Gospodarstvo

Na črni listi 276 letalskih prevoznikov

Ljubljana/Bruselj, 24. 11. 2010 11.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Neža Šabanovič Grmšek
Komentarji
5

Evropska komisija je že šestnajstič posodobila seznam letalskih prevoznikov, ki imajo prepoved vstopa v zračni prostor Evropske unije ali je njihov dostop omejen. Na črni listi je skupno 276 prevoznikov, ki ne ustrezajo evropskim letalskim standardom.

Evropska komisija je tokrat že šestnajstič posodobila črno listo letalskih prevoznikov.
Evropska komisija je tokrat že šestnajstič posodobila črno listo letalskih prevoznikov. FOTO: Reuters

Bruselj ocenjuje, da letala oziroma letalske družbe na črni listi niso dovolj varna oziroma ne izpolnjujejo strogih evropskih varnostnih predpisov. Zadnja posodobitev je polete v zračni prostor Evropske unije prepovedala vsem afganistanskim letalskim družbam. Tovrstno prepoved je Bruselj določil zaradi pomanjkljivosti v sistemu za nadzor civilnega letalstva.

Podpredsednik Evropske komisije Siim Kallas, pristojen za transport, je pojasnil: "Ne moremo si privoščiti kompromisov glede varnosti. Kjer letalski prevozniki ne ustrezajo varnostnim predpisom, ukrepa Unija tako, da omeji dostop na svoje območje."

Evropski varnostni letalski standardi so eni najstrožjih na svetu, zato se Evropa po varnosti v letalskem prometu uvršča v sam vrh. "Čeprav Evropska unija in njene države članice sodelujejo z organi za letalsko varnost drugih držav z namenom, da bi po vsem svetu dvigovali varnostne standarde, nekateri letalski prevozniki pri opravljanju svojih storitev ne dosegajo najosnovnejših varnostnih ravni," so zapisali na spletni strani Evropske komisije.

Letalske družbe iz 19 držav imajo popolno prepoved letov v evropski zračni prostor, katere pa so družbe s popolno prepovedjo in katere so tiste z omejitvami, si preberite TUKAJ!

V Evropi veljajo stroga letalska varnostna pravila.
V Evropi veljajo stroga letalska varnostna pravila. FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skydrol7
24. 11. 2010 18.31
varna strukturna vzdrzljivost letala je okoli 14.5 let.... veliko znanih letalskih druzb pa svojo let.floto ocistijo starih letal tako stara letala prodajo ali jih dajo na leasing razlicnim manjsim let.druzbam v dezelah kjer niso regulacije tako stroge kot napr.v evropi ali ameriki..... izdelovalci letal naj bi po novih pravilih dali letalskim druzban neko mero in dolocena leta do katerih garantirajo metalno in pri novih letalih compositno strukturo letala ... je pa danes vse prevec letal v zraku ki ne bi bila za drugam kod za parkiranje na letalskem grobiscu......
Pejpa
24. 11. 2010 14.12
Sem letela s Swaziland Airlink, pa se mi je zdelo čisto ok...tako z vidika varnosti, udobja in postrežbe. Me čudi, da so pristali na črni listi.
scipio
24. 11. 2010 14.07
morbidno, še taka tema kot je ta o varnosti v zračnem prometu, v zadevi, ki je interes vsakega posameznika (v sekundi si lahko skurjen, če gre kaj anrobe), se spolitiziran tukaj gor na forumu. slovenci potujte in vam bo takoj lažje pri srcu, ker bosta borat in jj ostala tu kjer sta. Air Bantu vas lahko dostavi v Kalahari za ugodno ceno, pogrebni stroški so vključeni - itak vas bodo požrle hijene.
weper
24. 11. 2010 13.32
Pa kaj za vraga bi ti rad!!!!!! Slovenija kot izrazito izvozno usmerjeno gospodarstvo je zeeelo odvisno od tujih trgov, ki pa padajo kot domine. Kakšne ukrepe bi ti predlagal, da bi taaaaaako bolje šli čez to krizo? Mater samo jamranje in cviljenje! sicer pa je to članek o letalskih družbah in ne zaupanju vladi, ki si nedvomno zasluži par zaušnic.
wsharky
24. 11. 2010 11.29
... a je na crni listi tudi 'slovenska vlada', ki tako uspesno 'prevaza' slovesko gospodarstvo iz krize??... na tej listi je zagotovo ni, ker so v ozzadju vplivni EU prijatelji nasega boruta - ki jim le-ta omogoca dostop do eurckov...