Predstavniki Mure so pojasnili, da je ponovno odprtje rezultat spremenjenih razmer, saj je obrat v Gornji Radgoni prevzela modna hiša Escada. Ker je obdržala le 200 delavcev, se jih mora 280 od danes voziti v Mursko Soboto, tam pa je prostora premalo. V Gornjih Petrovcih bo tako v dveh izmenah delalo 180 delavk in delavcev, ponovni zagon pa je Muro stal šest milijonov tolarjev.
Obrat so za ponovno delo usposobili v 10 dneh, v neposredni proizvodnji bo delalo 140 zaposlenih, možno pa ga je tudi tehnološko posodobiti. V njem bodo dnevno zašili čez 1400 kosov spodnjih delov oblačil, kar je za 10 do 20 odstotkov več, kot so naredili prej. Milan Moerec, član uprave Mure za proizvodnjo, je dodal, da obrat ima perspektivo vsaj za deset let, upa pa, da še dlje. V obratu bodo ob tako imenovani vitki proizvodnji poskušali čim prej uvesti enoizmensko delo, kar prinaša racionalizacijo.
Odprtje obrata v skladu s prestrukturiranjem
Odprtje obrata v Gornjih Petrovcih je po besedah Moerca v skladu s programom prestrukturiranja podjetja, ki ga je potrdila tudi vlada in zanj 23. junija odobrila deset milijonov evrov državne pomoči. Prvi obrok državne pomoči, ki znaša 250.000 evrov, so v Muri dobili 8. julija, drugega, prav tako 250.000 evrov, pričakujejo septembra, preostanek pa januarja 2004. Program prestrukturiranja podjetja zajema obdobje 2002-2006, ob popolni realizaciji programa pa naj bi družba začela poslovati pozitivno že v letu 2004.
Escada rešila Muro
Če Escada, podjetje visoke ženske mode s sedežem v Nemčiji, ne bi prevzela obrata v Gornji Radgoni, bi ga morali zapreti. Novo podjetje se bo imenovalo Epas, na začetku bodo dali poudarek proizvodnji, končni cilj pa je vzpostavitev osrednjega storitvenega centra ter vzpostavitev logističnega in učnega centra Escade za regijo v premeru od 300 do 400 kilometrov. Ob predstavitvi projekta so predstavniki Escade povedali, da so bili za odločitev odločilni dobro usposobljeni Murini kadri, velike zmogljivosti, dobra zemljepisna lega ter topel sprejem države in lokalne skupnosti.
Sicer pa so pred tednom dni v Muri predstavili tudi možnosti za oživitev lendavskega obrata. Potem ko se je predsednik uprave Borut Meh o tem pogovoril z narodnostno poslanko v DZ Mario Pozsonec in lendavskim županom Antonom Balažkom, so skupaj predstavili projekt, po katerem bi lahko do novega leta odprli manjšo proizvodno enoto, kjer bi Mura zagotavljala zapolnitev zmogljivosti za 30 zaposlenih. Mura bi kot svoj vložek prispevala znanje in stroje, občina bi zagotovila prostor, podjetnik pa bi moral prispevati nekaj kapitala. Pogoj za sodelovanje Mure je, da bi zaposlil delavce, ki so jih iz Lendave preselili v Mursko Soboto.