Prebivalcem Čečenije v dnevih, ko jih pesti najhujši mraz v zadnjih desetletjih, grozi pomanjkanje plina. Zaradi poškodb na ruskem plinovodu – pri mestu Gudermes naj bi se prelomila cev – je prekinjena njegova dobava več delom Čečenije, med drugim prestolnici Grozni.
Čečensko ministrstvo za izredne razmere dogodek preučuje.V preteklosti so namreč uporniki, ki zahtevajo neodvisnost od Rusije, že večkrat izvedli napade na plinovode. Po trditvah Kremlja naj bi bili odgovorni tudi za nedeljski eksploziji, zaradi katerih je bil transport plina v Gruzijo in Armenijo popolnoma ustavljen.
Iran pomaga Gruziji
Gruzija je sicer prepričana, da za sabotažo sledi ruska vlada in podjetje Gazprom, ki hoče na tak način državo izsiljevati. Predsednik Mihail Sakašvili je Moskvo obtožil, da se je po Ukrajini spravila na njegovo državo in ostale uvoznice ruskega plina poziva, naj čim prej poiščejo alternativne vire.
Moskva njegove obtožbe označuje za “sramotne” in “histerične”. Obljub, da bodo v Gruzijo plin pošiljali prek Azerbajdžana pa pet dni po domnevni nesreči na plinovodu še vedno ni izpolnila.
Gruzija je za pomoč zaprosila Iran, ki naj bi v nedeljo v državo poslal prve pošiljke plina. Še vedno pa večina prebivalstva nima ogrevanja. Šole so zaprte, stavbe ostajajo v temi. Gruzije namreč ne pesti le pomanjkanje plina, velik del države je ostal tudi brez elektrike. V prestolnici Tbilisi je odpovedal del elektrarne, potem ko je moral predolgo delovati s polno močjo. Država se sooča z najhujšo energetsko krizo v svoji zgodovini.
Prebivalci po več ur na mrazu, kakršnega ne pomnijo že več desetletij, čakajo na kerozin in les, saj se grejejo s prenosnimi grelci in peči. "Imam tri otroke. Doma ni elektrike, ni plina. Potrebujem oboje. Ni ne enega ne drugega. Želimo le, da se to konča in da naša država postane normalna država," je dejal nek Gruzijec.
Razmere v goratih predelih pa so še hujše kot v Tbilisiju, saj so zaradi debele snežene odeje številne vasi odrezane od sveta. Pomoč zato do njih ne more.