Gospodarstvo

Na nemških avtocestah uvedli cestnino

Berlin, 03. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tovornjaki, ki morajo s 1. januarjem plačevati kilometrino, so ob uvedbi novega sistema povzročili le nekaj zastojev.

Novi sistem cestninjenja za tovorna vozila na nemških avtocestah za zdaj deluje brez večjih težav. Po podatkih nemške policije in obmejnih organov ni večjih posebnosti v prometu, do posameznih zastojev pa je prišlo predvsem zaradi običajnega navala voznikov tovornjakov ob koncu prepovedi vožnje ob nedeljah in praznikih.

Tovornjaki morajo z novim letom v povprečju odšteti 12,4 centa za vsak prevoženi kilometer po nemških avtocestah, v zvezno blagajno pa naj bi se tako steklo približno tri milijarde evrov. (Foto:Reuters)
Tovornjaki morajo z novim letom v povprečju odšteti 12,4 centa za vsak prevoženi kilometer po nemških avtocestah, v zvezno blagajno pa naj bi se tako steklo približno tri milijarde evrov. (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Dejansko je satelitsko vodeni sistem cestninjenja, ki so ga za tovorna vozila, težja od 12 ton, uradno vpeljali 1. januarja, začel delovati šele v nedeljo ob 22. uri, ko se je iztekla običajna prepoved vožnje tovornih vozil ob nedeljah in praznikih.

Pomočniki za voznike iz tujine

Z mejnih prehodov s Češko, Avstrijo, Francijo, Nizozemsko in Dansko ne poročajo o zastojih, čakalne dobe pa niso daljše od običajnih. Tudi konzorcij Toll Collect, sestavljen iz družb DaimlerChrysler, Deutsche Telekom in Cofiroute, ki upravlja in skrbi za delovanje sistema in pobiranje cestnine, je sporočil, da je uvedba potekala gladko in brez zapletov.


Satelitsko vodeni sistem cestninjenja voznik tovornjaka aktivira z napravo za avtomatično registriranje. (Foto:Reuters)
Satelitsko vodeni sistem cestninjenja voznik tovornjaka aktivira z napravo za avtomatično registriranje. (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Konzorcij je v noči z nedelje na ponedeljek najel tudi 2500 pomočnikov, ki so predvsem tujim voznikom tovornjakov pomagali pri "spoznavanju" novega sistema.

Kazni do 20.000 evrov

Vseeno pa oblasti domnevajo, da je na cestah še veliko tovornjakov, ki niso upoštevali novih predpisov. Te v skladu s pravili čaka "dodatna cestnina" v višini 75 evrov, če pa jih zalotijo pri vnovični kršitvi, se lahko kazen povzpne tudi na 20.000 evrov. Sicer pa je tovorni promet po avtocestah zaradi praznikov še vedno nekoliko okrnjen, običajni prometni tokovi naj bi se vzpostavili šele prihodnji teden, po 10. januarju.

Cestnino na nemških avtocestah, ki so jo uvedli s 16-mesečno zamudo, bo plačevalo od 1,2 do 1,4 milijona tovornjakov, od tega 400.000 do 500.000 iz tujine. Z napravami za avtomatično registriranje je po zadnjih podatkih opremljenih le slabih 300.000 vozil, precej manj od prvotno predvidenih 500.000.

Ostali se bodo morali registrirati prek svetovnega spleta ali na približno 3700 ročnih avtomatih, nameščenih na bencinskih črpalkah, počivališčih in mejnih prehodih. Prav na slednjih so zato pričakovali precejšnjo gnečo in zastoje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10