Na Kitajskem je vedno več zapornikov, ki morajo pod prisilo delati, za delo pa ne dobijo nobenega plačila. Gre za novo obliko suženjstva, so ogorčene skupine za človekove pravice.
Nek poslovnež iz province Čedžang na severu Kitajske je Sky Newsu zaupal, da ni nobenih težav najti delavce v zaporih. Zasebna podjetja plačajo oblastem, iz zaporov priskrbijo 'delavce', zaporniki pa ne dobijo nobenega plačila. V primer sta vpleteni znani ameriški znamki – Coca-Cola in Wal Mart.
Več primerov izkoriščanja
Britanec John Sims je lani moral v zapor v kitajski Ningbo. Znašel se je v zaporu, ki je delalo božične okraske za Coca-Colo. "Čisto me je pretreslo. Nikjer po zaporih po svetu ne vidiš česa podobnega," je povedal. "Tuja podjetja, še posebej ameriška, uporabljajo kitajsko delovno silo v zaporih, kar je nedopustno." In plačilo? Gospod je dobil eno jabolko na mesec.
Televizijska mreža Sky News je uspela dobiti posnetke, narejene z mobilnim telefonom, na katerih zaporniki sedijo za mizo ter delajo okraske za Coca-Colo. Gre za nazoren dokaz, da gre v kitajskih zaporih za moderno obliko suženjstva.
Coca-Cola je na obtožbe odgovorila, da so prekinili sodelovanje z izdelovalcem božičnih okraskov ter da ne odobravajo izkoriščanja zapornikov kot delovno silo.
Zdravnik Šu Jonghaj je moral zaradi krščanske vere za dve leti v zapor. V provinci Čedžang je v zaporu izdeloval dežnike. Na mesec je dobil nekaj drobiža. "Tisti, ki so počasi delali, so dobili batine," je povedal. "Zelo močno so jih pretepli. S čevlji so jih brcali v obraz. Nekateri zaporniki so bili vsak dan tepeni." Zdravnik je novinarje peljal tudi v lokalno trgovino Wal-Mart. Pokazal jim je dežnike iste znamke, ki so jih izdelovali v zaporu.
Wal-Mart se je odzval z navedbami, da imajo zelo strogo politiko kar se tiče prisilnega dela ter so takoj sprožili preiskavo proti dobavitelju.
Nemogoče je vedeti, koliko zaporov še izkorišča zapornike za svoj dobiček. Jasno pa je, da so podjetja z Zahoda, nekatera med njimi z največjimi znamkami na svetu, hote ali nehote vpletena v afero.
Kitajsko veleposlaništvo zanika navedbe
Kitajsko veleposlaništvo v Londonu je zanikalo vsakršne navedbe. "Zgodbe niso osnovane na pravih dejstvih, temveč le na domišljiji," pravijo na veleposlaništvu. "Nobenih dokazov ni, da je bila fotografija res posneta v kitajskem zaporu v Ningbu. Prav tako novinarji niso dokazali, da sta bila oba intervjuvanca dejansko nekdanja zapornika in da so bile njune navedbe resnične," še navajajo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.