
Nadzorni svet Elana je na današnji seji iz nekrivdnih razlogov odpoklical Roberta Ferka z mesta predsednika uprave. Vodenje Elana bo začasno prevzela dosedanja članica uprave Andreja Košir. Nadzorniki so se za ta korak odločili zaradi negativnega vpliva, ki so ga dvomi v zakonitost Ferkovih poslov imeli na poslovanje podjetja.
Kot je po seji, ki je potekala v Ljubljani, povedala predsednica nadzornega sveta Elana Kristina Rovšek, so Ferka na današnji seji s funkcije predsednika uprave odpoklicali iz nekrivdnega razloga. Razdrtje pogodbe pa bo v skladu z določili pogodbe. Tako ni mogla razkriti, kakšna odpravnina Ferku pripada, po neuradnih podatkih pa naj bi šlo za šest plač odpravnine.
Ferko v Elanu ostaja do 31. oktobra, takrat pa bo vse posle predal dosedanji članici uprave za področje financ Andreji Košir, ki bo do nadaljnjega edina članica nove uprave. Tudi začasni tretji član uprave Aleš Zupančič, ki so ga nadzorniki septembra imenovali v upravo zaradi sumov kaznivih dejanj s strani Ferka, se namreč vrača v vrste nadzornikov.
Nadzorni svet je tako znova popolnjen, ali bo Zupančič spet prevzel njegovo vodenje, pa bodo odločili na naslednji seji. O dogajanju v podjetju in novem vodstvu pa naj bi v ponedeljek razpravljali tudi lastniki.
Ferko sicer Koširjevi, s katero je dobro, korektno in profesionalno sodeloval, želi veliko uspeha pri nadaljnjem vodenju podjetja. Kot je poudaril na novinarski konferenci v Begunjah na Gorenjskem, Elan po skoraj treh letih zapušča v dobri kondiciji, uspešno je na vseh področjih in ima strategijo. Poudaril je, da ga je vodil najbolje, kar se je dalo, kar dokazujejo tudi rezultati.
Opozoril je, da je bilo podjetje leta 2008 zrelo za stečaj in da je grozila izguba 700 delovnih mest, ki so jih kljub krizi zadnja tri leti ohranili. Konsolidirani prihodki leta 2009, ko je Ferko prevzel vodenje podjetja, so znašali 71 milijonov evrov, letos pa bodo glede na načrte dosegli 90 milijonov evrov. Iz desetmilijonske izgube je Ferko podjetje pripeljal na pozitivno ničlo in močno povečal prodajo smuči s 400.000 na več kot 500.000 parov ter plovil s 118 na 183.
Ferko je prepričan, da sta dobra strategija in trdo delo ključ do uspeha. "Žal ugotavljam, da ni interesa, da bi se Elan še razvijal, tekmoval na konkurenčnem svetovnem trgu in rasel v pomembnega globalnega igralca. Očitno nekateri menijo, da mora Elan ostati igrišče za najrazličnejše druge interese, kjer posel ni glavna prioriteta," je poudaril in dodal, da so zadnji dogodki za Elan žalostni in nedopustni ter škodljivi.
Opozoril je, da "dokler podjetje ne bo imelo stabilnega lastnika in bo poligon za igranje različnih interesnih skupin, ne more uspešno poslovati". Podjetje, ki se lahko ponaša z velikimi inovacijami in vrhunsko blagovno znamko, si po njegovih besedah ne zasluži, da bi z njim kdo ravnal mačehovsko.
Zato si Ferko, ki meni, da si Elan zasluži veliko več, kot so mu lastniki v zadnjih dveh desetletjih omogočili, želi takšnega novega lastnika, ki se bo zavedal pomena blagovne znamke, ki bo vanjo pripravljen vlagati in jo bo dolgoročno razvijal. Trenutno v Elanu, ki je v večinski državni lasti, potekajo skrbni pregledi s strani zainteresiranih investitorjev.

Rovškova je na drugi strani pojasnila, da razlog za odpoklic Ferka niso nesoglasja ali nezaupanje, saj julija imenovani nadzorni svet v kratkem času sodelovanja s Ferkom ni imel razloge za nezaupanje. Jasno pa je, da so v pravilnosti Ferkovih poslov dvomili nekateri člani nekdanjega nadzornega sveta, med njimi Marko Jaklič, ki je podal tudi prijavo na protikorupcijsko komisijo. Pozneje pa je Ferkove sporne posle začel raziskovati tudi Nacionalni preiskovalni urad.
Ferka sumijo zlorabe položaja zaradi izplačila nagrade v višini 80.000 evrov prek kadrovske agencije A.S.O in domnevno prilagojene fakture, prodaje nekaterih stanovanj in garaže v Ljubljani ter plovila Power 48.
Dvomi o nepravilnostih prvega moža Elana so imeli negativen vpliv na samo družbo. "Ker je bila situacija neugodna za poslovanje, smo se odločili za ta korak razrešitve Ferka," je pojasnila Rovškova. Kako bi družbi omogočili kar najbolj nemoteno poslovanje, so nadzorniki razpravljali že 14. septembra, ko so kriminalisti opravili obsežno preiskavo v Elanu.
Tedaj so predsednika nadzornega sveta Aleša Zupančiča imenovali za začasnega, tretjega člana uprave poleg Ferka in Koširjeve. Odločitev o Ferkovi usodi pa so preložili na 26. september, ko so bili znani izsledki izredne revizije spornih poslov. Revizija ni pokazala večjih nepravilnosti in oškodovanja podjetja, zato nadzorni svet ni imel razloga za krivdni odpoklic Ferka.
Zaradi negativnega vpliva na poslovanje Elana pa so se nadzorniki odločili skupaj z upravo in lastniki najti najboljšo rešitev, da bi se vodstvo Elana potem znova lahko v celoti posvetilo rednemu poslovanju, kar bi bilo za podjetje optimalno. V skladu s tem so nadzorniki danes tudi sklenili odpoklicati Ferka, ki je podjetje vodil od januarja 2009.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.