ministri bodo neformalno zasedanje nadaljevali tudi v soboto. Govorili bodo o pripravah na dokončno uvedbo evra, posledicah globalizacije ter o vplivu, ki ga bo imela širitev unije na njen proračun. Zasedanje pa so pričeli s podrobno razpravo o pripravah na uvedbo bankovcev in kovancev evra in v njej so se jim pridružili tudi guvernerji centralnih bank petnajsterice ter predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg. V takšni sestavi se bodo dotaknili še razmer v svetovnem gospodarstvu in vpliva nedavnih terorističnih napadov na ZDA nanj. Sobotno popoldne bo minilo v znamenju davčne zakonodaje, pozornost naj bi posvetili še dogovarjanju o obdavčitvi energentov ter liberalizaciji trga z električno energijo.

Nasprotniki globalizacije so se na mirnem shodu v Liegeju zbrali tudi danes. Po poročanju agencij jih je bilo okrog 15.000.

Ministri v Liegeju delajo dobro zastraženi, tudi zaradi terorističnih napadov na ZDA. Strogi varnostni ukrepi so tudi posledica dejstva, da tovrstna zasedanja zadnja leta redno spremljajo protesti nasprotnikov globalizacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.